wpresidence - en to tr_TR translation catalogue (2021 entries)

en:   Leave these blank in order to get the general map settings.
tr_TR: Genel harita ayarlarını almak için bunları boş bırakın.

en:   Unlimited listings
tr_TR: Sınırsız girişler

en:   remaining
tr_TR: kalan

en:   unlimited
tr_TR: sınırsız

en:  DO NOT USE "type" as this name is reserved by WordPress
tr_TR:  Bu ad WordPress tarafından ayrılmış olduğundan "tip" KULLANMAYIN

en:  Featured listings
tr_TR: Öne çıkan listeler

en:  Free Membership - no of free listings for new users
tr_TR:  Ücretsiz Üyelik - yeni kullanıcılar için ücretsiz ilan yok

en:  Listings
tr_TR: Listeler

en:  Order in listing page
tr_TR: Giriş sayfasında sipariş

en:  Sent for property
tr_TR: Mülk için gönderildi

en:  click to add currency
tr_TR: para birimi eklemek için tıklayın

en:  click to add field
tr_TR: alan eklemek için tıklayın

en:  guests:
tr_TR: misafir:

en:  more articles
tr_TR: daha fazla makale

en:  more listings
tr_TR: daha fazla ilan

en:  remaining
tr_TR: kalan

en:  remaining
tr_TR: kalan

en:  to
tr_TR:  için

en: "Media Header" type for Property Page?
tr_TR: mülk Sayfası için "Medya Başlığı" türü?

en: %agent_name as agent name, %user_post as username(the one who posted)
tr_TR: acente adı olarak % agent_name, kullanıcı adı olarak %user_post(gönderen kişi)

en: %city% will be replaced by user city
tr_TR: %city%, kullanıcı şehri ile değiştirilecektir

en: %reset_link as reset link
tr_TR: Sıfırlama bağlantısı olarak% reset_link

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email
tr_TR: yeni kullanıcı adı için %user_login_register, yeni kullanıcı e-posta için %user_email_register

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
tr_TR: yeni kullanıcı adı için %user_login_register, yeni şifre için %user_pass_register, yeni kullanıcı e-posta için %user_email_register

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email,use text mode and <br class=""> tag for new line, <p class=""> for a new paragraph,
    <span class=""> for styling.
tr_TR: yeni kullanıcı adı olarak % user_login_register, kullanıcı şifresi olarak % user_pass_register, yeni kullanıcı e-postası olarak % user_email_register, yeni satır için metin modunu ve <br class=""> etiketini kullanın, yeni bir paragraf için <p class="">,
    <span class=""> stil için.

en: %user_pass as user password
tr_TR: Kullanıcı şifresi olarak% user_pass

en: (*date)
tr_TR: (* Tarih)

en: (*numeric)
tr_TR: (* Sayısal)

en: (*text)
tr_TR: (*Metin)

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url
tr_TR: * düzenleme listesi başlığı olarak% editing_listing_title ve düzenleme listeleme URL'si olarak% editing_listing_url kullanabilirsiniz

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
tr_TR: Geçmiş ilanlara ait url için %expired_listing_url, geçmiş ilanlara ait ad için %expired_listing_name kullanabilirisiniz

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as  $payment_details
tr_TR: Fatura numarası için %invoice_no, toplam tutar için %total_price, ödeme detayları için %payment_details

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list
tr_TR: Eşleşen gönderiler listesi için %matching_submissions kullanabilirsiniz

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url
tr_TR: Yeni ilan adı için %new_listing_title, yeni liste url için %new_listing_url kullanabilirsiniz

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name
tr_TR: Id ile listelemek için %post_id, gayrimenkul url ile listelemek için %property_url, gayrimenkul adı ile listelemek için %property_title kullanabilirsiniz

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
tr_TR: Yenilenen paket adı için %recurring_pack_name, ilan sahibi adı için %merchant kullanabilirsiniz

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url
tr_TR: Gayrimenkul başlık numarası için %submission_title, gayrimenkul url için %submission_url kullanabilirsiniz

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
tr_TR: *** Lütfen tüm tema öğeleri ve detaylar için renk kontrollerini ekleyemeyeceğimizi unutmayın. Bunu yapmak aşırı kalabalık ve işe yaramaz bir arabirime yol açacaktır. Bu küçük detayların özel css koduyla ele alınması gerekir

en: *Hold CTRL for multiple selection.
tr_TR: * Çoklu seçim için CTRL tuşunu basılı tutun.

en: *Numeric field. Type no of results wish to show on listing page for each category.
tr_TR: * Sayısal alan. Her kategori için listeleme sayfasında göstermek istediğiniz sonuç sayısını yazın.

en: , create a ticket with your request and we will offer a free quote.
tr_TR: , isteğiniz ile bir bilet oluşturun ve ücretsiz bir teklif sunacağız.

en: 100% width column
tr_TR: % 100 genişlik sütunu

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
tr_TR: 2 sütun: 1/3 + 2/3

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
tr_TR: 2 sütun: 2/3 + 1/3

en: 2 equal columns
tr_TR: 2 eşit sütun

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
tr_TR: 3 sütun: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
tr_TR: 3 sütun: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
tr_TR: 3 sütun: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 3 equal columns
tr_TR: 3 eşit sütun

en: 4 equal columns
tr_TR: 4 eşit sütun

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
tr_TR: Yüksek bir sayı, yanıt süresini ve sunucu yükünü artıracaktır. Mevcut barındırma durumunuz için çalışan bir numara kullanın. Tüm iğnelere -1 koy.

en: A new agent review was received.
tr_TR: Yeni bir Akredite incelemesi alındı.

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
tr_TR: % Website_url adresinde yeni bir ajan eklendi. Kullanıcı adı:% user_profile

en: A password will be e-mailed to you
tr_TR: Bir şifre size e-posta ile gönderilecek

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
tr_TR: Bir kullanıcı profilini% website_url adresinde güncelledi. Kullanıcı adı:% user_profile

en: Access to full theme options is limited until your purchase is actived. See this link  <a href="http://help.wpresidence.net/article/how-to-get-your-buyer-license-code/" target="_blank" >link</a> if you don't know how to get your license key. Thank you!
tr_TR: Tam tema seçeneklerine erişim, satın alma işleminiz etkinleştirilene kadar sınırlıdır. Bu bağlantıya bakın  <a href="http://help.wpresidence.net/article/how-to-get-your-buyer-license-code/" target="_blank" >link</a>Lisans anahtarınızı nasıl alacağınızı bilmiyorsanız. Teşekkür ederim!

en: Accordion Open/Close Status
tr_TR: Akordeon Açma / Kapatma Durumu

en: Accordion Open/Close status
tr_TR: Akordeon Aç / Kapat durumu

en: Account Downgraded
tr_TR: Hesap indirildi

en: Account Downgraded on %website_url
tr_TR: Hesap,% website_url tarihinde düştü

en: Action
tr_TR: İlan Durumu

en: Action Categories
tr_TR: Eylem Kategorileri

en: Action Id's
tr_TR: Eylem Kimliği

en: Action category
tr_TR: Eylem kategorisi

en: Active Life
tr_TR: Aktif yaşam

en: Active Menu Font Color
tr_TR: Aktif Menü Font Rengi

en: Add Agency
tr_TR: Ajans ekle

en: Add Agent
tr_TR: Ajan ekle

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
tr_TR: Çok Dövizli Widget için Para Birimleri ekleyin.

en: Add Custom Field
tr_TR: Özel Alan Ekle

en: Add Developer
tr_TR: Geliştirici ekle

en: Add Invoice
tr_TR: Fatura ekle

en: Add Membership Packages
tr_TR: Üyelik Paketleri Ekle

en: Add Message
tr_TR: Mesaj ekle

en: Add New Agency
tr_TR: Yeni Ajans ekle

en: Add New Agency Action
tr_TR: Yeni Ajans Eylemi Ekle

en: Add New Agency Category
tr_TR: Yeni Ajans Kategorisi Ekle

en: Add New Agency City
tr_TR: Yeni Ajans Şehri Ekle

en: Add New Agency County / State
tr_TR: Yeni Ajans İlçe / Eyaleti Ekle

en: Add New Agency Neighborhood
tr_TR: Yeni Ajans Mahalle Ekle

en: Add New Agent
tr_TR: Yeni Ajan ekle

en: Add New Agent Action
tr_TR: Yeni Aracı Eylem Ekle

en: Add New Agent Category
tr_TR: Yeni Ajan Kategorisi Ekle

en: Add New Agent City
tr_TR: Yeni Ajan Şehir Ekle

en: Add New Agent County / State
tr_TR: Yeni Ajan İlçe / Eyalet Ekle

en: Add New Agent Neighborhood
tr_TR: Yeni Ajan Mahallesi Ekle

en: Add New City
tr_TR: Yeni Şehir Ekle

en: Add New County / State
tr_TR: Yeni İlçe / Eyalet Ekle

en: Add New Developer
tr_TR: Yeni Geliştirici Ekleme

en: Add New Developer Action
tr_TR: Yeni Geliştirici Eylemi Ekleme

en: Add New Developer Category
tr_TR: Yeni Geliştirici Kategorisi Ekle

en: Add New Developer City
tr_TR: Yeni Geliştirici Şehri Ekle

en: Add New Developer County / State
tr_TR: Yeni Geliştirici İlçesi / Eyaleti Ekle

en: Add New Developer Neighborhood
tr_TR: Yeni Geliştirici Mahalle Ekle

en: Add New Feature
tr_TR: Yeni Özellik Ekle

en: Add New Invoice
tr_TR: Yeni Fatura Ekle

en: Add New Membership Package
tr_TR: Yeni Üyelik Paketi Ekle

en: Add New Message
tr_TR: Yeni Mesaj Ekle

en: Add New Neighborhood
tr_TR: Yeni Semt Ekle

en: Add New Property
tr_TR: Yeni Özellik Ekle

en: Add New Property Category
tr_TR: Yeni Özellik Kategorisi Ekle

en: Add New Searches
tr_TR: Yeni Aramalar Ekleme

en: Add New Status
tr_TR: Yeni Durum Ekle

en: Add New Type
tr_TR: Yeni Tür Ekle

en: Add Properties in theme slider by ID. Place here the Listings Id separated by comma.
tr_TR: Tema slider kimliğe göre Özellikler ekleyin. Virgülle ayrılmış Listings ID'yi buraya yerleştirin.

en: Add Property
tr_TR: Mülk ekle

en: Add Searches
tr_TR: Aramalar ekle

en: Add a number or leave blank to show all reviews
tr_TR: Tüm yorumları göstermek için bir numara ekleyin veya boş bırakın

en: Add content for the package
tr_TR: Paket için içerik ekle

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.</br>For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names. </br>The Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin, and with the same name and an additional _2x at the end. Help here:
tr_TR: Tek Hareketler için/Tek Kategoriler için yeni Google Haritaları ekleyin.
    Hız sebebi amacıyla, hareketler isimlerini ve kategorileri değiştirir iseniz, pin'ler eklemek zorundasınız. Pin'ler Retina versiyonu Orijinal pin gibi aynı zamanda (aynı klasörde) ve sonunda da _2x ilaveli ve aynı isim ile birlikte yüklenmek zorundadır. Yardım buraya:

en: Add new plan
tr_TR: Yeni plan ekle

en: Add placeholder image
tr_TR: Yer tutucu resim ekle

en: Add the ID of the property you want to show
tr_TR: Göstermek istediğiniz mülkün kimliğini ekleyin

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
tr_TR: İletişim Sayfası Kontak Alanı için Resim ekleyin. Hoş bir dizayn için minimum 350 px.

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
tr_TR: Bu kodu .httaces dosyanıza ekleyin (sonunda yapıştırın). Tarayıcı önbelleğini aktif hale getirecek ve sitenizi hızlandıracaktır.

en: Add your own currency for Wire payments.
tr_TR: Elektronik ödemeler için kendi para biriminizi ekleyin.

en: Add, edit or delete property custom fields.
tr_TR: Özellik özel alanlarını ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address and Map Location
tr_TR: Adres ve Harita Konumu

en: Address row
tr_TR: Adres satırı

en: Address will display on 1,2 or 3 columns
tr_TR: İlan ayrıntılarını 2 veya 3 sütunda göster

en: Address(*only street name and building no):
tr_TR: Adres (* sadece sokak adı ve bina no):

en: Address:
tr_TR: Adres:

en: Adds functionality to WpResidence
tr_TR: WpResidence'a işlevsellik ekler

en: Admin - Expired Listing
tr_TR: Yönetici - Süresi Dolmuş Liste

en: Admin - New wire Transfer
tr_TR: Yönetici - Yeni banka havalesi

en: Admin Should approve the reviews
tr_TR: Yönetici yorumları onaylamalıdır

en: Adress
tr_TR: Adres

en: Advanced
tr_TR: ileri

en: Advanced Search
tr_TR: gelişmiş Arama

en: Advanced Search Background Color
tr_TR: Gelişmiş Arama Arkaplan Rengi

en: Advanced Search Background color Opacity
tr_TR: Gelişmiş Arama Arkaplan rengi Opaklık

en: Advanced Search Colors
tr_TR: Gelişmiş Arama Renkleri

en: Advanced Search Display
tr_TR: Gelişmiş Arama Ekranı

en: Advanced Search Fields Font Color
tr_TR: Gelişmiş Arama Alanları Font Rengi

en: Advanced Search Font Color
tr_TR: Gelişmiş Arama Yazı Tipi Rengi

en: Advanced Search Form
tr_TR: Gelişmiş Arama Formu

en: Advanced Search Shortcode
tr_TR: Gelişmiş Arama Kısa Kodu

en: Advanced Search Type?
tr_TR: Gelişmiş Arama Tipi ?

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: After Price Label(*for example "per month"):
tr_TR: Fiyat Etiketinden Sonra (* örneğin "ayda"):

en: Agency
tr_TR: Ajans

en: Agency Action Categories
tr_TR: Ajans Eylem Kategorileri

en: Agency Action Category Page
tr_TR: Ajans Eylem Kategori Sayfası

en: Agency Area Page
tr_TR: Ajans Alanı Sayfası

en: Agency Categories
tr_TR: Ajans Kategorileri

en: Agency Category Page
tr_TR: Ajans Kategori Sayfası

en: Agency City
tr_TR: Ajans Şehri

en: Agency City Page
tr_TR: Ajans Şehir Sayfası

en: Agency County / State
tr_TR: Ajans İlçe / Eyalet

en: Agency County/State Page
tr_TR: Ajans İlçe / Eyalet Sayfası

en: Agency Neighborhood
tr_TR: Ajans Mahalle

en: Agency Page
tr_TR: Ajans Sayfası

en: Agency Settings
tr_TR: Ajans Ayarları

en: Agency opening hours:
tr_TR: Ajansın çalışma saatleri:

en: Agent
tr_TR: ajan

en: Agent Action Categories
tr_TR: Ajan Eylem Kategorileri

en: Agent Action Category Page
tr_TR: Ajan Eylem Kategori Sayfası

en: Agent Area Page
tr_TR: Ajan Alanı Sayfası

en: Agent Categories
tr_TR: Ajan Kategorileri

en: Agent Categories Page
tr_TR: Ajan Kategorileri Sayfası

en: Agent City
tr_TR: Ajan Şehir

en: Agent City Page
tr_TR: Ajan Şehir Sayfası

en: Agent County / State
tr_TR: Ajan İlçesi / Eyalet

en: Agent County/State Page
tr_TR: Ajan İlçesi / Eyalet Sayfası

en: Agent Custom fields
tr_TR: Ajan Özel alanları

en: Agent First Name:
tr_TR: Ajan Adı:

en: Agent Last Name:
tr_TR: Ajan Soyadı:

en: Agent Lists
tr_TR: Ajan Listeleri

en: Agent Neighborhood
tr_TR: Ajan Mahallesi

en: Agent Page
tr_TR: Ajan Sayfası

en: Agent Review Posted
tr_TR: Acente İnceleme Gönderildi

en: Agent Settings
tr_TR: Ajan Ayarları

en: Agent Unit/Card min height
tr_TR: Ajan Ünitesi / Kart min yüksekliği

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
tr_TR: Yekili Ecanta Birimi/ Kart min Yüksekliği (Yekili Ecanta taksonomi de ve Ecanta İlanlarda Çalışır)

en: Agent custom data
tr_TR: Ajan özel verileri

en: Agents
tr_TR: Ajanlar

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: All Listings
tr_TR: Tüm listeler

en: All Types
tr_TR: Her türlü

en: Already Subunit for
tr_TR: Zaten Alt Birim

en: Amenities and Features
tr_TR: Özellikler ve Özellikler

en: Amenities and Features Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Özellikler ve Özellikler Etiket sekmesinde. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Amenities and Features Label. Set it blank if you don't want to appear.
tr_TR: Olanaklar ve Özellikler Etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Amenities and Features for Advanced Search
tr_TR: Gelişmiş Arama için Olanaklar ve Özellikler

en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoası

en: Angola
tr_TR: Angora

en: Antarctica
tr_TR: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: Appearance Options
tr_TR: Görünüm Seçenekleri

en: Applies for Categories, Types, States, Cities and Areas dropdowns.
tr_TR: Kategoriler, Türler, Devletler, Şehirler ve Bölgeler açılır menüleri için geçerlidir.

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
tr_TR: Gelişmiş arama sonuçları, özellikler listesi ve taksonomi sayfaları hariç, google haritalarla küresel başlık medyası için geçerlidir.

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
tr_TR: Google haritalarıyla küresel başlık medyası için geçerlidir. Sadece sayılar ekleyin (ör: -74.155058).

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
tr_TR: Google haritalarıyla küresel başlık medyası için geçerlidir. Sadece sayılar ekleyin (örn .: 40.577906).

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
tr_TR: Özellik sayfası hariç genel başlık medya türü olarak ayarlandığında başlık google haritalarına uygulanır.

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
tr_TR: Genel başlık medya türü olarak ayarlandığında başlık google haritalarına uygulanır.

en: Approved Listings
tr_TR: Onaylanan Girişler

en: Area
tr_TR: alan

en: Area Id's
tr_TR: Alan Kimliği

en: Areas
tr_TR: Alanlar

en: Argentina
tr_TR: Arjantin

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: Arts & Entertainment
tr_TR: Sanat ve Eğlence

en: Australia
tr_TR: Avustralya

en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Auto scroll period
tr_TR: Otomatik kaydırma süresi

en: Auto scroll period in seconds - 0 for manual scroll, 1000 for 1 second, 2000 for 2 seconds and so on.
tr_TR: Saniyeler içinde otomatik kaydırma süresi - manuel kaydırma için 0, 1 saniye için 1000, 2 saniye için 2000 vb.

en: Automotive
tr_TR: Otomotiv

en: Available Units
tr_TR: Mevcut Birimler

en: Azerbaijan
tr_TR: Azerbeycan

en: BA
tr_TR: BAN

en: BD
tr_TR: Y.O

en: Back to Login
tr_TR: Giriş&#39;e geri dön

en: Background Color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Background for Footer
tr_TR: Altbilgi için arka plan

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Bathrooms
tr_TR: Banyolar

en: Bathrooms High to Low
tr_TR: Düşük Yüksek Banyolar

en: Bathrooms Low to high
tr_TR: Banyolar Düşükten yükseğe

en: Bathrooms(*only numbers):
tr_TR: Banyolar (* sadece sayılar):

en: Baths:
tr_TR: Banyolar:

en: Beauty & Spas
tr_TR: Güzellik ve Spalar

en: Bedrooms
tr_TR: Yatak odaları

en: Bedrooms High to Low
tr_TR: Yatak Odaları Düşük Düşük

en: Bedrooms Low to high
tr_TR: Yatak odaları Düşükten yükseğe

en: Bedrooms(*only numbers):
tr_TR: Yatak odaları (* sadece sayılar):

en: Before Price Label(*for example "per month"):
tr_TR: Fiyat Etiketinden Önce (* örneğin "ayda"):

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Bhutan
tr_TR: Butan

en: Bill every x units
tr_TR: Her x birimleri fatura

en: Billing For
tr_TR: Faturalandırma için

en: Billing For :
tr_TR: İçin Faturalandırma:

en: Billing Time Unit :
tr_TR: Faturalama Zaman Birimi:

en: Billing Type :
tr_TR: Faturalandırma Tipi :

en: Blog Unit/Card min height
tr_TR: Blog Ünitesi / Kart min yüksekliği

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Booking no
tr_TR: Rezervasyon No

en: Border Bottom Header Height
tr_TR: Kenarlık Alt Başlık Yüksekliği

en: Border Bottom Header Height in px
tr_TR: Px&#39;de Sınır Alt Başlık Yüksekliği

en: Border Bottom Sticky Header Height
tr_TR: Kenarlık Alt Yapışkan Başlık Yüksekliği

en: Border Bottom Sticky Header Height in px
tr_TR: Px olarak Kenarlık Alt Yapışkan Başlık Yüksekliği

en: Border Color
tr_TR: Sınır rengi

en: Border Corner Radius
tr_TR: Kenar Köşesi Yarıçapı

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
tr_TR: Özellik birimi, aracı birimi veya blog birimi vb. Gibi birim öğeler için Kenar Köşesi Yarıçapı

en: Bosnia and Herzegowina
tr_TR: Bosna ve Hersek

en: Botswana
tr_TR: Botsvana

en: Bouvet Island
tr_TR: Bouvet Adası

en: Box Shadow on elements like property unit
tr_TR: Özellik Birimine gibi elementlerde olan Kutu Gölgesi

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1).
tr_TR: Özellik Birimine gibi elementlerde olan Kutu Gölgesi. Gölgesiz için "hiç biri" yazın veya 0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1 gibi css değerleri girin.

en: Box Title
tr_TR: Kutu Başlığı

en: Box Title goes here
tr_TR: Kutu Başlığı buraya gider

en: Boxed Content Background Color
tr_TR: Kutulu İçerik Arkaplan Rengi

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: BreadCrumbs
tr_TR: Sayfa Navigasyonu

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
tr_TR: Breadcrumbs, Meta ve Second Line Yazı Tipi Rengi

en: British Indian Ocean Territory
tr_TR: Britanya Hint Okyanusu Bölgesi

en: Brunei Darussalam
tr_TR: Brunei Sultanlığı

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Button Size
tr_TR: Buton Boyutu

en: Buy Package
tr_TR: Paket satın alın

en: CRM
tr_TR: MİY

en: Calculate
tr_TR: Hesaplamak

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Card Designer
tr_TR: Kart Diyaznı

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories row
tr_TR: Kategoriler satır

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category Id's
tr_TR: Kategori Kimliği

en: Category List
tr_TR: Kategori listesi

en: Category Tagline
tr_TR: Kategori Etiketleme

en: Category:
tr_TR: Kategori:

en: Cayman Islands
tr_TR: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr_TR: Çad

en: Change Your Currency
tr_TR: Paranızı Değiştirin

en: Change text over header with user location?
tr_TR: Yeni Kullanıcı bildirimi - E-Posta İçeriği

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Chile
tr_TR: Şili

en: China
tr_TR: Çin

en: Choose if agents should display randomly on page refresh.
tr_TR: Aracıların sayfa yenilemesinde rasgele görüntülenip görüntülenmeyeceğini seçin.

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
tr_TR: Tema düzenini seçin: geniş veya kutulu.

en: Christmas Island
tr_TR: Noel Adası

en: Cities
tr_TR: Şehirler

en: City
tr_TR: Kent

en: City Id's
tr_TR: Şehir Kimliği

en: City that has this area
tr_TR: Bu alana sahip şehir

en: Clear WpResidence Cache
tr_TR: WpResidence Cache&#39;i temizle

en: Click "Save Changes" to generate file with map pins for the read from file map option set to YES.
tr_TR: EVET olarak ayarlanmış dosya haritasından okuma seçeneğini harita pinleriyle dosya oluşturmak için "Değişiklikleri Kaydet" seçeneğini tıklatın.

en: Click and open Property Modal Window - Zillow style
tr_TR: Tıkla ve İlan Kalıcı Penceresini Aç - Zillow tarzı

en: Client Name
tr_TR: Müşteri Adı

en: Client name here
tr_TR: Burada müşteri adı

en: Cloud Marker Image
tr_TR: Üstbilgi Resmi yükle

en: Cocos (Keeling) Islands
tr_TR: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Columns (*works only for address, property details and features and amenities)
tr_TR: Sütunlar (* sadece adres, özellik detayları, özellikler ve olanaklar için geçerlidir)

en: Colums : 1 or 2
tr_TR: Sütun: 1 veya 2

en: Comoros
tr_TR: Komorlar

en: Company Address
tr_TR: şirket adresi

en: Company Name
tr_TR: Şirket Adı

en: Company email
tr_TR: Şirket Email

en: Company fax
tr_TR: Şirket Fax Numarası

en: Company mobile
tr_TR: Şirket Cep Telefonu

en: Company name for contact page
tr_TR: İletişim sayfası için şirket adı

en: Company phone number.
tr_TR: Şirket telefon numarası.

en: Company skype
tr_TR: Şirket skype

en: Congo
tr_TR: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
tr_TR: Kongo, Demokratik Cumhuriyeti

en: Contact & Schedule Tour
tr_TR: İletişim & Tur Planlama

en: Contact 7 Settings
tr_TR: İletişim 7 Ayarlar

en: Contact Form Settings
tr_TR: İletişim Formu Ayarları

en: Contact Form Shortcode
tr_TR: İletişim Formu Kısa Kodu

en: Contact Me
tr_TR: Benimle irtibata geçin

en: Contact Page - Company HQ Latitude
tr_TR: İletişim Sayfası - Şirket HQ Latitude

en: Contact Page - Company HQ Longitude
tr_TR: İletişim Sayfası - Firma HQ Boylamı

en: Contact Page Details
tr_TR: İletişim Sayfası Ayrıntıları

en: Contact Us
tr_TR: Bizimle iletişime geçin

en: Contact form 7 code for agent
tr_TR: Ajan için iletişim formu 7 kodu

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
tr_TR: Ajan için iletişim formu 7 kodu (ör: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;bana ulaşın&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page
tr_TR: İletişim formu İletişim sayfası için 7 kod

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
tr_TR: İletişim formu şablonu için iletişim formu 7 kodu (ör. [Contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;bana ulaşın&quot;])

en: Contact row
tr_TR: İletişim satırı

en: Content
tr_TR: içerik

en: Content Area Background Color
tr_TR: İçerik Alanı Arkaplan Rengi

en: Content Area Internal Padding Bottom
tr_TR: İçerik Alan İç Tampon Altı

en: Content Area Internal Padding Left
tr_TR: İçerik Alan İç Tampon Solu

en: Content Area Internal Padding Right
tr_TR: İçerik Alan İç Tampon Sağı

en: Content Area Internal Padding Top
tr_TR: İçerik Alan İç Tampon Başı

en: Content Background Color
tr_TR: İçerik Arkaplan Rengi

en: Content Button Background
tr_TR: İçerik Düğmesi Arka Planı

en: Content Columns width
tr_TR: İçerik Sütunları genişliği

en: Content Text Color
tr_TR: İçerik Metin Rengi

en: Content Width (In Percent)
tr_TR: İçerik Genişliği (Yüzde)

en: Content for
tr_TR: Için içerik

en: Content for Account Downgraded
tr_TR: Hesap Statüsü Düşürme için içerik

en: Content for Admin - Expired Listing
tr_TR: Admin Geçmiş İlan için İçerik

en: Content for Admin - New wire Transfer
tr_TR: Yönetici için İçerik - Yeni para havalesi

en: Content for Agent Review Received
tr_TR: İçerik Akredite İncelemesi Alındı

en: Content for Approved Listings
tr_TR: Onaylanan İlanların İçeriği

en: Content for Featured Submission
tr_TR: Özellikli Teklif için İçerik

en: Content for Free Listing Expired
tr_TR: Ücretsiz İlan için süresi doldu içeriği

en: Content for Listing Edit
tr_TR: İlan içerik düzenleme

en: Content for Matching Submissions
tr_TR: Eşleşme Teklifler için İçerik

en: Content for Membership Activated
tr_TR: Etkinleştirilen Üyelik için İçerik

en: Content for Membership Cancelled
tr_TR: Neden iptal etmek istiyorsunuz ?

en: Content for Membership Expiration Warning
tr_TR: Üyelik süresi bitimi uyarısı için içerik

en: Content for New Agent
tr_TR: Yeni Danışmanın İçeriği

en: Content for New Listing Submission
tr_TR: Yeni İlan Gönderme İçeriği

en: Content for New user admin notification
tr_TR: Yeni Kullanıcı Admin Bildirimi için İçerik

en: Content for New user notification
tr_TR: Yeni Kullanıcı bildirimi için İçerik

en: Content for New wire Transfer
tr_TR: Yeni banka havalesi için içerik

en: Content for Paid Submission
tr_TR: Ücretli Gönderi İçin İçerik

en: Content for Password Reset Request
tr_TR: Şifre Resetleme İsteği için İçeriği

en: Content for Password Reseted
tr_TR: İçerik Şifre Sıfırlandı

en: Content for Purchase Activated
tr_TR: Aktifleşmiş Satın Alımı için İçerik

en: Content for Recurring Payment
tr_TR: Tekrar Eden Ödemenin içeriği

en: Content for Update Profile
tr_TR: Profil Güncelleme/Yükseltme için İçerik

en: Content of the box
tr_TR: Kutunun içeriği

en: Content of the box goes here
tr_TR: Kutunun içeriği buraya gider

en: Content of the package box
tr_TR: Paket kutusunun içeriği

en: Content options
tr_TR: İçerik seçenekleri

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
tr_TR: Kullanıcı konum belirleme pimi için daire yarıçapı değerini kontrol eder. Sadece sayıları yazın (ör: 400).

en: Cook Islands
tr_TR: Cook Adaları

en: Copy/paste below the custom map style code.
tr_TR: Özel harita stili kodunun altına kopyala / yapıştır.

en: Copyright Message
tr_TR: Telif Hakkı Mesajı

en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
tr_TR: Fildişi Sahili

en: Country
tr_TR: ülke

en: Country:
tr_TR: Ülke:

en: County / State
tr_TR: İlçe / Eyalet

en: County / State that has this city
tr_TR: Bu şehre sahip il / eyalet

en: County State
tr_TR: İlçe Devleti

en: County/State
tr_TR: İlçe

en: County/State Id's
tr_TR: İlçe / Eyalet Kimliği

en: Cover Image
tr_TR: Kapak resmi

en: Cover Image for video
tr_TR: Video için Kapak Resmi

en: Cover Image for videot
tr_TR: Video için Kapak Resmi

en: Crm Contacts
tr_TR: Crm Kişileri

en: Croatia (Hrvatska)
tr_TR: Hırvatistan (Hrvatska)

en: Crop Images on lightbox
tr_TR: Işık kutusundaki Resimleri Kırp

en: Css
tr_TR: css

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Currency Code
tr_TR: Para Birimi Kodu

en: Currency For Paid Submission
tr_TR: Ücretli Gönderim İçin Para Birimi

en: Currency Label
tr_TR: Para birimi etiketi

en: Currency Position
tr_TR: Döviz pozisyonu

en: Currency Value
tr_TR: Döviz değeri

en: Currency Value compared with the base currency
tr_TR: Temel para birimine kıyasla Para Birimi Değeri

en: Currency label - appears in front end in multi currency dropdown
tr_TR: Para birimi etiketi - çoklu para biriminde açılan menüde ön tarafta görünür

en: Currency label - will appear on front end
tr_TR: Para birimi etiketi - ön uçta görünecek

en: Currency symbol
tr_TR: Para birimi simgesi

en: Currencyconverterapi.com Api Key
tr_TR: Currencyconverterapi.com Api Anahtarı

en: Current Agency/Developer
tr_TR: Mevcut Ajans / Geliştirici

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom Colors Settings
tr_TR: Özel Renkler Ayarları

en: Custom Css
tr_TR: Özel Css

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
tr_TR: Özel Para Birimi Simgesi - * ekledikten sonra yukarıdaki listeden seçin.

en: Custom Fields
tr_TR: Özel Alanlar

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
tr_TR: Özel Alanlar etkinleştirildi ve Gelişmiş Arama Formu&#39;ndan ayarlandı.

en: Custom Template (for Advanced Users)
tr_TR: Özel Şablon (İleri Düzey Kullanıcılar için)

en: Custom link for
tr_TR: Için özel bağlantı

en: Custom title instead of Description label.
tr_TR: Açıklama etiketi yerine özel başlık.

en: Custom title instead of Documents label.
tr_TR: Belgeler etiketi yerine özel başlık.

en: Custom title instead of Energy Savings label.
tr_TR: Açıklama etiketi yerine özel başlık.

en: Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
tr_TR: Çoklu Birim Etiketi yerine Özel Başlık (*Alt Birim'e göre)

en: Custom title instead of Multi Unit label.
tr_TR: Çoklu Birim Etiketi yerine Özel Başlık.

en: Custom title instead of Overview label.
tr_TR: Genel bakış etiketi yerine özel başlık.

en: Custom title instead of Property Address label.
tr_TR: Özellik Adres Etiketi yerine Özel Başlık.

en: Custom title instead of Property Details label.
tr_TR: Özellik Detaylar Etiketi yerine.

en: Cyprus
tr_TR: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr_TR: Çek Cumhuriyeti

en: Dashboard Buy Package Select Background
tr_TR: Pano Satın Al Paketi Seç Arka Plan

en: Dashboard Overview
tr_TR: Gösterge Tablosuna Genel Bakış

en: Dashboard Package Select
tr_TR: Pano Paketi Seçimi

en: Dashboard Package Selected
tr_TR: Seçilen Pano Paketi

en: Day
tr_TR: Gün

en: Days
tr_TR: Gün

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Map zoom (1 to 20)
tr_TR: Varsayılan Harita yakınlaştırma (1 ila 20)

en: Default Mortgage interest in percent
tr_TR: Yüzde olarak varsayılan kredi faizi

en: Default Mortgage term in years
tr_TR: Yıl cinsinden varsayılan kredi vadesi

en: Default down payment in percent
tr_TR: Yüzde olarak varsayılan ön ödeme

en: Default property tax in percent
tr_TR: Yüzde olarak varsayılan emlak vergisi

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Açıklama Etiket sekmesinde. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Description Label. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Açıklama etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Design
tr_TR: dizayn

en: Design Type
tr_TR: Tasarım türü

en: Design Type?
tr_TR: Tasarım Türü

en: Design options
tr_TR: Tasarım seçenekleri

en: Details row
tr_TR: Ayrıntılar satırı

en: Developer
tr_TR: Geliştirici

en: Developer Action Categories
tr_TR: Geliştirici Eylem Kategorileri

en: Developer Action Category  Page
tr_TR: Geliştirici Eylem Kategorisi Sayfası

en: Developer Area Page
tr_TR: Geliştirici Alanı Sayfası

en: Developer Categories
tr_TR: Geliştirici Kategorileri

en: Developer Cateogory Page
tr_TR: Geliştirici Cateogory Sayfa

en: Developer City
tr_TR: Geliştirici Şehri

en: Developer City Page
tr_TR: Geliştirici Şehir Sayfası

en: Developer County / State
tr_TR: Geliştirici Bölgesi / Eyalet

en: Developer County/State Page
tr_TR: Geliştirici Bölgesi / Eyalet Sayfası

en: Developer Neighborhood
tr_TR: Geliştirici Mahalle

en: Developer Page
tr_TR: Geliştirici Sayfası

en: Developer Settings
tr_TR: Geliştirici Ayarları

en: Disable Theme Cache (Keep theme cache on when your site is in production)
tr_TR: Tema önbelleğini devre dışı bırak (siteniz üretimde olduğunda tema önbelleğini açık tutun)

en: Disabled by user <span class="count">(%s)</span> | Disabled by user <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Kullanıcı tarafından devre dışı bırakılan <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Kullanıcı tarafından devre dışı bırakılan <span class="count">(%s)</span>

en: Display Categories
tr_TR: Kategorileri Görüntüle

en: Display Places Slider
tr_TR: Yerleri Göster Slider

en: Display listings or Office contact location pin ?
tr_TR: İlanlar mı yoksa Ofis iletişim konum pini mi görüntülensin?

en: Display only the first X reviews.
tr_TR: Yalnızca ilk X incelemeyi görüntüleyin.

en: Display package for? *Hold CTRL for multiple selection.
tr_TR: Paket görüntüleniyor mu? * Çoklu seçim için CTRL tuşunu basılı tutun.

en: Distance between search form and the top margin. Type for ex: 90% or 90px.
tr_TR: Arama formu ile üst kenar boşluğu arasındaki mesafe. Örn: 90% veya 90px.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages
tr_TR: Taksonomi, kategori ve arşiv sayfaları için arama formunu ve tarayıcının üst kenar boşluğunu px Ex 200px veya% 20&#39;ye ekleyin

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages.
tr_TR: Taksonomi, kategori ve arşiv sayfaları için arama formunu ve tarayıcının üst kenar boşluğunu px Ex 200px veya% 20 olarak girin.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
tr_TR: Arama formu ve tarayıcının üst kenar boşluğu arasındaki mesafe: Ex 200px veya% 20

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
tr_TR: Arama formu ve tarayıcının üst kenar boşluğu arasındaki mesafe: Ex 200px veya% 20.

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Documents
tr_TR: evraklar

en: Dominica
tr_TR: Dominika

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Downgrade Warning
tr_TR: İndirme Uyarısı

en: Dropdown values
tr_TR: Açılır değerler

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
tr_TR: &quot;,&quot; Ile ayrılan açılır değerler (yalnızca açılır alan türü için)

en: Due to speed & usability reasons we only show your first 50 properties. If the Listing you want to add as subunit is not in this list please add the id manually.
tr_TR: Hız ve kullanılabilirlik nedenlerinden dolayı ilk 50 mülkünüzü gösteriyoruz. Alt birim olarak eklemek istediğiniz Liste bu listede yer almıyorsa lütfen kimliği manuel olarak ekleyin.

en: Duplicate Email
tr_TR: Tekrarlanan e posta

en: East Timor
tr_TR: Doğu Timor

en: Ecuador
tr_TR: Ekvador

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Agency
tr_TR: Ajansı Düzenle

en: Edit Agent
tr_TR: Aracıyı Düzenle

en: Edit Developer
tr_TR: Geliştirici Düzenle

en: Edit Invoice
tr_TR: Faturayı Düzenle

en: Edit Membership Package
tr_TR: Üyelik Paketini Düzenle

en: Edit Membership Packages
tr_TR: Üyelik Paketlerini Düzenle

en: Edit Message
tr_TR: Mesajı Düzenle

en: Edit Property
tr_TR: Mülk Düzenle

en: Edit Searches
tr_TR: Aramaları Düzenle

en: Education
tr_TR: Eğitim

en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Element Label
tr_TR: Eleman etiketi

en: Elementor Only -  ID for sample property
tr_TR: Sadece Elementor - örnek ilan için kimlik

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email Management
tr_TR: E-posta Yönetimi

en: Email content for Account Downgraded
tr_TR: Hesap Statüsü Düşürme için eposta içeriği

en: Email content for Admin - Expired Listing
tr_TR: Yönetici için e-posta içeriği - Süresi Dolmuş İlan

en: Email content for Admin - New wire Transfer
tr_TR: Admin-Yeni Banka Havalesi için Email İçeriği

en: Email content for Agent Review Received
tr_TR: E Posta içeriği, Akredite İncelemesi Alındı

en: Email content for Approved Listings
tr_TR: Onaylanmış İlanlar için Email İçeriği

en: Email content for Featured Submission
tr_TR: Öne Çıkan Gönderim için e-posta içeriği

en: Email content for Free Listing Expired
tr_TR: Ücretsiz ilan verme için mail içeriği

en: Email content for Listing Edit
tr_TR: İlan eposta içeriği düzenleme

en: Email content for Matching Submissions
tr_TR: Eşleşme Teklifler için Email içeriği

en: Email content for Membership Activated
tr_TR: Aktif Üyelik için e-posta içeriği

en: Email content for Membership Cancelled
tr_TR: İptal edilen üyelik için Eposta içeriği

en: Email content for Membership Expiration Warning
tr_TR: Üyelik süresi bitimi uyarısı için mail içeriği

en: Email content for New Agent
tr_TR: Yeni Danışman için e-posta içeriği

en: Email content for New Listing Submission
tr_TR: Yeni İlan Gönderimi için e-posta içeriği

en: Email content for New user admin notification
tr_TR: Yeni Kullanıcı Admin Bildirimi için Email İçeriği

en: Email content for New user notification
tr_TR: Yeni Kullanıcı bildirimi için Email İçeriği

en: Email content for New wire Transfer
tr_TR: Yeni Banka Havalesi için Email İçeriği

en: Email content for Paid Submission
tr_TR: Ödenmiş Teklif için Email İçeriği

en: Email content for Password Reset Request
tr_TR: E-posta içeriği Parola Sıfırlama İsteği

en: Email content for Password Reseted
tr_TR: Resetlenmiş Şifre için Email İçeriği

en: Email content for Purchase Activated
tr_TR: Aktifleşmiş Satın Alımı için Email İçeriği

en: Email content for Recurring Payment
tr_TR: Düzenli Ödeme için e-posta içeriği

en: Email content for Update Profile
tr_TR: Profil Güncelleme/Yükseltme için e-posta içeriği

en: Email subject for Account Downgraded
tr_TR: Hesap Statüsü Düşürme için eposta

en: Email subject for Admin - Expired Listing
tr_TR: Yönetici için e-posta konusu - Süresi Dolmuş İlan

en: Email subject for Admin - New wire Transfer
tr_TR: Admin - Yeni Banka Havalesi için Email Konusu

en: Email subject for Agent Review Posted
tr_TR: E-posta konusu Akredite İncelemesi Yayınlandı

en: Email subject for Approved Listings
tr_TR: Onaylanmış İlanlar için Email Konusu

en: Email subject for Featured Submission
tr_TR: Öne çıkan gönderim için e-posta konusu

en: Email subject for Free Listing Expired
tr_TR: Ücretsiz ilan verme için mail konusu

en: Email subject for Listing Edit
tr_TR: İlan eposta nusu düzenleme

en: Email subject for Matching Submissions
tr_TR: Eşleşme Teklifler için Email Konusu

en: Email subject for Membership Activated
tr_TR: Aktif Üyelik için e-posta konusu

en: Email subject for Membership Cancelled
tr_TR: Üyeli iptali mail konusu

en: Email subject for Membership Expiration Warning
tr_TR: Üyelik süresi bitimi uyarısı için mail konusu

en: Email subject for New Agent
tr_TR: Yeni Danışman için e-posta konusu

en: Email subject for New Listing Submission
tr_TR: Yeni İlan Gönderimi için e-posta konusu

en: Email subject for New user admin notification
tr_TR: Yeni Kullanıcı Admin Bildirimi için Email Konusu

en: Email subject for New user notification
tr_TR: Yeni kullanıcı bildirimi için e-posta konusu

en: Email subject for New wire Transfer
tr_TR: Yeni Banka Havalesi için Email Konusu

en: Email subject for Paid Submission
tr_TR: Ücretli Gönderim için e-posta konusu

en: Email subject for Password Reset Request
tr_TR: Şifre Resetleme İsteği için Email Konusu

en: Email subject for Purchase Activated
tr_TR: Aktifleşmiş Satın Alımı için Email Konusu

en: Email subject for Recurring Payment
tr_TR: Düzenli Ödeme için e-posta konusu

en: Email subject for Update Profile
tr_TR: Profil Güncelleme/Yükseltme için e-posta konusu

en: Email to
tr_TR: E-posta

en: Email:
tr_TR: E-posta:

en: Email:
tr_TR: E-Posta:

en: Embed Video Id
tr_TR: Gömülü Video Kimliği

en: Embed Video Type
tr_TR: Gömülü Video Türü

en: Embed Video id:
tr_TR: Göm video kimliği:

en: Embed Virtual Tour
tr_TR: Gömülü Sanal Tur

en: Enable
tr_TR: etkinleştirme

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
tr_TR: Özellik birimindeki görüntü kaydırıcısını etkinleştirme / devre dışı bırakma (listelerde kullanılır).

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
tr_TR: Ön Uç Gönderme Formunda Otomatik Tamamlamayı Etkinleştir

en: Enable Browser Cache
tr_TR: Tarayıcı Önbelleğini Etkinleştir

en: Enable Direct Message?
tr_TR: Doğrudan İletiyi Etkinleştir

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
tr_TR: Doğrudan Ödeme / Tel Ödemeyi Etkinleştirin?

en: Enable Google Street View
tr_TR: Google Sokak Görünümü&#39;nü etkinleştir

en: Enable HubSpot Crm Integration for agents, agency and developers?
tr_TR: Agents, agency ve developers için HubSpot Crm Entegrasyonu etkinleştirilsin mi?

en: Enable HubSpot Crm Integration?
tr_TR: HubSpot Crm Entegrasyonu etkinleştirilsin mi?

en: Enable Paypal
tr_TR: Paypal'ı etkinleştir

en: Enable Stripe
tr_TR: Stripe'yi Etkinleştir

en: Enable WooCommerce payments?
tr_TR: WooCommerce ödemeleri etkinleştirilsin mi?

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
tr_TR: Free.currencyconverterapi.com&#39;dan (günde 1 kez) döviz kurlarının otomatik yüklenmesini etkinleştirin mi?

en: Enable dsIDXpress to use the map
tr_TR: Haritayı kullanmak için dsIDXpress&#39;i etkinleştir

en: Enable only if you activate the dsIDXpres optional plugin. Works ONLY with Google Maps enabled (not Open Street Map)
tr_TR: Yalnızca dsIDXpres isteğe bağlı eklentisini etkinleştirirseniz etkinleştirin. SADECE Google Haritalar etkinken çalışır (Sokak Haritasını Açmaz)

en: Enable or disable Google login.
tr_TR: Google girişini etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Enable or disable agent image.
tr_TR: Aracı görüntüsünü etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
tr_TR: Kontrol panelinde üstbilgiyi etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Başlık her zaman geniş ve tip1 olacak!

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
tr_TR: Google Haritalar arama çubuğunu etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
tr_TR: Işık kutusundaki iletişim formunu etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Enable or disable the full agent row.
tr_TR: Tam aracı satırını etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Enable or disable the wire payment option.
tr_TR: Tel ödeme seçeneğini etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Enable or disable user login menu in header.
tr_TR: Üstbilgide kullanıcı giriş menüsünü etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Ends On
tr_TR: Bitiyor

en: Ends On: -
tr_TR: Biter: -

en: Energy Class
tr_TR: Enerji sınıfı

en: Energy Class:
tr_TR: Enerji sınıfı:

en: Energy Classes separated by comma
tr_TR: Virgül ile ayrılmış Enerji Sınıfları

en: Energy Classes separated by comma: Ex:A+,A,B,c
tr_TR: Virgül ile ayrılmış Enerji Sınıfları: Örn:A+,A,B,c

en: Energy Index
tr_TR: Enerji Endeksi

en: Energy Index in kWh/m2a:
tr_TR: KWh / m2a cinsinden Enerji Endeksi:

en: Energy Savings
tr_TR: Enerji Tasarrufu

en: Enter Your Email Address
tr_TR: Email adresinizi giriniz

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Event Planning & Services
tr_TR: Etkinlik Planlama ve Hizmetleri

en: Exclude  Schedule tour from categories
tr_TR: Program turunu kategorilerden hariç tut

en: Exclude  mortgage calculator from categories
tr_TR: İpotek hesaplayıcıyı kategorilerden hariç tut

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
tr_TR: Süresi dolmuş Liste% website_url onayı için gönderildi

en: Extra Class Name
tr_TR: Ekstra Sınıf Adı

en: Extra details to add on printed invoice.
tr_TR: Yazdırılacak faturaya eklenecek ekstra ayrıntılar.

en: Facebook Api key
tr_TR: Facebook Api anahtarı

en: Facebook Api key is required for Facebook login. See this help article before:
tr_TR: Facebook girişi için Facebook Api Anahtarı gerekir. Önce şu yardım makalesine bakınız:

en: Facebook Link
tr_TR: Facebook Bağlantısı

en: Facebook Secret
tr_TR: Facebook sırrı

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
tr_TR: Facebook giriş için Facebook Secret gereklidir.

en: Facebook page url, with https://
tr_TR: Https: // ile facebook sayfası URL&#39;si

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr_TR: Falkland Adaları (Malvinas)

en: Faroe Islands
tr_TR: Faroe Adaları

en: Favorite
tr_TR: Favori

en: Favorite Properties
tr_TR: Favori İlanlar

en: Fax
tr_TR: Faks

en: Featured
tr_TR: Öne çıkan

en: Featured Agency / Developer shortcode
tr_TR: Öne Çıkan Ajans / Geliştirici kısa kodu

en: Featured Agent
tr_TR: Öne Çıkan Ajan

en: Featured Agent Shortcode
tr_TR: Öne Çıkan Ajan Kısa Kodu

en: Featured Article
tr_TR: Sunulan Makale

en: Featured Article Shortcode
tr_TR: Öne Çıkan Makale Kısa Kodu

en: Featured Developer / Agency
tr_TR: Öne Çıkan Geliştirici / Ajans

en: Featured Image
tr_TR: Özellikli resim

en: Featured Included
tr_TR: Özellikli dahil

en: Featured Property
tr_TR: Özellikli mülk

en: Featured Property Shortcode
tr_TR: Öne Çıkan Mülk Kodu

en: Featured Remaining
tr_TR: Öne Çıkanlar

en: Featured Submission
tr_TR: Sunulan Gönderim

en: Featured text (for type1)
tr_TR: Öne çıkan metin (type1 için)

en: Features & Amenities
tr_TR: Özellikleri ve özellikleri

en: Features & Amenities will display on 1, 2 or 3 columns
tr_TR: Özellikler ve Olanaklar 1, 2 veya 3 sütunda görüntülenecektir

en: Features and Amenities
tr_TR: Özellikleri ve özellikleri

en: Field
tr_TR: Alan

en: Field Label
tr_TR: Saha Etiketi

en: Field Label:
tr_TR: Saha Etiketi:

en: Field Label:
tr_TR: Saha Etiketi:

en: Field Name
tr_TR: Alan adı

en: Field Order
tr_TR: Saha Düzeni

en: Field Type
tr_TR: Alan türü

en: Field Value:
tr_TR: Alan değeri:

en: Field name
tr_TR: Alan adı

en: Financial Services
tr_TR: Finansal hizmetler

en: Finland
tr_TR: Finlandiya

en: Floor Plans
tr_TR: Kat planları

en: Floor Plans Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Kat Planları sekmede etiketlenir. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Floor Plans Label. Set it blank if you don't want to appear.
tr_TR: Kat Planları Etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Font Color
tr_TR: Yazı rengi

en: Fonts
tr_TR: Yazı

en: Food
tr_TR: Gıda

en: Footer
tr_TR: Alt Bilgi

en: Footer Background Color
tr_TR: Altbilgi Arkaplan Rengi

en: Footer Copyright Area Background Font Color
tr_TR: Altbilgi Telif Hakkı Alanı Arka Plan Yazı Rengi

en: Footer Copyright Font Color
tr_TR: Altbilgi Telif Hakkı Yazı Tipi Rengi

en: Footer Font Color
tr_TR: Alt Yazı Yazı Tipi Rengi

en: Footer Heading Font Color
tr_TR: Altbilgi Başlığı Yazı Tipi Rengi

en: Footer Social Widget Icon Background Color
tr_TR: Altbilgi Sosyal Widget Simgesi Arka Plan Rengi

en: Footer Social Widget Icon Color
tr_TR: Altbilgi Sosyal Widget Simge Rengi

en: Footer Type
tr_TR: Altbilgi Türü

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
tr_TR: Hover Tipi 1, 2, 5, 6 için - Kurulum Üst Menü Vurgulu Yazı Tipi Renk seçeneği

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
tr_TR: Vurgulu Tip 3, 4 için - Üst Menü Vurgulu Arkaplan Renk seçeneğini ayarla

en: For IDX (if plugin is enabled)
tr_TR: IDX için (eklenti etkinse)

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
tr_TR: Başlık Tip 5'i ana renge uygulandığında Menu Alanı içindir

en: For action
tr_TR: Hareket için

en: For action
tr_TR: Hareket için

en: For category
tr_TR: Kategori için

en: For custom work on this theme please go to
tr_TR: Bu konudaki özel çalışmalar için lütfen gidin.

en: For help files please go to
tr_TR: Yardım dosyaları için lütfen şu adresi ziyaret edin

en: For support please go to
tr_TR: Destek için:

en: Force Google Map at the full screen size ?
tr_TR: Google Map&#39;i tam ekran boyutunda zorla?

en: Force map at the "closed" size ?
tr_TR: Haritayı &quot;kapalı&quot; boyutta zorlar mı?

en: Forgot Password?
tr_TR: Parolanızı mı unuttunuz?

en: France
tr_TR: Fransa

en: France Metropolitan
tr_TR: Fransa Büyükşehir

en: Free Days for Each Free Listing - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the listing is published on the website. (for "membership" mode only)
tr_TR: Her Ücretsiz İlan için Ücretsiz Günler - ücretsiz bir listenin sona ermesine kadar geçen gün sayısı. * Girişin web sitesinde yayınlandığı andan itibaren başlar. (yalnızca &quot;üyelik&quot; modu için)

en: Free Listing Expired
tr_TR: Ücretsiz İlan Süresi Doldu

en: Free Listing expired on %website_url
tr_TR: Ücretsiz Giriş,% website_url tarihinde sona ermiştir

en: Free Membership
tr_TR: Ücretsiz üyelik

en: Free Membership - Offer unlimited listings for new users
tr_TR: Ücretsiz Üyelik - Yeni kullanıcılar için sınırsız ilan sun

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
tr_TR: Ücretsiz Üyelik - özellikli ilanların hiçbiri (&quot;üyelik&quot; modu için)

en: Free Membership Images - no of images per listing
tr_TR: Ücretsiz Üyelik Görüntüleri - ilan başına resim sayısı yok

en: French Guiana
tr_TR: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr_TR: Fransız Güney Toprakları

en: From
tr_TR: itibaren

en: From User:
tr_TR: Kullanıcıdan:

en: Full Screen Background Type?
tr_TR: Tam Ekran Arkaplan Türü

en: Full Screen?
tr_TR: Tam ekran?

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: Garages
tr_TR: Garaj

en: General
tr_TR: Genel

en: General Design Settings
tr_TR: Genel Tasarım Ayarları

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Generate Data & Pins
tr_TR: Data (veri) & Pin'ler üretin

en: Generate Pins and Autocomplete data
tr_TR: Otomatik tamamlama datası(verisi) ve Pin'ler üretin.

en: Geo Location Search
tr_TR: Coğrafi Konum Araması

en: Geolocation Circle over map (in meters)
tr_TR: Coğrafi Konum Haritada göster (metre cinsinden)

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Get Estimation
tr_TR: Tahmin al

en: Get started
tr_TR: Başlamak

en: Get the free api key from here https://free.currencyconverterapi.com/free-api-key
tr_TR: Ücretsiz api anahtarını buradan alın https://free.currencyconverterapi.com/free-api-key

en: Get this detail after you signup here:
tr_TR: Burada kaydolduktan sonra bu ayrıntıyı alın:

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Gibraltar
tr_TR: Cebelitarık

en: Global transparent header?
tr_TR: Küresel şeffaf başlık?

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
tr_TR: Küresel değişkenler:% website_url web sitesi URL&#39;si,% website_name, web sitesi adı,% user_email user_email,% kullanıcı adı olarak kullanıcı adı

en: Google Analytics Tracking id
tr_TR: Google Analytics İzleme kimliği

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
tr_TR: Google Analytics İzleme Kimliği (eski UA-41924406-1)

en: Google Camera Angle
tr_TR: Google Kamera Açısı

en: Google Map with Property Marker
tr_TR: Mülk Marker ile Google Harita

en: Google Maps API KEY
tr_TR: Google Haritalar API ANAHTARI

en: Google Oauth Api
tr_TR: Google Oauth API

en: Google Oauth Api is required for Google Login. See this help article before:
tr_TR: Google girişi için Google Oaut Api Anahtarı gerekir. Önce şu yardım makalesine bakınız:

en: Google Oauth Client Secret
tr_TR: Google Oauth Müşteri Sırrı

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
tr_TR: Google Oauth İstemci Sırrı Google Giriş için gereklidir.

en: Google View Camera Angle
tr_TR: Google View Kamera Açısı

en: Google api key
tr_TR: Google api anahtarı

en: Google api key is required for Google Login.
tr_TR: Google Giriş anahtarı için Google API anahtarı gereklidir.

en: Google+ Link
tr_TR: Google+ Bağlantısı

en: Google+ page link, with https://
tr_TR: Https: // ile Google+ sayfası bağlantısı

en: Greece
tr_TR: Yunanistan

en: Greenhouse Gas Emissions classes separated by comma
tr_TR: Virgülle ayrılmış Sera Gazı Emisyon sınıfları

en: Greenland
tr_TR: Grönland

en: Group pictures in slider?(*only for blog posts)
tr_TR: Kaydırma çubuğundaki grup resimleri (* sadece blog yayınları için)

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bissau

en: H1 Font
tr_TR: H1 Yazı Tipi

en: H2 Font
tr_TR: H2 Yazı Tipi

en: H3 Font
tr_TR: H3 Yazı Tipi

en: H4 Font
tr_TR: H4 Yazı Tipi

en: H5 Font
tr_TR: H5 Yazı Tipi

en: H6 Font
tr_TR: H6 Yazı Tipi

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 1 - Metnin ilk satırı

en: Header 5 - Info widget 2 - First line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget2 - Metnin ilk satırı

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi Bileşeni 2 - Metnin ikinci satırı

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 3 - Metnin ilk satırı

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 3 - İkinci metin satırı

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget3- icon

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi eklendi 3 - simgesi. Ör: Fa-fa-telefon

en: Header Border Bottom Color
tr_TR: Üstbilgi Kenarlığı Alt Rengi

en: Header Design & Colors
tr_TR: Başlık Tasarımı ve Renkler

en: Header Height
tr_TR: Başlık Yüksekliği

en: Header Height in px
tr_TR: Üstbilgi Yüksekliği px

en: Header Image
tr_TR: Başlık görüntü

en: Headings Color
tr_TR: Başlıklar Renk

en: Health & Medical
tr_TR: Sağlık ve Tıp

en: Heard and Mc Donald Islands
tr_TR: Heard ve Mc Donald Adaları

en: Height in px (put 0 for full screen)
tr_TR: Px cinsinden yükseklik (tam ekran için 0 koy)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
tr_TR: Px cinsinden yükseklik (tam ekran için 0, Varsayılan: 580 piksel)

en: Height of Google Map when open
tr_TR: Google Haritanın yüksekliği açıkken

en: Height of map when open
tr_TR: Açıkken haritanın yüksekliği

en: Height of the Google Map when closed
tr_TR: Google Haritanın yüksekliği kapalı olduğunda

en: Height of the map when closed
tr_TR: Kapandığında haritanın yüksekliği

en: Hello
tr_TR: Merhaba

en: Help & Custom
tr_TR: Yardım ve Özel

en: Help:
tr_TR: Yardım:

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions:
    %matching_submissions
    If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
tr_TR: Merhaba,
    %website_url adresinde seçtiğiniz ölçütlerle eşleşen yeni bir gönderim yayınlandı.
    Bunlar yeni gönderimler: 
    %matching_submissions
    Artık bilgilendirilmek istemiyorsanız lütfen hesabınıza girin ve kaydedilen aramayı silin. Teşekkür ederiz!

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
tr_TR: Merhaba, Bir kullanıcı listelerinden birini% website_url adresinde düzenledi! Kontrol etmelisin. Özellik adı:% editing_listing_title!

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
tr_TR: Merhaba, Bir kullanıcı% website_url adresindeki yeni bir mülkü tekrar gönderdi! Kontrol etmelisin. Bu özellik title: %submission_title.

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
tr_TR: Merhaba, Bir kullanıcı% website_url adresinde yeni bir mülk gönderdi! Gidip kontrol etmelisin.Bu özellik% new_listing_title!

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
tr_TR: Merhaba,% website_url adresindeki ücretsiz listelerinizden birinin &quot;süresi doldu&quot;. Giriş% expired_listing_url. Teşekkür ederim!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba, hesabınızı,% website_url adresinden bir abonelik için %satıcıda borçlandırdık! Kontrol etmelisin.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
tr_TR: Merhaba,% website_url adresine hoş geldiniz! Aşağıdaki kimlik bilgilerini kullanarak şimdi giriş yapabilirsiniz: Kullanıcı adı:% user_login_register Şifre:% user_pass_register Sorun yaşarsanız lütfen bana ulaşın. Teşekkür ederim!

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
tr_TR: Merhaba, aboneliğinizi% website_url adresinde düşürdünüz. Giriş numaranız, gerçek paketin sunduğundan daha büyük olduğu için, tüm girişlerinizin durumunu &quot;süresi doldu&quot; olarak ayarladık. Hangi girişlerin canlı olmasını istediğinizi seçmeniz ve onay için tekrar göndermeniz gerekecek. Teşekkür ederim!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba,% website_url adresinde yeni özellikli bir sunumunuz var! Kontrol etmelisin.

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba,% website_url üzerinde yeni bir ücretli gönderim var! Kontrol etmelisin.

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
tr_TR: Merhaba,% website_url adresinde yeni bir Tel Aktarım ödeme isteği aldınız. Fatura numarası:% invoice_no, Tutar:% total_price. Lütfen kullanıcı alımını etkinleştirmek için ödeme yapılmasını bekleyin.

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
tr_TR: Merhaba, Girişiniz% property_title% website_url adresinden onaylandı! Giriş:% property_url. Kontrol etmelisin.

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba,% website_url adresindeki yeni üyeliğiniz aktif! Kontrol etmelisin.

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba,% website_url üzerindeki satın alma işleminiz etkinleştirildi! Kontrol etmelisin.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
tr_TR: Merhaba, Abonelik% website_url tarihinde sona erdiği veya satıcının tekrar eden ödemesinin işleme konmadığı için iptal edildi. Tüm girişleriniz artık ziyaretçilerimiz için görünmez, ancak hesabınızda kalır. Teşekkür ederim.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
tr_TR: Merhaba,% website_url üzerindeki aboneliğinizin süresi 3 gün içinde sona erecek.Lütfen aboneliğinizi yenilediğinizden veya otomatik yenileme için yeterli paranız olduğundan emin olun.

en: Hide map location?
tr_TR: Harita konumunu gizle?

en: Holy See (Vatican City State)
tr_TR: Holy See (Vatikan Şehir Devleti)

en: Home Services
tr_TR: Ev Hizmetleri

en: Homeowners Association Fee(monthly)
tr_TR: Aylık Giderler

en: Homeowners Association Fee(monthly):
tr_TR: Aylık Giderler:

en: Hotels & Travel
tr_TR: Oteller ve Seyahat

en: Hover Button Color
tr_TR: Vurgulu Düğme Rengi

en: How it will compare
tr_TR: Karşılaştırması nasıl

en: How many Featured listings are included?
tr_TR: Kaç Özel Listeler dahil edilir?

en: How many Tweets
tr_TR: Kaç tweets

en: How many images are included per listing?
tr_TR: Giriş başına kaç resim eklendi?

en: How many items are visible
tr_TR: Kaç öğe görünür?

en: How many items do you want to show ?
tr_TR: Göstermek istediğiniz kaç öğe var?

en: How many items listed per row? For type 2 use only 1.
tr_TR: Satır başına kaç öğe listeleniyor? Tip 2 kullanımı için sadece 1.

en: How many listings are included?
tr_TR: Kaç tane giriş dahildir?

en: HubSpot FIrst Deal Stage
tr_TR: HubSpot İlk Anlaşma Aşaması

en: Hungary
tr_TR: Macaristan

en: I agree with
tr_TR: katılıyorum

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. Please confirm the meeting via email or private message.
tr_TR: %s üzerinde %s üzerinde bir görüntüleme planlamak istiyorum. Lütfen toplantıyı e-posta veya özel mesaj ile onaylayın.

en: I'm interested in
tr_TR: İlgiliyim

en: ID
tr_TR: İD

en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: Icon
tr_TR: İkon

en: Icon Content Box Shortcode
tr_TR: Simge İçerik Kutusu Kısa Kodu

en: Icon content box
tr_TR: Simge içerik kutusu

en: If YES, the geo location search will appear above half map search fields
tr_TR: EVET ise, coğrafi konum arama yarı harita arama alanlarının üzerinde görünecektir

en: If YES, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
tr_TR: EVET ise, kullanıcı kayıtlı bir hesapla giriş yapmışsa, aramalarını Gelişmiş Arama Sonuçlarından kaydedebilir.

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
tr_TR: Medya başlığı Revolution Slider olarak ayarlanmışsa, kaydırıcı adını yazın ve kaydedin.

en: If media header is set to image, add the image below.
tr_TR: Eğer Media başlığı resim için ayarlanıyorsa, resimi aşağıya ekleyin.

en: If media header is set to image, and no image is added we will use the taxonomy featured image
tr_TR: Eğer medya başlığı resme ayarlanmışsa ve resim eklenmemişse, taksonomi özellikli resmi kullanacağız

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
tr_TR: Hayırsa, üstbilgi üzerinde gelişmiş arama varsayılan olarak kapalı konumda görüntülenir.

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
tr_TR: Hayır ise, arama alanında hala fiyat alanı kullanılabilir ve giriş tipi olacaktır.

en: If no, users will get the auto generated password via email
tr_TR: Hayır ise, kullanıcılar otomatik oluşturulan şifreyi e-postayla alırlar.

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
tr_TR: Eğer değilse fiyatlar bu format da : 5,23m veya 6,83k,Etiketleme öncesi ve sonrası olmadan fiyatları gösterilir

en: If set to no, you will need to delete Inbox page template.
tr_TR: Hayır olarak ayarlanırsa Gelen kutusu şablonunu silmeniz gerekir.

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
tr_TR: Evet olarak ayarlanmışsa, yeni mülk pimleri her 3 saatte bir harita üzerinde güncellenir.

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
tr_TR: Tel ödemesi etkinse, aşağıdaki talimatları yazın.

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
tr_TR: Evetse, yönetici, ön tarafa gönderilen her mülkü manuel olarak yayınlar.

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
tr_TR: Evet ise, kümedeki yakın pinleri gruplandırır.

en: If yes, the address field in front end submission form uses Google Places or Open Street autocomplete, a choice you make in Map Settings.
tr_TR: Evetse, ön uç gönderme formundaki adres alanı, Harita Ayarları'nda yaptığınız bir seçim olan Google Rehber veya Açık Sokak otomatik tamamlama özelliğini kullanır.

en: If yes, you can set your own custom fields in the spots available. See this help for correct setup:
tr_TR: Evetse, kendi özel alanlarınızı mevcut noktalarda belirleyebilirsiniz. Doğru kurulum için bu yardıma bakın:

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
tr_TR: Bu değeri değiştirirseniz, yeni değer yeni kayıtlı kullanıcılar için geçerlidir. Eski değer eski kayıtlı hesaplar için geçerlidir.

en: Image
tr_TR: görüntü

en: Image Effect
tr_TR: Görüntü efekti

en: Image Gallery
tr_TR: Resim Galerisi

en: Image Height(Ex:700, Default:580px)
tr_TR: Görüntü Yüksekliği (Ex: 700, Varsayılan: 580px)

en: Image for Contact Page
tr_TR: İletişim Sayfası için Resim

en: Image must be 70px x 70px
tr_TR: Görüntü 70px x 70px olmalıdır

en: Image or Icon url
tr_TR: Resim veya Simge URL&#39;si

en: Image size must be 44px x 50px.
tr_TR: Görsel ölçüleri bu şekilde olmalı: 44px x 50px.

en: Image size must be 44px x 50px.
tr_TR: Görsel ölçüleri bu şekilde olmalı: 44px x 50px.

en: Image url
tr_TR: Görüntü URL&#39;si

en: Images
tr_TR: resimler

en: Images / listing
tr_TR: Görüntüler / listeleme

en: Images / per listing
tr_TR: Resimler / liste başına

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
tr_TR: Görüntüler aynı boyuta sahip olacak. Hayır olarak ayarlanırsa, resimlerin aynı boyutta olduğundan emin olmanız gerekir

en: Import & Export
tr_TR: İçe ve Dışa Aktarma

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
tr_TR: Önemli: Splash Ayarlarının nasıl uygulanığını görmek için "Giriş Sayfası" taslağı ile birlikte bir sayfa da oluşturun

en: In case you want to send users to another page
tr_TR: Kullanıcıları başka bir sayfaya göndermek istiyorsanız

en: Inbox
tr_TR: Gelen kutusu

en: India
tr_TR: Hindistan

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/
tr_TR: Bilgi https://developer.paypal.com/ adresinden alınmıştır.

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/
tr_TR: Bilgi https://www.paypal.com/ veya http://sandbox.paypal.com/ adresinden alınmıştır.

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login See help:
tr_TR: Bilgi, https://dashboard.stripe.com/login adresindeki hesabınızdan alınmıştır. Yardıma bakın:

en: Initial area radius
tr_TR: İlk alan yarıçapı

en: Initial area radius. Use only numbers.
tr_TR: Başlangıç ​​alan yarıçapı. Yalnızca sayı kullanın.

en: Input Background Color
tr_TR: Input Background Rengi

en: Input Text Color
tr_TR: Giriş Metin Rengi

en: Input text Color
tr_TR: Giriş Metin Rengi

en: Insert background footer image.
tr_TR: Arka plan altbilgi resimini yerleştirin.

en: Instagram page link, with https://
tr_TR: Https: // ile Instagram sayfa bağlantısı

en: Interest Rate in %
tr_TR: % Olarak faiz oranı

en: Invoice
tr_TR: Fatura

en: Invoice Details
tr_TR: Fatura detayları

en: Invoice Id:
tr_TR: Fatura Kimliği:

en: Invoice NOT paid
tr_TR: Fatura ödenmedi

en: Invoice PAID
tr_TR: Fatura ÖDEME

en: Invoice Type
tr_TR: Fatura türü

en: Invoice no
tr_TR: Fatura No

en: Invoices
tr_TR: Faturalar

en: Iran (Islamic Republic of)
tr_TR: İran (İslam Cumhuriyeti)

en: Iraq
tr_TR: Irak

en: Ireland
tr_TR: İrlanda

en: Is visible?
tr_TR: Görünüyor mu?

en: Israel
tr_TR: İsrail

en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Item Height
tr_TR: Öğe Yüksekliği

en: Item Id (Listing or Package id)
tr_TR: Öğe Kimliği (Liste veya Paket kimliği)

en: Item Price
tr_TR: Ürün fiyatı

en: Items IDs
tr_TR: Ürün kimlikleri

en: Items per row
tr_TR: Satır başına öğeler

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
tr_TR: Gelişmiş Arama görünür durumda mı? (* sadece Tip 1,3 ve 4 için)

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr_TR: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Korea, Republic of
tr_TR: Kore Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Label on Front end
tr_TR: Ön uçta etiket

en: Label(*if filled will not use icon)
tr_TR: Etiket (* doldurulursa simge kullanmaz)

en: Language for datepicker
tr_TR: Datepicker için dil

en: Languages:
tr_TR: Duujjil:

en: Lao, People's Democratic Republic
tr_TR: Lao, Halkın Demokratik Cumhuriyeti

en: Latitude:
tr_TR: Enlem:

en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Leave "Subject" blank for the email notifications you don't wish to send. Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
tr_TR: Göndermek istemediğiniz e-posta bildirimleri için "Konu" yu boş bırakın. Genel değişkenler: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr_TR: Libya Arap Jamahırışı

en: License:
tr_TR: Lisans:

en: Liechtenstein
tr_TR: Lihtenştayn

en: Line Link
tr_TR: Hat Bağlantısı

en: Line page link, with https://
tr_TR: Satır sayfası bağlantısı, https:// ile

en: Link
tr_TR: bağlantı

en: Link Color
tr_TR: Bağlantı rengi

en: Link to global listing
tr_TR: Genel listeleme bağla

en: Linkedin Link
tr_TR: Linkedin Bağlantısı

en: List Agents
tr_TR: Aracıları Listele

en: List Items by ID Shortcode
tr_TR: Öğeleri ID&#39;ye Göre Kısa Kod

en: List items by ID
tr_TR: Öğeleri kimliğe göre listele

en: List of IDs separated by comma
tr_TR: Virgülle ayrılmış kimliklerin listesi

en: List of terms for the filter bar (*applies only for properties, not articles/posts)
tr_TR: Filtre çubuğuyla ilgili terimlerin listesi (* yalnızca makaleler için değil, makaleler için geçerlidir)

en: List properties or articles
tr_TR: Özellikleri veya makaleleri listeleme

en: Listing
tr_TR: listeleme

en: Listing Details
tr_TR: Liste ayrıntıları

en: Listing Edit
tr_TR: Listeleme Düzenle

en: Listing Edited on %website_url
tr_TR: % Website_url adresinde listelendi

en: Listings
tr_TR: Listeler

en: Listings Included
tr_TR: Listelenenler

en: Listings Labels
tr_TR: Listeleme Etiketleri

en: Listings Remaining
tr_TR: Kalan İlanlar

en: Listings per Agent, Agency or Developer
tr_TR: Ajans, Ajans veya Geliştirici Listeleri

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Local Flavor
tr_TR: Yerel Lezzet

en: Local Services
tr_TR: Yerel Hizmetler

en: Location on Map:
tr_TR: Haritada konum:

en: Login
tr_TR: Oturum aç

en: Login Form
tr_TR: Giriş Formu

en: Login Form Shortcode
tr_TR: Giriş Formu Kısa Kod

en: Login with Facebook
tr_TR: Facebook ile giriş

en: Login with Google
tr_TR: Google ile giriş yap

en: Login with Twitter
tr_TR: Twitter ile giriş

en: Login/Register Modal Image
tr_TR: Giriş Yap/Kayıt Ol  Resmi

en: Login/Register Modal Message
tr_TR: Giriş / Kayıt Modal Mesajı

en: Logo Link
tr_TR: Logo Bağlantısı

en: Logos & Favicon
tr_TR: Logolar ve Favicon

en: Longitude:
tr_TR: Boylam:

en: Lot Size
tr_TR: Arsa metrekare

en: Lot Size(*only numbers):
tr_TR: Lot Boyutu (* sadece sayılar):

en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

en: Macau
tr_TR: Makao

en: Macedonia (FYROM)
tr_TR: Makedonya (FYROM)

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Main Agent:
tr_TR: Ana Ajan:

en: Main Color
tr_TR: Ana renk

en: Main Grid Width in px
tr_TR: Px Ana Izgara Genişliği

en: Make it Featured Property
tr_TR: Özellikli Emlak Yap

en: Make package featured
tr_TR: Paket özellikli yap

en: Make package featured (no/yes)
tr_TR: Paket özellikli (hayır / evet) yap

en: Make sure the mandatory fields for listing submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select.
tr_TR: Gönderi sayfasını listelemek için zorunlu alanların gönderme formunun bir parçası olduğundan emin olun (yukarıdaki ayardan yönetilen). Birden çok alan seçmek için CTRL kullanın.

en: Make sure you are using only 1 map per page in order to avoid conflicts
tr_TR: Çakışmalardan kaçınmak için sayfa başına sadece 1 harita kullandığınızdan emin olun.

en: Makes the footer width 100%.
tr_TR: Altbilgi genişliğini %100 yapar.

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Map
tr_TR: Harita

en: Map - Center point  Latitudine:
tr_TR: Harita - Merkez noktası Latitudine:

en: Map - Center point  Longitudine:
tr_TR: Harita - Merkez noktası Boyuna:

en: Map Advanced Search Button Background Color
tr_TR: Harita Gelişmiş Arama Düğmesi Arkaplan Rengi

en: Map Controls Background Color
tr_TR: Harita Denetimleri Arka Plan Rengi

en: Map Controls Font Color
tr_TR: Harita Denetimleri Yazı Tipi Rengi

en: Map Height
tr_TR: Harita Yüksekliği

en: Map Settings
tr_TR: Harita Ayarları

en: Map Style
tr_TR: Harita Stili

en: Map Style from snazy maps
tr_TR: Snazy haritalardan Harita Stili

en: Map Type
tr_TR: Harita türü

en: Map View
tr_TR: Harita Görünümü

en: Map With Listings or Office location pin?
tr_TR: İlanlar veya Ofis konumu iğneli Harita?

en: Map label in the tab.  Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
tr_TR: Sekmesindeki harita etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın. Çakışmalardan kaçınmak için özellik sayfası başına yalnızca bir haritayı almayı unutmayın.

en: Map label. Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
tr_TR: Harita etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş ayarlayın. Çakışmaları önlemek için ilan sayfası başına yalnızca bir haritaya sahip olmayı unutmayın.

en: Map section
tr_TR: Harita bölümü

en: Map with Listings
tr_TR: İlanlar ile Harita

en: Marshall Islands
tr_TR: Marşal Adaları

en: Martinique
tr_TR: Martinik

en: Mass Media
tr_TR: Kitle İletişim

en: Matching Submissions
tr_TR: Eşleşen Gönderimler

en: Matching Submissions on %website_url
tr_TR: % Web_url adresinde eşleşen gönderimler

en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Max Bathrooms Value
tr_TR: Maksimum Banyo Değeri

en: Max Bedrooms Value
tr_TR: Maksimum Yatak Değerleri Değeri

en: Max Lot Size Value
tr_TR: Maksimum Lot Büyüklüğü Değeri

en: Max Rooms Value
tr_TR: Maksimum Oda Değeri

en: Max Size Value
tr_TR: Maksimum Boyut Değeri

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
tr_TR: Mülk başına maksimum görüntü sayısı (yalnızca ön uç yükleme). Gönderim ücretsiz olduğunda veya kullanıcının her bir liste için bir ücret ödemesini gerektirdiğinde çalışır

en: Maximum no of thumbs
tr_TR: Maksimum başparmak yok

en: Maximum number of pins to show on the map.
tr_TR: Harita üzerinden göstermek için pinlerin maximum numarası.

en: Maximum radius value
tr_TR: Maksimum yarıçap değeri

en: Maximum radius value. Use only numbers.
tr_TR: Maksimum yarıçap değeri. Sadece sayıları kullanın.

en: Maximum value for Price Slider
tr_TR: Fiyat Kaydırıcısı için maksimum değer

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
tr_TR: Bulut Kümesi&#39;nin görünmesi için maksimum yakınlaştırma seviyesi

en: Measurement Unit
tr_TR: Ölçü birimi

en: Media Header Type?
tr_TR: Medya Başlık Türü?

en: Member of:
tr_TR: Üyesi:

en: Membership
tr_TR: Üyelik

en: Membership Activated
tr_TR: Üyelik Etkin

en: Membership Activated on %website_url
tr_TR: Üyelik% website_url tarihinde etkinleştirildi

en: Membership Cancelled
tr_TR: Üyelik İptal edildi

en: Membership Cancelled on %website_url
tr_TR: Üyelik% website_url tarihinde iptal edildi

en: Membership Expiration Warning on %website_url
tr_TR: Üyelik Süresi Sonu Uyarısı% website_url

en: Membership Package
tr_TR: Üyelik Paketi

en: Membership Packages
tr_TR: Üyelik Paketleri

en: Membership Settings
tr_TR: Üyelik Ayarları

en: Menu Font
tr_TR: Menü Yazı Tipi

en: Menu Item Back Color
tr_TR: Menü Öğesi Geri Rengi

en: Menu Item Color
tr_TR: Menü Öğesi Rengi

en: Menu Item Font Size
tr_TR: Menü Öğesi Yazı Boyutu

en: Menu Item Hover Back Color
tr_TR: Menü Öğesi Hover Geri Rengi

en: Menu Item hover font color
tr_TR: Menü Öğesi vurgulu yazı tipi rengi

en: Menu border color
tr_TR: Menü kenarlığı rengi

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message Details
tr_TR: Mesaj Detayları

en: Message from
tr_TR: mesaj gönderen

en: Message sent from
tr_TR: Mesaj gönderildi

en: Message was also sent to
tr_TR: Mesajın gönderildiği diğer adres

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr_TR: Mikronezya Federal Devletleri

en: Min Bathrooms Value
tr_TR: Min Banyo Değeri

en: Min Bedrooms Value
tr_TR: Min Yatak Odası Değeri

en: Min Lot Size Value
tr_TR: Min Lot Boyut Değeri

en: Min Rooms Value
tr_TR: Min Oda Değeri

en: Min Size Value
tr_TR: Min Boyut Değeri

en: Minify css and js files
tr_TR: Css ve js dosyalarını küçültün

en: Minimum radius value
tr_TR: Minimum yarıçap değeri

en: Minimum radius value. Use only numbers.
tr_TR: Minimum yarıçap değeri. Sadece sayıları kullanın.

en: Minimum value for Price Slider
tr_TR: Price Slider için minimum değer

en: Mobile
tr_TR: seyyar

en: Mobile Menu Colors
tr_TR: Mobil Menü Renkleri

en: Mobile header background color
tr_TR: Mobil başlık arka plan rengi

en: Mobile header icon color
tr_TR: Mobil başlık simgesi rengi

en: Mobile menu background color
tr_TR: Mobil menü arka plan rengi

en: Mobile menu font color
tr_TR: Mobil menü yazı tipi rengi

en: Mobile menu hover font color
tr_TR: Mobil menü vurgulu yazı tipi rengi

en: Mobile menu item border color
tr_TR: Mobil menü öğesi kenarlık rengi

en: Mobile menu item hover background color
tr_TR: Mobil menü öğesi vurgulu arka plan rengi

en: Mobile/Tablets Logo
tr_TR: Mobil / Tablet Logosu

en: Mobile:
tr_TR: Mobil:

en: Moldova, Republic of
tr_TR: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr_TR: Monako

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Montenegro
tr_TR: Karadağ

en: Month
tr_TR: Ay

en: Months
tr_TR: aylar

en: Morocco
tr_TR: Fas

en: Mortgage Calculator
tr_TR: Mortgage Hesaplama

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Multi Unit Label
tr_TR: Çok Üniteli Etiket

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
tr_TR: Çoklu Birim Etiketi (alt ünite için *)

en: Multi Units
tr_TR: Çoklu Birimler

en: Name
tr_TR: isim

en: Namibia
tr_TR: Namibya

en: Need an account? Register here!
tr_TR: Bir hesaba mı ihtiyacınız var? Buradan kayıt olun!

en: Neighborhood
tr_TR: Komşuluk

en: Netherlands
tr_TR: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr_TR: Hollanda Antilleri

en: New Agency
tr_TR: Yeni Ajans

en: New Agency Action
tr_TR: Yeni Ajans Eylemi

en: New Agency Category
tr_TR: Yeni Ajans Kategorisi

en: New Agency City
tr_TR: Yeni Acente Şehri

en: New Agency County / State
tr_TR: Yeni Ajans İlçesi / Eyaleti

en: New Agency Neighborhood
tr_TR: Yeni Ajans Mahalle

en: New Agent
tr_TR: Yeni Ajan

en: New Agent Action
tr_TR: Yeni Ajan Eylemi

en: New Agent Added
tr_TR: Yeni Ajan Eklendi

en: New Agent Category
tr_TR: Yeni Ajan Kategorisi

en: New Agent City
tr_TR: Yeni Ajan Şehir

en: New Agent County / State
tr_TR: Yeni Ajan İlçesi / Eyaleti

en: New Agent Neighborhood
tr_TR: Yeni Ajan Mahallesi

en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New City
tr_TR: Yeni şehir

en: New County / State
tr_TR: Yeni İlçe / Eyalet

en: New Developer
tr_TR: Yeni Geliştirici

en: New Developer Action
tr_TR: Yeni Geliştirici Eylemi

en: New Developer Category
tr_TR: Yeni Geliştirici Kategorisi

en: New Developer City
tr_TR: Yeni Geliştirici Şehri

en: New Developer County / State
tr_TR: Yeni Geliştirici İlçesi / Eyaleti

en: New Developer Neighborhood
tr_TR: Yeni Geliştirici Mahalle

en: New Feature
tr_TR: Yeni Özellik

en: New Feature Upgrade on  %website_url
tr_TR: % Website_url adresinde Yeni Özellik Yükseltmesi

en: New Invoice
tr_TR: Yeni fatura

en: New Listing Submission
tr_TR: Yeni Liste Gönderme

en: New Listing Submission on %website_url
tr_TR: % Website_url adresinde Yeni Liste Gönderme

en: New Membership Packages
tr_TR: Yeni Üyelik Paketleri

en: New Message
tr_TR: Yeni Mesaj

en: New Message on
tr_TR: Yeni Mesaj

en: New Neighborhood
tr_TR: Yeni Mahalle

en: New Paid Submission on %website_url
tr_TR: % Web sitesi_url tarihinde yeni Ücretli Gönderi

en: New Property
tr_TR: Yeni Mülkiyet

en: New Property Category
tr_TR: Yeni Emlak Kategorisi

en: New Searches
tr_TR: Yeni Aramalar

en: New Status
tr_TR: Yeni Durum

en: New Type
tr_TR: Yeni Tür

en: New User Registration
tr_TR: yeni kullanıcı kaydı

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zelanda

en: New user  notification
tr_TR: Yeni kullanıcı bildirimi

en: New user admin notification
tr_TR: Yeni kullanıcı yöneticisi bildirimi

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
tr_TR: %website_url adresine yeni kullanıcı kaydı.
    Kullanıcı adı: %user_login_register,
    E-posta: %user_email_register

en: New wire Transfer
tr_TR: Yeni banka havalesi

en: Newest first
tr_TR: En yeni ilk

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Niger
tr_TR: Nijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: Nightlife
tr_TR: gece hayatı

en: No
tr_TR: Hayır

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
tr_TR: Hayır = gönderim ücretsizdir. Ücretli giriş = gönderim, kullanıcının her bir giriş için bir ücret ödemesini gerektirir. Üyelik = gönderim, kullanıcı üyelik paketine dayanmaktadır.

en: No Agency found
tr_TR: Ajans bulunamadı

en: No Agents found
tr_TR: Aracı bulunamadı

en: No Developer found
tr_TR: Geliştirici bulunamadı

en: No Invoices found
tr_TR: Fatura bulunamadı

en: No Membership Packages found
tr_TR: Üyelik Paketi bulunamadı

en: No Message found
tr_TR: Mesaj bulunamadı

en: No Properties found
tr_TR: Emlak bulunamadı

en: No Properties found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusu'nda Özellik bulunamadı

en: No Searches found
tr_TR: Hiçbir arama bulunamadı

en: No of Search fields
tr_TR: Arama alanı yok

en: No of Search fields per row
tr_TR: Satır başına Arama alanı yok

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
tr_TR: Satır başına Arama alanı yok (Olası değerler: 1,2,3,4).

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
tr_TR: Sayfa kenar çubuğu olmadan olduğunda satır başına ajan listeleri yok

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
tr_TR: Sayfa kenar çubuğundayken satır başına blog listelerinden hiç biri yok

en: No of chars to show in Property Title
tr_TR: Mülk Başlığında gösterilecek karakter sayısı

en: No of images in slider in property card
tr_TR: İlan kart sliderindeki resim sayısı

en: No of items
tr_TR: Ürün yok

en: No of items per row
tr_TR: Satır başına öğe yok

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
tr_TR: Sayfa kenar çubuğu olmadan olduğunda satır başına özellik listeleri yok

en: No of similar properties in property page
tr_TR: İlan sayfasında benzer özellikler yok

en: Norfolk Island
tr_TR: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr_TR: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Not Available
tr_TR: Mevcut Değil

en: Not Paid
tr_TR: Ödenmeyen

en: Notes
tr_TR: notlar

en: Notes for featured agent
tr_TR: Öne çıkan ajan için notlar

en: Number of Listings
tr_TR: İlan Sayısı

en: Number of Listings to display
tr_TR: Görüntülenecek İlan Sayısı

en: Number of Page Views
tr_TR: Sayfa Görüntüleme Sayısı

en: Number of decimal points
tr_TR: Ondalık nokta sayısı

en: Number of decimal points.
tr_TR: Ondalık nokta sayısı.

en: Number of milisecons before auto cycling an item
tr_TR: Bir öğeyi otomatik olarak geçirmeden önce milisons sayısı

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
tr_TR: Autoslide edilmeden once ki milisaniye (5000 = 5sn). Autoslide istemiyorsanız 0 yapın.

en: Oldest first
tr_TR: En eski

en: Oman
tr_TR: Umman

en: On Home page - Show only location field - To be used on sites similar with trulia.com pr zillow.com
tr_TR: Ana sayfada yalnızca konum alanını göster. trulia.com ve zillow.com ile benzer sitelerde kullanıldığı gibi

en: One Time
tr_TR: Bir kere

en: One column means that agent details go below the image, two columns means agent details are on the right side of the image.
tr_TR: Bir sütun, aracı ayrıntılarının resmin altına geçtiği anlamına gelir; iki sütun, aracın ayrıntılarının resmin sağ tarafında yer alması anlamına gelir.

en: Only for "Properties List Directory" page template !
tr_TR: Sadece "Özellikler Liste Dizini" sayfa şablonu için!

en: Only for "Properties List" page template !
tr_TR: Sadece &quot;Özellikler Listesi&quot; sayfa şablonu için!

en: Only for type3: no of stars for reviews (from 1 to 5, increment by 0.5)
tr_TR: Sadece tip3 için: değerlendirme için yıldız yok (1'den 5'e, 0,5'e kadar artış)

en: Only for type3:Testimonial Title
tr_TR: Sadece tip3 için: Test Başlığı

en: Open tile link to property page in new window
tr_TR: Mülk sayfasına giden döşeme bağlantısını yeni pencerede aç

en: Open title link to property page in new window
tr_TR: Mülk sayfasının başlık bağlantısını yeni pencerede aç

en: Opening Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

en: Opening Hours 1
tr_TR: Açılış saatleri 1

en: Opening Hours 3
tr_TR: Açılış saatleri 3

en: Opening Hours Value 1
tr_TR: Açılış Saatleri Değer 1

en: Opening Hours Value 3
tr_TR: Açılış Saatleri Değer 3

en: Option applies for each free published listing.
tr_TR: Yayımlanan her ücretsiz liste için seçenek geçerlidir.

en: Options for Google Maps (if Header Type "google map" is selected)
tr_TR: Google Haritalar için Seçenekler (Header Type &quot;google map&quot; seçilmişse)

en: Options for Revolution Slider (if Header Type "revolution slider" is selected)
tr_TR: Devrim Sürgüsü Seçenekleri (Başlık Türü &quot;devir sürgüsü&quot; seçilmişse)

en: Options for Static Image  (if Header Type "image" is selected)
tr_TR: Statik Görüntü Seçenekleri (Başlık Tipi &quot;görüntü&quot; seçilmişse)

en: Options for Theme Slider
tr_TR: Tema Kaydırıcı Seçenekleri

en: Options for Video Header
tr_TR: Video Üstbilgisi Seçenekleri

en: Or add the ids separated by comma.
tr_TR: Veya virgülle ayrılan kimlikleri ekleyin.

en: Other Agents
tr_TR: Diğer Ajanlar

en: Other units in
tr_TR: Diğer birimler

en: Overlay Color
tr_TR: Yerleşimi Renk

en: Overlay Image
tr_TR: Görüntüyü Yerleştir

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
tr_TR: Görüntü, .png, .jpg veya .gif biçimini kaplama

en: Overlay Opacity
tr_TR: Yerleşimi Saydamlık

en: Overlay Opacity(betwen 0 and 1 , Ex:0.5, default 0.6)
tr_TR: Yerleşim Opaklığı (0 ve 1 arasında bahis, Ex: 0.5, varsayılan 0.6)

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
tr_TR: Yerleşim Opaklığı değerleri 0 ila 1, Ör: 0.4

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: Overview section
tr_TR: Genel bakış bölümü

en: Overwrite theme css using custom css.
tr_TR: Özel css kullanarak tema css üzerine yaz.

en: Owner Notes
tr_TR: Sahip notları

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end):
tr_TR: Sahip / Ajan notları (* ön uçta görünmez):

en: PAID
tr_TR: ÜCRETLİ

en: Package Details
tr_TR: Paket ayrıntıları

en: Package Price in
tr_TR: Paket Fiyatı

en: Page Settings
tr_TR: Sayfa Ayarları

en: Page Views
tr_TR: Sayfa Görünümleri

en: Page Views Statistics
tr_TR: Sayfa Görüntüleme İstatistikleri

en: Page Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Sekmede Sayfa Görüntüleme Sayısı. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Page Views. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Sayfa Görüntülemeleri. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Page id for this term
tr_TR: Bu terim için sayfa kimliği

en: Paid
tr_TR: ödenmiş

en: Paid Submission
tr_TR: Ücretli Gönderi

en: Paid Submission is disabled
tr_TR: Ücretli Gönderme devre dışı

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Paragraph Font
tr_TR: Paragraf Yazı Tipi

en: Parameters list
tr_TR: Parametreler listesi

en: Parent Agency
tr_TR: Ana Ajans

en: Parent Agent
tr_TR: Ana Ajan

en: Parent Developer
tr_TR: Ana Geliştirici

en: Parent Invoice
tr_TR: Ana Fatura

en: Parent Membership Package
tr_TR: Ana Üyelik Paketi

en: Parent Message
tr_TR: Ana İleti

en: Parent Property
tr_TR: Üst Mülkiyet

en: Parent Searches
tr_TR: Ana Aramalar

en: Password
tr_TR: Parola

en: Password Reset Request
tr_TR: Parola Sıfırlama İsteği

en: Password Reseted
tr_TR: Şifre sıfırlandı

en: Path to an image of your choice (best size 300px  x 300px)
tr_TR: Seçtiğiniz bir görüntünün yolu (en iyi boyut 300 piksel x 300 piksel)

en: Path to client picture, (best size 120px  x 120px)
tr_TR: İstemci resminin yolu, (en iyi boyut 120 piksel x 120 piksel)

en: Pay
tr_TR: Ödeme

en: Pay Now
tr_TR: Şimdi öde

en: Pay Status:
tr_TR: Ödeme durumu:

en: Pay with Stripe
tr_TR: Stripe ile ödeme

en: PayPal Settings
tr_TR: PayPal Ayarları

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help:
tr_TR: PayPal ticari hesap gereklidir. Bilgi https://developer.paypal.com/ adresinden alınmıştır. Yardıma bakınız:

en: Payment Calculator
tr_TR: Ödeme Hesaplayıcısı

en: Payment for Invoice %s , Booking %s
tr_TR: Fatura No %s Ödemesi , %s Rezervasyonu

en: Payment for package Basic
tr_TR: Temel paket için ödeme

en: Paypal & Stripe Api
tr_TR: Paypal ve Stripe Api

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
tr_TR: Paypal - Ödeme Kimliği Kimliği:

en: Paypal Client Secret Key
tr_TR: Paypal İstemci Gizli Anahtarı

en: Paypal Client id
tr_TR: Paypal Müşteri kimliği

en: Paypal Recuring Profile- rest api
tr_TR: Paypal Recuring Profil dinlenme api

en: Paypal receiving email
tr_TR: Paypal e-posta alma

en: Percent Down
tr_TR: Yüzde Aşağı

en: Period
tr_TR: dönem

en: Pets
tr_TR: Evcil Hayvanlar

en: Philippines
tr_TR: Filipinler

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Phone:
tr_TR: Telefon:

en: Pick Area
tr_TR: Alan Seç

en: Pick Category
tr_TR: Kategori Seç

en: Pick City
tr_TR: Şehir Seç

en: Pick a custom property page template you made.
tr_TR: Oluşturduğunuz Özel Özellik Sayfası seçin.

en: Pick your Property Page Layout
tr_TR: Gayrimenkul Sayfası Düzeninizi seçin

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
tr_TR: Pin Üretimi, yalnızca Google Map ayarındaki dosya okuma seçeneği yes olarak ayarlanmışsa çalışır

en: Pin Management
tr_TR: Pin Yönetimi

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
tr_TR: Burada Harita zoom'u değer set'inden az ise Pin Kümesi gözden kayıp olur.

en: Pinterest Link
tr_TR: Pinterest Bağlantısı

en: Pinterest page link, with https://
tr_TR: Https: // ile Pinterest sayfası bağlantısı

en: Pinterest:
tr_TR: pinterest:

en: Place Pin with Property Address
tr_TR: Mülk Adresle Yerleştirin

en: Place here the Listings Id separated by comma. Will Overwrite the above selection!
tr_TR: Virgülle ayrılmış Listings ID'yi buraya yerleştirin. Yukarıdaki seçimin üzerine yazacak!

en: Place in advanced search form
tr_TR: Gelişmiş arama formuna yerleştirin

en: Plan Bathrooms
tr_TR: Banyoları Planla

en: Plan Description
tr_TR: Plan Açıklaması

en: Plan Image
tr_TR: Plan Resmi

en: Plan Price
tr_TR: Plan Fiyatı

en: Plan Rooms
tr_TR: Plan Odaları

en: Plan Size
tr_TR: Plan boyutu

en: Plan Title
tr_TR: Plan Başlığı

en: Please activate the theme in the next 24h to validate the purchase and continue to have access to all theme options! See this
tr_TR: Lütfen 24 saat içeresinde, satın alimi onaylamak için ve bütün tema seçeneklerin erişimine devam edebilmek için, temayı aktiviteyi ediniz

en: Please add Twitter Api access info in Theme Options
tr_TR: Lütfen Tema Seçeneklerinde Twitter Api erişim bilgilerini ekleyin

en: Please add your Twitter ID!
tr_TR: Lütfen Twitter kimliğinizi ekleyin!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here https://www.yelp.com/factsheet the list of countries where Yelp is available.
tr_TR: Yelp&#39;in tüm ülkeler için çalışmadığını lütfen unutmayın. Buraya bakın https://www.yelp.com/factsheet Yelp&#39;in uygun olduğu ülkelerin listesi.

en: Please wait while we confirm your payment!
tr_TR: Ödemenizi onaylarken lütfen bekleyin!

en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Position:
tr_TR: Pozisyon:

en: Post Settings
tr_TR: Mesaj Ayarları

en: Posts
tr_TR: Mesajlar

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Price & Currency
tr_TR: Fiyat ve Para Birimi

en: Price - thousands separator
tr_TR: Fiyat - binlik ayırıcı

en: Price High to Low
tr_TR: Fiyat pahalıdan ucuza

en: Price Low to High
tr_TR: Yüksek Fiyat Düşük

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
tr_TR: Gönderme Başına Fiyat (&quot;listeleme başına&quot; modu için)

en: Price Slider Maximum values for advanced search with tabs
tr_TR: Fiyat Kaydırıcısı Sekmelerle gelişmiş arama için maksimum değerler

en: Price Slider Minimum values for advanced search with tabs
tr_TR: Fiyat Kaydırıcısı Sekmelerle gelişmiş arama için minimum değerler

en: Price Slider Values for
tr_TR: Fiyat Kaydırıcı Değerleri için

en: Price row
tr_TR: Fiyat sırası

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
tr_TR: Girişi listeleme seçeneği (&quot;listeleme başına&quot; modu için)

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Print Page Design
tr_TR: Sayfayı Yazdır

en: Professional Services
tr_TR: Profesyonel hizmetler

en: Profile Update
tr_TR: Profil Güncellemesi

en: Properties
tr_TR: Özellikleri

en: Properties IDs separated by commna
tr_TR: Commna ile ayrılan ilan kimlikleri

en: Properties Size & Lot Size - no of decimals
tr_TR: Gayrimenkul Boyutu & Arsa Boyutu - ondalık sayılar yok

en: Properties Size & Lot Size - thousand separator
tr_TR: Gayrimenkul Boyut & Arsa Boyutu - binlik ayırıcı

en: Properties Slider
tr_TR: İlan Slider

en: Property
tr_TR: Emlak

en: Property  Subunits
tr_TR: Mülk Alt Birimleri

en: Property - Select Sidebar Position
tr_TR: Gayrimenkul - Kenar Çubuğu Konumunu Seçin

en: Property Action
tr_TR: Emlak Eylemi

en: Property Action Category
tr_TR: Emlak Aksiyon Kategorisi

en: Property Action Category Page
tr_TR: Emlak Eylem Kategori Sayfası

en: Property Address
tr_TR: Emlak Adresi

en: Property Address Label
tr_TR: Mülkiyet Adresi Etiketi

en: Property Address Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Sekmede bulunan Adres Adresi Etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Property Address Label. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: İlan Adresi Etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Property Analytics
tr_TR: İlan Analizleri

en: Property Area
tr_TR: Emlak Alanı

en: Property Area Page
tr_TR: Emlak Alanı Sayfası

en: Property Bathrooms
tr_TR: Emlak Banyoları

en: Property Bedrooms
tr_TR: Emlak Yatak Odaları

en: Property Card - rows order
tr_TR: Emlak Kartı - satır sırası

en: Property Card Adress Row
tr_TR: Emlak Kartı Adres Satırı

en: Property Card Agent Section Settings
tr_TR: Emlak Kartı Temsilci Bölümü Ayarları

en: Property Card Categories Row
tr_TR: Emlak Kartı Kategorileri Satırı

en: Property Card Composer - Extra Settings
tr_TR: Emlak Kartı Oluşturucu - Ekstra Ayarlar

en: Property Card Content Composer
tr_TR: Emlak Kartı İçerik Oluşturucu

en: Property Card Design - Please use the "Save Design" button in order to save your design
tr_TR: Özellik Kart Dizayn - Dizaynızı kayıt etmek için lütfen "Dizaynı Kayıt Et" butonunu kullanın

en: Property Card Details Row
tr_TR: Emlak Kartı Detay Satırı

en: Property Card Image Settings
tr_TR: Emlak Kartı Görsel Ayarları

en: Property Categories Page
tr_TR: Emlak Kategoriler Sayfası

en: Property Category
tr_TR: Emlak Kategorisi

en: Property Category Submit
tr_TR: Emlak Kategori Gönder

en: Property City
tr_TR: Emlak şehir

en: Property City Page
tr_TR: Emlak Şehir Sayfası

en: Property Country
tr_TR: Emlak Ülke

en: Property County
tr_TR: Emlak Bölgesi

en: Property County/State
tr_TR: Mülk / Eyalet

en: Property County/State Page
tr_TR: Mülk Bölgesi / Eyalet Sayfası

en: Property Custom
tr_TR: Emlak Özel

en: Property Custom Fields
tr_TR: Emlak Özel Alanları

en: Property Description
tr_TR: Emlak Açıklaması

en: Property Description Label
tr_TR: Özellik Açıklama Etiketi

en: Property Details
tr_TR: Mülk Detayları

en: Property Details Label
tr_TR: Emlak Detayları Etiketi

en: Property Details Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Özellik Ayrıntıları Etiket sekmesinde. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Property Documents Label
tr_TR: Gayrimenkul Belgeleri Etiketi

en: Property Energy Savings Label
tr_TR: Mülk Enerji Tasarrufu Etiketi

en: Property Features
tr_TR: Emlak Özellikleri

en: Property Features Label
tr_TR: Özellik Özellikleri Etiketi

en: Property Google View
tr_TR: Mülk Google Görünümü

en: Property ID
tr_TR: Emlak Kimliği

en: Property Id
tr_TR: Gayrimenkul Kimliği

en: Property Latitude
tr_TR: Mülkiyet Latitude

en: Property List
tr_TR: Emlak Listesi

en: Property List Advanced Options
tr_TR: Emlak Listesi Gelişmiş Seçenekler

en: Property List Directory Filter Settings
tr_TR: Emlak Listesi Dizin Filtre Ayarları

en: Property List display (*global option)
tr_TR: Özellik Listesi Görüntüle

en: Property Longitude
tr_TR: Mülkiyet Boylamı

en: Property Lot Size
tr_TR: Emlak Lot Büyüklüğü

en: Property Map
tr_TR: Emlak Haritası

en: Property Map Label
tr_TR: Gayrimenkul Haritası Etiketi

en: Property Media
tr_TR: Emlak Medyası

en: Property Media Header -  Revolution Slider
tr_TR: Gayrimenkul Medya Başlığı - Rev Slider

en: Property Media Header - Static Image
tr_TR: Gayrimenkul Medya Başlığı - Statik Görüntü

en: Property Name
tr_TR: Mülkiyet adı

en: Property Page
tr_TR: Özellik sayfası

en: Property Page Design
tr_TR: Gayrimenkul Sayfası Tasarımı

en: Property Page Layout
tr_TR: Emlak Sayfası Düzeni

en: Property Page Only - Agent Card
tr_TR: Özellik Sayfası Sadece - Ajan Kartı

en: Property Page Only - Contact Form Agent
tr_TR: Özellik Sayfası Sadece - İletişim Formu Temsilcisi

en: Property Page Only - Details Section
tr_TR: Özellik Sayfası Sadece - Ayrıntılar Bölümü

en: Property Page Only - Details as Accordion
tr_TR: Özellik Sayfası Sadece - Akordeon olarak Ayrıntılar

en: Property Page Only - Details as Tabs
tr_TR: Özellik Sayfası Sadece - Sekmeler olarak ayrıntılar

en: Property Page Only - Masonry Gallery
tr_TR: Sadece İlan Sayfası - Duvar Galerisi

en: Property Page Only - Other Agents
tr_TR: Sadece İlan Sayfası - Diğer Akrediteler

en: Property Page Only - Property Gallery
tr_TR: Özellik Sayfası Sadece - Emlak Galerisi

en: Property Page Only - Property Images / Video Slider
tr_TR: Yalnızca İlan Sayfası - İlan Resimleri / Video Kaydırıcı

en: Property Page Only - Related Listings
tr_TR: Özellik Sayfası Sadece - İlgili İlanlar

en: Property Page Only - Single Detail
tr_TR: Özellik Sayfası Sadece - Tek Detay

en: Property Page Only - Text with Agent details
tr_TR: Yalnızca Özellik Sayfası - Aracı ayrıntılarıyla metin

en: Property Page Only - Text with Details
tr_TR: Özellik Sayfası Sadece - Ayrıntılar ile Metin

en: Property Price
tr_TR: Emlak fiyatı

en: Property Price Label
tr_TR: Emlak Fiyatı Etiketi

en: Property Price Label Before
tr_TR: Mülk Fiyat Etiketi Öncesi

en: Property Reviews
tr_TR: İlan Yorumları

en: Property Rooms
tr_TR: Emlak Odaları

en: Property Search Results Page
tr_TR: İlan Arama Sonuçları Sayfası

en: Property Size
tr_TR: Özellik boyutu

en: Property Status
tr_TR: Emlak Durumu

en: Property Submission Page
tr_TR: Emlak Gönderme Sayfası

en: Property Subunits
tr_TR: Mülk Alt Birimleri

en: Property Unit/Card min height
tr_TR: Mülkiyet Birimi / Kart min yüksekliği

en: Property Video Label
tr_TR: Gayrimenkul Video Etiketi

en: Property Virtual Tour Label
tr_TR: Gayrimenkul Sanal Tur Etiketi

en: Property Walkscore Label
tr_TR: Gayrimenkul Emlak Endeks Etiketi

en: Property Zip
tr_TR: Mülkiyet Zip

en: Property and Agent Links
tr_TR: Mülkiyet ve Ajan Linkleri

en: Property details will display on 1, 2 or 3 columns
tr_TR: Adres, İlan ayrıntıları ve Özellikler & Olanaklar 2 veya 3 sütunda gösterilecek

en: Property id
tr_TR: Emlak numarası

en: Property in theme Slider
tr_TR: Tema Slider özelliği

en: Property page - Select what Sidebar
tr_TR: Gayrimenkul sayfası - Hangi Kenar Çubuğu'nu seçin

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
tr_TR: Emlak, Ajan ve Blog Ünitesi / Kart Backgrond Rengi

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Bottom
tr_TR: İlan, Akredite ve Blog Birimi / Kart İç Dolgusu Alt

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Left
tr_TR: Özellik, Yetkili Ecanta ve Blog Ünitesi / Kart İç Tampon Solu

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Right
tr_TR: Özellik, Yetkili Ecanta ve Blog Ünitesi / Kart İç Tampon Sağı

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding Top
tr_TR: Özellik, Yetkili Ecanta ve Blog Ünitesi / Kart İç Tampon Üstü

en: Public Services & Government
tr_TR: Kamu Hizmetleri ve Devlet

en: Publish Listing with Featured
tr_TR: Öne Çıkanlar ile Yayınlama

en: Puerto Rico
tr_TR: Porto Riko

en: Purchase Activated
tr_TR: Satınalma Etkinleştirildi

en: Purchase Date
tr_TR: Satınalma tarihi

en: Purchased by User
tr_TR: Kullanıcı tarafından satın alındı

en: Put Search form before the header media?
tr_TR: Arama formunu başlık medyasından önce koy?

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Random Pick (yes/no)
tr_TR: Rastgele Seçim (evet / hayır)

en: Real Estate
tr_TR: Emlak

en: Recent Items
tr_TR: Son ürünler

en: Recent Items Shortcode
tr_TR: Son Öğeler Kısa Kodu

en: Recent Items Slider
tr_TR: Son Öğeler Kaydırıcı

en: Recent Items Slider Shortcode
tr_TR: Son Öğeler Slider Shortcode

en: Recurring
tr_TR: yinelenen

en: Recurring Payment
tr_TR: Yinelenen ödeme

en: Recurring Payment on %website_url
tr_TR: % Website_url üzerinde yinelenen ödeme

en: Register
tr_TR: Kayıt olmak

en: Register Form
tr_TR: Kayıt Formu

en: Register Form Shortcode
tr_TR: Kayıt Formu Kısa Kodu

en: Register link text
tr_TR: Bağlantı metnini kaydet

en: Register page url
tr_TR: Kayıt sayfası URL&#39;si

en: Religious Organizations
tr_TR: Dini Organizasyonlar

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
tr_TR: Komut dosyası sürümünü kaldır - Envato yönergelerini takip ettikten sonra bu özelliği kaldırdık. Lütfen betik sürümünü kaldırmak için bir önbellek eklentisi kullanın.

en: Repeat Footer background ?
tr_TR: Altbilgi arka planını tekrarla?

en: Replace Map with this image
tr_TR: Bu resimle Harita Değiştir

en: Reset Password
tr_TR: Şifreyi yenile

en: Responsible Agent / User
tr_TR: Sorumlu Ajan / Kullanıcı

en: Restaurants
tr_TR: Restoranlar

en: Return to Dashboard
tr_TR: Yönetim Paneline Dön

en: Return to Login
tr_TR: Girişe Dön

en: Retype Password
tr_TR: Şifrenizi yeniden yazın

en: Reunion
tr_TR: birleşme

en: Review Title
tr_TR: Yorum Başlığı

en: Reviews
tr_TR: Yorumlar

en: Revolution Slider Name
tr_TR: Devrimi Kaydırıcı Adı

en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Rooms
tr_TR: Odalar

en: Rooms(*only numbers):
tr_TR: Odalar (* sadece sayılar):

en: Rooms:
tr_TR: Odalar:

en: Russian Federation
tr_TR: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
tr_TR: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Martin
tr_TR: Aziz Martin

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr_TR: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sale Price
tr_TR: Satış ücreti

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
tr_TR: Sandbox = test API&#39;si. LIVE = gerçek ödemeler API&#39;sı. API tipi seçimine göre PayPal ve Şerit ayarlarını güncelleyin.

en: Sao Tome and Principe
tr_TR: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Save Design
tr_TR: Tasarrufu Kaydet

en: Save Search Settings
tr_TR: Arama Ayarlarını Kaydet

en: Saved Searches
tr_TR: Kayıtlı Aramalar

en: Schedule Tour
tr_TR: Tur Randevusu

en: Schedule Tour design type
tr_TR: Program Tur tasarım türü

en: Schedule a showing?
tr_TR: Bir gösterme mi planlıyorsunuz?

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search Agency
tr_TR: Arama Ajansı

en: Search Agent
tr_TR: Arama Aracısı

en: Search Custom Fields Setup
tr_TR: Özel Alanlar Ayarlarında Ara

en: Search Details
tr_TR: Arama Ayrıntıları

en: Search Developer
tr_TR: Geliştirici Ara

en: Search Invoices
tr_TR: Faturalarda Ara

en: Search Membership Packages
tr_TR: Üyelik Paketlerini Ara

en: Search Message
tr_TR: Ara Mesaj

en: Search Searches
tr_TR: Arama Aramalar

en: Search field
tr_TR: Arama alanı

en: Search form for
tr_TR: Arama formu

en: Search parameters
tr_TR: Arama parametreleri

en: Searches
tr_TR: Aramalar

en: Second Color
tr_TR: Ikinci renk

en: Second Line
tr_TR: İkinci çizgi

en: Second line text
tr_TR: İkinci satır metni

en: Secondary Agents(*multiple selection):
tr_TR: Sekonder Ajanlar (* çoklu seçim):

en: Section Title
tr_TR: Bölüm başlığı

en: Select 1,2,3 or 4
tr_TR: 1,2,3 veya 4'ünü seçin

en: Select Action Category
tr_TR: Eylem Kategorisini Seç

en: Select Agency Category
tr_TR: Ajans Kategorisini Seç

en: Select Area
tr_TR: Alan Seç

en: Select Category
tr_TR: Kategori seç

en: Select City
tr_TR: Şehir seç

en: Select Energy Class (EU regulation)
tr_TR: Enerji Sınıfını Seç (AB Yönetmeliği)

en: Select Item Type 1/2?
tr_TR: Öğe Türü 1/2'yi seçin

en: Select Properties
tr_TR: Özellikleri Seçiniz.

en: Select Subunits From the list:
tr_TR: Alt birimleri listeden seçin:

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
tr_TR: İnceleme bloğunu göstermek istediğiniz Taksonomi&#39;leri seçin

en: Select Taxonomy Terms for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
tr_TR: Gelişmiş Arama Tip 6, Tip 7, Tip 8, Tip 9’daki Sekmeler seçenekleri için Taksonomi Terimleri&#39;ni seçin.

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
tr_TR: Gelişmiş Arama Tipi 6, Tip 7, Tip 8, Tip 9&#39;daki sekmeler seçenekleri için Taksonomi seçin.

en: Select User Type
tr_TR: Kullanıcı Türü Seç

en: Select a property section from the theme default details elements.
tr_TR: Tema varsayılan ayrıntı öğelerinden bir özellik bölümü seçin.

en: Select between miles and kilometers.
tr_TR: Mil ve kilometre arasında seçim yapın.

en: Select category
tr_TR: Kategori seç

en: Select default country
tr_TR: Varsayılan ülke seç

en: Select grid or list style for properties list pages.
tr_TR: Özellikler listesi sayfaları için ızgara veya liste stili seçin.

en: Select header type
tr_TR: Başlık türünü seç

en: Select one Agency or Developer
tr_TR: Bir Ajans veya Geliştirici seçin

en: Select one Agent
tr_TR: Bir ajan seçin

en: Select one Agent, Agency or Developer
tr_TR: Bir Ajan, Ajans veya Geliştirici seçin

en: Select one article
tr_TR: Bir makale seçin

en: Select one single detail from dropdown
tr_TR: Açılır listeden tek bir ayrıntı seçin

en: Select only one Package
tr_TR: Sadece bir paket seçin

en: Select package
tr_TR: Paketi seçin

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
    Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
tr_TR: Kaydıraç için Özellikleri seçin- *Çoklu Seçim için CTRL butonuna basılı tutun
    Hız sebebinden dolayı burada ilk 50 ilanları gösteriyoruz. Eğer diğer ilanları da tema kaydıraçın içerisine eklemek isterseniz
    Lütfen Düzenle Menüsünde Özellikler'i tıklayın(Wordpress Yönetim içerisinden) Özellik Detayları Tab içerisindeki "Tema Kaydıraç Özellikleri"ni tıklayın.

en: Select single detail
tr_TR: Tek detayı seçin

en: Select the Fields for listing submission.
tr_TR: İlan gönderimi için alanları seçin.

en: Select the Mandatory Fields for listing submission.
tr_TR: İlan Gönderimi için Zorunlu Alanları seçin.

en: Select the design type.
tr_TR: Tasarım tipini seçin.

en: Select the pages that regular user can see in dashboard.
tr_TR: Normal kullanıcının kontrol panelinde görebileceği sayfaları seçin.

en: Select the property section
tr_TR: Özellik bölümünü seçin

en: Select the sidebar:
tr_TR: Kenar çubuğunu seçin:

en: Select the splash page type.
tr_TR: İlk Sayfa Tipini Seçin.

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
tr_TR: Gelişmiş Arama Formundan hangi özellikleri seçin. * hız nedenleriyle &quot;özellikler onay kutuları&quot; haritadaki iğnelere filtre uygulanmaz

en: Select which features and amenities show in search.
tr_TR: Aramada hangi özelliklerin ve özelliklerin gösterileceğini seçin.

en: Select your custom font options.
tr_TR: Özel Font seçeneklerinizi seçiniz.

en: Selected dates:
tr_TR: Seçilen tarihler:

en: Send Email
tr_TR: Eposta gönder

en: Send Message
tr_TR: Mesaj gönder

en: Send Private Message
tr_TR: özel mesaj gönder

en: Send all contact emails to
tr_TR: Tüm iletişim e-postalarını gönder

en: Send emails
tr_TR: Mailleri gönder

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved search
tr_TR: Kayıtlı kullanıcıyla eşleşen yeni yayınlanan özelliklerle haftalık veya günlük bir e-posta uyarısı gönderin

en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
tr_TR: İletişim sayfası şablonu için şirket pin konumunu ayarlayın. Enlem bir sayı olmalıdır (ör: 40.577906).

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
tr_TR: İletişim sayfası şablonu için şirket pin konumunu ayarlayın. Boylam bir sayı olmalıdır (örn .: -74.155058).

en: Set currency symbol for property price.
tr_TR: Özellik fiyatı için para birimi sembolünü ayarlayın.

en: Set how many characters to display from property excerpt for list style.
tr_TR: Liste stili için özellik alıntısından kaç karakter görüntüleneceğini ayarlayın.

en: Set repeat options for background footer image.
tr_TR: Arka plan altbilgisi görüntüsü için tekrarlama seçeneklerini ayarlayın.

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
tr_TR: Çoklu para birimi widget&#39;ı için para birimi etiketini ayarlayın.

en: Set the position for the currency symbol.
tr_TR: Para birimi sembolü için pozisyonu ayarlayın.

en: Set the thousand separator for price numbers.
tr_TR: Fiyat numaraları için bin ayırıcıyı ayarlayın.

en: Seychelles
tr_TR: Seyşeller

en: Share
tr_TR: Paylaş

en: Shopping
tr_TR: Alışveriş yapmak

en: Show Advanced Search?
tr_TR: Gelişmiş Arama&#39;yı Göster?

en: Show Agent Contact form on Sidebar
tr_TR: Temsilci İletişim formunu Kenar Çubuğunda Göster

en: Show Agent on Sidebar ?
tr_TR: Aracı Kenar Çubuğunda Göster?

en: Show Amenities and Features fields?
tr_TR: Özellikler ve Özellikler alanlarını göster?

en: Show Breadcrumbs
tr_TR: Breadcrumbs göster

en: Show Contact Details over map
tr_TR: İletişim Bilgilerini harita üzerinde göster

en: Show Contact Details over map
tr_TR: İletişim Bilgilerini harita üzerinde göster

en: Show Contact Form on lightbox
tr_TR: Işık Kutusunda İletişim Formunu Göster

en: Show Content as
tr_TR: İçeriği " " gibi Göster

en: Show Content as
tr_TR: İçeriği olarak göster

en: Show Footer ?
tr_TR: Altbilgiyi Göster?

en: Show Footer Copyright Area?
tr_TR: Altbilgiyi Göster Telif Hakkı Alanı ?

en: Show Geo Location Search in:
tr_TR: Coğrafi Konum Arama’yı göster:

en: Show Google Search over Map?
tr_TR: Google Arama&#39;yı Harita üzerinde göster?

en: Show Header in Dashboard ?
tr_TR: Başlığı Gösterge Panosunda Gösterilsin mi?

en: Show Map on Property Page?
tr_TR: Mülkiyet Sayfasında Haritayı Göster?

en: Show Prev/Next butons on property page ?
tr_TR: Mülk sayfasında Önceki/Sonraki butonlarını göster ?

en: Show Property Categories with 0 properties in advanced search and properties list filters.
tr_TR: Gelişmiş arama ve özellikler listesi filtrelerinde 0 özelliğe sahip İlan Kategorilerini gösterin.

en: Show Slider for Price?
tr_TR: Fiyat için Kaydırıcıyı Göster?

en: Show Title:
tr_TR: Başlığı göster:

en: Show Title:
tr_TR: Başlığı göster:

en: Show address section
tr_TR: Adres bölümünü göster

en: Show address section in print page?
tr_TR: Yazdır sayfasındaki adres bölümünü göster?

en: Show agent contact form on sidebar.
tr_TR: Temsilci iletişim formunu kenar çubuğunda gösterin.

en: Show agent details section
tr_TR: Ajan detayları bölümünü göster

en: Show agent details section in print page?
tr_TR: Baskı sayfasındaki ajan detayları bölümünü göster?

en: Show currency before or after price - in front pages
tr_TR: Ön sayfalarda fiyattan önce veya sonra para birimi göster -

en: Show description section
tr_TR: Açıklama bölümünü göster

en: Show description section in print page?
tr_TR: Baskı sayfasında açıklama bölümünü göster?

en: Show details section
tr_TR: Detayları göster

en: Show details section in print page?
tr_TR: Yazdır sayfasındaki ayrıntılar bölümünü göster

en: Show featured listings only?
tr_TR: Yalnızca öne çıkan listeleri göster?

en: Show featured listings only? (yes/no)
tr_TR: Yalnızca öne çıkan listeleri göster? (Evet Hayır)

en: Show features & amenities section
tr_TR: Özellikleri ve aktivite bölümünü göster

en: Show features & amenities section in print page?
tr_TR: Baskı sayfasındaki özellikler ve olanaklar bölümünü göster?

en: Show floor plans section
tr_TR: Kat planları bölümünü göster

en: Show floor plans section in print page?
tr_TR: Basılı sayfada kat planları bölümünü göster?

en: Show gallery section
tr_TR: Galeri bölümünü göster

en: Show gallery section in print page?
tr_TR: Basılı sayfada galeri bölümünü göster?

en: Show map in slider type?
tr_TR: Haritayı kaydırıcı türünde gösterilsin mi?

en: Show mortgage calculator?
tr_TR: Kredi Hesaplama?

en: Show number of listings
tr_TR: İlan sayısını göster

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
tr_TR: Özellik sayfasında, seçili olmayan özellikleri ve özellikleri gösterilsin mi?

en: Show property Features & Amenities on 1,2 or 3 columns
tr_TR: Adres, İlan ayrıntıları ve Özellikler & Olanaklar 2 veya 3 sütunda gösterilecek

en: Show property address on 1,2 or 3 columns
tr_TR: İlan ayrıntılarını 2 veya 3 sütunda göster

en: Show property details on 1,2 or 3 columns
tr_TR: Gayrimenkul ayrıntılarını 1,2 veya 3 sütunda göster

en: Show submit property button in header?
tr_TR: Gönderme mülkünü başlıkta gösterilsin mi?

en: Show subunits section
tr_TR: Alt birimler bölümünü göster

en: Show subunits section in print page?
tr_TR: Yazdırılan sayfada alt birim bölümünü göster?

en: Show the Features and Amenities that are not available
tr_TR: Kullanılamayan Özellikleri ve Olanakları Göster

en: Show top bar on mobile devices?
tr_TR: Mobil cihazlarda en iyi çubuğu göster?

en: Show your phone number in header next to Login/Register icon.
tr_TR: Telefon numaranızı Giriş / Kayıt simgesinin yanındaki başlıkta gösterin.

en: Show/Hide Details
tr_TR: Ayrıntıları Göster/Gizle

en: Sidebar Heading Background Color
tr_TR: Kenar Çubuğu Başlığı Arkaplan Rengi

en: Sidebar Heading Color
tr_TR: Kenar Çubuğu Başlık Rengi

en: Sidebar Settings
tr_TR: Kenar Çubuğu Ayarları

en: Sidebar Widget Background Color
tr_TR: Kenar çubuğu Widget Arkaplan Rengi

en: Sidebar Widget Design
tr_TR: Kenar Çubuğu Widget Tasarımı

en: Similar Listings
tr_TR: Benzer İlanlar

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Single Pin Marker / Contact marker / Agency or Developer marker image
tr_TR: Tek Pinli İşaretleyici / Kişi işaretçisi / Agency veya Developer işaretçi resmi

en: Site Speed
tr_TR: Site Hızı

en: Size(*only numbers):
tr_TR: Boyut (* sadece sayılar):

en: Size:
tr_TR: Boyut:

en: Slider Images
tr_TR: Slider Görüntüler

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
tr_TR: Slider Görüntüler, .png, .jpg veya .gif formatı

en: Slider Navigation Arrows Position
tr_TR: Slider Gezinti Okları Konumu

en: Slider Transition
tr_TR: Kaydırıcı Geçişi

en: Slider Type
tr_TR: Slider Türü

en: Slider Type ?
tr_TR: Kaymak tipi?

en: Slovakia (Slovak Republic)
tr_TR: Slovakya (Slovak Cumhuriyeti)

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Slug
tr_TR: sümüklüböcek

en: Social & Contact
tr_TR: Sosyal iletişim

en: Social Accounts
tr_TR: Sosyal Hesaplar

en: Social Login
tr_TR: Sosyal Giriş

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: Some hosting companies will not allow the use of custom ajax handlers. In this case, you need to set this option to no.
tr_TR: Bazı barındırma şirketleri özel ajax işleyicilerinin kullanımına izin vermez. Bu durumda, bu seçeneği hayır olarak ayarlamanız gerekir.

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
tr_TR: Birileri yeni bir Tel Transferi emrini verdi

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
tr_TR: Birisi, aşağıdaki hesap için şifrenin sıfırlanmasını istedi:% website_url Kullanıcı adı:% kullanıcı adı. Bu bir hataysa, bu e-postayı yok sayın ve hiçbir şey olmayacak. Şifrenizi sıfırlamak için şu adresi ziyaret edin:% reset_link, Teşekkürler!

en: Sort By
tr_TR: Sırala

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr_TR: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Space Type : 1 with no middle line, 2 with middle line
tr_TR: Uzay Türü: 1 orta çizgi, 2 orta çizgi ile

en: Space height
tr_TR: Uzay yüksekliği

en: Space height in px
tr_TR: Px uzay yüksekliği

en: Spacer Shortcode
tr_TR: Spacer Kısa Kodu

en: Spacer Type
tr_TR: Aralayıcı Tipi

en: Spain
tr_TR: ispanya

en: Speed Advices</strong></br>1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!.</br>2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.</br>3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.</br>4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
tr_TR: Hız Tavsiyeleri </br> 1. &quot;Visual Composer için Ultimate Addons&quot; kullanmıyorsanız, lütfen devre dışı bırakın veya kullanmadığınız modülleri devre dışı bırakın. Yüklemekte olduğunuz javascript dosyalarının boyutunu azaltacak ve site hızını artıracak! </br> 2. Görüntüleri optimize etmek için optimize edilmiş görüntüleri site hızını artırmak için EWWW Image Optimizer (veya WP Smush IT) eklentisini kullanın. </br> 3. Cloudflare&#39;da (https://www.cloudflare.com/) ücretsiz bir hesap oluşturun ve bu CDN&#39;yi kullanın. </br> 4. Özel kategoriler kullanıyorsanız, Tema Seçenekleri -&gt; Harita -&gt; Pin Yönetimi&#39;ne özel pin görüntüleri eklediğinizden emin olun. Var olmayan resimlere bakmak gerekirse site yavaşlar.

en: Splash Image
tr_TR: Sıçrama Resmi

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
tr_TR: Sıçrama Görüntü, .png, .jpg veya .gif formatı

en: Splash Page
tr_TR: Sayfa Splash

en: Splash Page Subtitle
tr_TR: Splash Sayfa Altyazısı

en: Splash Page Title
tr_TR: Splash Sayfa Başlığı

en: Splash Video in mp4 format
tr_TR: MP4 formatında Splash Video

en: Splash Video in ogv format
tr_TR: Ogv formatında Splash Video

en: Splash Video in webm format
tr_TR: Web formatındaki Videoyu Splash

en: Spot no
tr_TR: Nokta no

en: St. Pierre and Miquelon
tr_TR: Pierre ve Miquelon

en: Stars
tr_TR: Yıldızlar

en: Starting Point Latitude
tr_TR: Başlangıç ​​Noktası Enlemi

en: Starting Point Longitude
tr_TR: Başlangıç ​​Noktası Boylamı

en: Starting with v1.81.0 all Features & Amenities are converted to property taxonomy (category) terms. Manage Features & Amenities from the left sidebar, Properties -> Features & Amenities menu or from wp-admin -> Edit Property.
tr_TR: V1.81.0 ile başlayarak, tüm Özellikler ve Olanaklar emlak taksonomisi (kategori) koşullarına dönüştürülür. Sol kenar çubuğundan, İlanlar -> Özellikler ve Özellikler menüsünden veya wp-admin -> Özellik Düzenle'yi kullanarak Özellikleri ve İlanları yönetin.

en: States
tr_TR: İlçeler

en: Status
tr_TR: durum

en: Status Text Label
tr_TR: Durum Metni Etiketi

en: Sticky Header Border Bottom Color
tr_TR: Yapışkan Başlık Sınır Alt Rengi

en: Sticky Header Height
tr_TR: Yapışkan Başlık Yüksekliği

en: Sticky Header Height in px
tr_TR: Yapışkan Başlık Yüksekliği px

en: Sticky Menu Font Color
tr_TR: Yapışkan Menü Yazı Rengi

en: Street View
tr_TR: sokak Görünümü

en: Stripe Publishable Key
tr_TR: Şerit Yayılabilir Anahtar

en: Stripe Secret Key
tr_TR: Şerit gizli anahtar

en: Stripe Settings
tr_TR: Şerit Ayarları

en: Stripe Webhook Secret Key
tr_TR: Stripe Webhook Gizli Anahtarı

en: Style for Google Map. Use <strong> https://snazzymaps.com/ </strong> to create styles
tr_TR: Google Map'e göre Stilleyin. Stil oluşturmak için <strong> https://snazzymaps.com/ </strong> kullanın.

en: SubTitle Over Image
tr_TR: Görüntü Üzerinde Alt Yazı

en: Subject
tr_TR: konu

en: Subject for
tr_TR: Için konu

en: Subject for Account Downgraded
tr_TR: Hesap Statüsü Düşürme için konu

en: Subject for Admin - Expired Listing
tr_TR: Admin Geçmiş İlan için Konu

en: Subject for Admin - New wire Transfer
tr_TR: Yönetici Konusu - Yeni para havalesi

en: Subject for Agent Review
tr_TR: Konu Akredite İnceleme

en: Subject for Approved Listings
tr_TR: Onaylanmış İlanlar için Konu

en: Subject for Featured Submission
tr_TR: Özellikli Teklif için konu

en: Subject for Free Listing Expired
tr_TR: Süresi Dolan Ücretsiz İlan Konusu

en: Subject for Listing Edit
tr_TR: İlan konusu düzenleme

en: Subject for Matching Submissions
tr_TR: Eşleşen Gönderilerin Konusu

en: Subject for Membership Activated
tr_TR: Üyelik Konusu Etkinleştirildi

en: Subject for Membership Cancelled
tr_TR: İptalin konusu

en: Subject for Membership Expiration Warning
tr_TR: Üyelik süresi bitimi uyarısı için konu

en: Subject for New Agent
tr_TR: Yeni Danışman için Konu

en: Subject for New Listing Submission
tr_TR: Yeni İlan Gönderme Konusu

en: Subject for New user admin notification
tr_TR: Yeni Kullanıcı Admin Bildirimi için Konu

en: Subject for New user notification
tr_TR: Yeni Kullanıcı bildirimi için konu

en: Subject for New wire Transfer
tr_TR: Yeni havale için konu

en: Subject for Paid Submission
tr_TR: Ödenmiş Teklif için Konu

en: Subject for Password Reset Request
tr_TR: Konu Parola Sıfırlama İsteği

en: Subject for Password Reseted
tr_TR: Resetlenmiş Şifre için Konu

en: Subject for Purchase Activated
tr_TR: Satın Alma Konusu Aktifleştirildi

en: Subject for Recurring Payment
tr_TR: Tekrarlanan Ödemey İçin Konu

en: Subject for Update Profil
tr_TR: Profil Güncelleme Konusu

en: Submited Listings should be approved by admin?
tr_TR: Gönderilen Listeler yönetici tarafından onaylanmalıdır?

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades
tr_TR: Yeni özellikler ve tema yükseltmeleri hakkında haberler almak için posta listemize abone olun

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
tr_TR: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
tr_TR: Svaziland

en: Sweden
tr_TR: İsveç

en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
tr_TR: Sembol uluslararası standartlara göre ayarlanmalıdır. Tam liste burada http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Syrian Arab Republic
tr_TR: Suriye Arap Cumhuriyeti

en: Tabs alignment
tr_TR: Sekmeler hizalama

en: Taiwan, Province of China
tr_TR: Tayvan, Çin&#39;in bölgesi

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic of
tr_TR: Tanzanya, Birleşik Cumhuriyeti

en: Taxes:
tr_TR: Vergiler:

en: Taxonomy Header -  Revolution Slider
tr_TR: Sınıflandırma Header Kısmı - Revolution Slider

en: Taxonomy Header Static Image
tr_TR: Sınıflandırma Header - Sabit Görüntü

en: Telegram Link
tr_TR: Telegram bağlantısı

en: Telegram page link, with https://
tr_TR: Telegram sayfası bağlantısı, https:// ile

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: Term (Years)
tr_TR: Dönem (yıl)

en: Terms are items in any property taxonomy(Category, Action, City, Area or State/County)
tr_TR: Şartlar herhangi bir mülkün sınıflandırmasındaki öğelerdir (Kategori, Eylem, Şehir, Bölge veya Eyalet / İlçe)

en: Testimonial
tr_TR: bonservis

en: Testimonial Slider
tr_TR: Test Slider

en: Testimonial Text Here.
tr_TR: Burada referans metin.

en: Testimonial Text Here.
tr_TR: Burada referans metin.

en: Testimonial Type
tr_TR: Referans Türü

en: Testiomonial Shortcode
tr_TR: Testiomonial Kısa Kod

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Align
tr_TR: Metin hizalama

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: The Agency id/Developer USER ID that has this agent:
tr_TR: Bu aracıya sahip Ajans kimliği / Geliştirici USER ID'si:

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to work. Login in your Google Account, and follow Google Instructions to get the API key from this url: https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key
tr_TR: Google Maps JavaScript API versiyon3 çalışması için bir API anahtarı gerekmektedir. Google Hesabınızla Giriş yapın, ve bu URL'den API anahtarı almak Google talimatlarını takip edin:
    https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key

en: The currency in which payments are processed.
tr_TR: Ödemelerin işlendiği para birimi.

en: The email doesn't look right !
tr_TR: E-posta doğru görünmüyor!

en: The email field is empty
tr_TR: Email alanı boş

en: The label for Virtual Tour section.
tr_TR: Sanal Tur bölümü için etiket.

en: The label for Walkscore section.
tr_TR: Emlak Endeks bölümünün etiketi.

en: The label for map section.
tr_TR: Harita bölümü için etiket.

en: The label for video section.
tr_TR: Video bölümünün etiketi.

en: The link with http:// in front
tr_TR: Http: // önündeki bağlantı

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
tr_TR: Bir kullanıcının ön uç başvuru formunu kullanarak yükleyebileceği maksimum resim sayısı. Sınırsız için 0 kullanın. Bu değer üyelik modu için kullanılmaz (her paketin kendi maksimum resmi ayarlanmayacaktır)

en: The name field is empty !
tr_TR: Ad alanı boş !

en: The number of items per row
tr_TR: Satır başına öğe sayısı

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
tr_TR: Arama formu medya üstbilgisinde &quot;yüzer&quot; ve konumu siz belirlersiniz.

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
tr_TR: Sistem, dahil edildiğinde betik sürümünü kaldıracaktır. Bu yoklama aslında hızı artırmaz, ancak hız araçları sayfalarında test puanını geliştirir.

en: The system will use the minified versions of the css and js files
tr_TR: Sistem css ve js dosyalarının küçültülmüş sürümlerini kullanacaktır.

en: The type selected applies for Google Maps header.
tr_TR: Seçilen tür, Google Haritalar başlığı için geçerlidir.

en: The user id for this profile:
tr_TR: Bu profil için kullanıcı kimliği:

en: Theme Cache will cache only the heavy database queries. Use this feature along classic cache plugins like WpRocket!
tr_TR: Tema Önbelleği yalnızca yoğun veritabanı sorgularını önbelleğe alır. Bu özelliği, Wp Rocket gibi klasik önbellek eklentileri ile birlikte kullanın!

en: Theme Slider
tr_TR: Tema Kaydırıcı

en: These Options are available for "Property list" page template only!
tr_TR: Bu Seçenekler sadece &quot;Emlak listesi&quot; sayfa şablonu için kullanılabilir!

en: They will need a hubspot account and an api key.
tr_TR: Bir hubspot hesabına ve bir api anahtarına ihtiyaçları olacak.

en: This applies for  the search over media header
tr_TR: Bu, medya başlığı üzerinden yapılan aramalar için geçerlidir.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
tr_TR: Bu tüm kayıt formları için geçerlidir. * Çoklu seçim için CTRL tuşunu basılı tutun.

en: This applies for for all register forms.
tr_TR: Bu tüm kayıt formları için geçerlidir.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
tr_TR: Bu, özellikler için kullanılabilen takvim alanı türü için geçerlidir.

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
tr_TR: Bu, başlık üstündeki arama türü için geçerlidir. ÖNEMLİ! Gelişmiş Arama Özel Alanlarını Etkinleştir - YES, Tip 5, Tip 6, Tip 8, Tip 10 ve Tip 11 için. Tip 7 ve 9 görünümü, evet olarak ayarlanmış olan float formlu tip 6 ve 8 ile elde edilebilir.

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
tr_TR: Bu seçenek ana içerik genişliğini tanımlar. Varsayılan değer 1200px

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
tr_TR: Bu özellik birimi oluşturucu, çok fazla seçeneğe sahip çok karmaşık bir özelliktir ve bu nedenle tüm tasarım öğelerinde çalışmayabilir. Bunu geliştirmeye devam edeceğiz, ancak lütfen css sorunlarının ortaya çıkabileceğini ve bunların kodda css kurallarını manuel olarak ekleyerek çözülmesi gerektiğini unutmayın.

en: This will replace the sticky header. Doesn't apply to search type 3
tr_TR: Bu yapışkan başlık yerini alacak. Arama türü 3 için geçerli değil

en: Thumbnail max width in px
tr_TR: Px küçük resim genişliği

en: Thumbnail max width in px (*height is auto calculated based on image ratio)
tr_TR: Px'de minyatür maksimum genişlik (* yükseklik, görüntü oranına göre otomatik olarak hesaplanır)

en: Thumbnail right & bottom margin in px
tr_TR: Px'de küçük resim sağ ve alt kenar boşluğu

en: Tiktok Link
tr_TR: Tiktok Bağlantı

en: Tiktok page link, with https://
tr_TR: Tiktok sayfa bağlantısı, https:// ile

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title & Stars
tr_TR: Başlık ve Yıldızlar

en: Title Client
tr_TR: Başlık İstemcisi

en: Title Over Image
tr_TR: Resim Üzerine Başlık

en: Title row
tr_TR: Başlık satırı

en: To
tr_TR: Kime

en: To User:
tr_TR: Kullanıcıya:

en: Togo
tr_TR: Gitmek

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
tr_TR: Üst Bar Arkaplan Rengi (Header Widget Menu)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
tr_TR: Üst Bar Yazı Tipi Rengi (Başlık Widget Menüsü)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
tr_TR: Üst Menü ve Yapışkan Menü Arkaplan Rengi

en: Top Menu Font Color
tr_TR: Üst Menü Yazı Tipi Rengi

en: Top Menu Font Size
tr_TR: Üst Menü Yazı Tipi Boyutu

en: Top Menu Hover Background Color
tr_TR: Üst Menü Vurgulu Arkaplan Rengi

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
tr_TR: Üst Menü Vurgulu Arkaplan Rengi (* bazı vurgulu tiplerinde geçerlidir)

en: Top Menu Hover Font Color
tr_TR: Üst Menü Vurgulu Yazı Tipi Rengi

en: Top Menu Hover Type
tr_TR: Üst Menü Vurgulu Türü

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total Price
tr_TR: Toplam Fiyat

en: Total:
tr_TR: Toplam:

en: Transparent Header & Top Bar
tr_TR: Saydam Üstbilgi ve Üst Çubuk

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
tr_TR: Şeffaf Başlık - Üst Menü Yazı Tipi Rengi

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
tr_TR: Şeffaf Üstbilgi - Üst Menü Vurgulu Yazı Tipi Rengi

en: Transportation
tr_TR: taşımacılık

en: Trinidad and Tobago
tr_TR: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr_TR: Turks ve Caicos Adaları

en: Twitter Access Token
tr_TR: Twitter Erişim Simgesi

en: Twitter Access Token Secret is required for theme Twitter widget.
tr_TR: Twitter Widget teması için Twitter Erişim Jetonu  Sırrı gereklidir.

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
tr_TR: Tema Twitter widget&#39;ı için Twitter Access Token gereklidir.

en: Twitter Cache Time
tr_TR: Twitter Önbellek Zamanı

en: Twitter Consumer Secret
tr_TR: Twitter Tüketici Sırrı

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
tr_TR: Tema Twitter widget&#39;ı için Twitter Tüketici Sırrı gereklidir.

en: Twitter Login & Widget
tr_TR: Twitter Giriş ve Widget

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget. See this help article before:
tr_TR: Twitter Widget teması için Twitter Tüketici anahtarı gereklidir. Önce şu yardım makalesine bakınız:

en: Twitter consumer_key.
tr_TR: Twitter Tüketici Anahtarı.

en: Twitter page link
tr_TR: Twitter sayfası bağlantısı

en: Twitter page link, with https://
tr_TR: Https: // ile Twitter sayfası bağlantısı

en: Twitter:
tr_TR: Heyecan:

en: Type
tr_TR: tip

en: Type Action names
tr_TR: Eylem adları yazın

en: Type Agency or Developer name
tr_TR: Ajans veya Geliştirici adı yazın

en: Type Agent name
tr_TR: Yazım Ajan adı

en: Type Agent, Agency or Developert name
tr_TR: Ajan, Ajans veya Developert adı yazın

en: Type Area names
tr_TR: Alan adları

en: Type Categories,Actions,Cities,Areas,Neighborhoods or County name you want to show
tr_TR: Göstermek istediğiniz kategorileri, eylemleri, şehirleri, alanları, mahalleleri veya ilçe adını yazın

en: Type Category names
tr_TR: Kategori adları

en: Type City names
tr_TR: Şehir isimleri yazın

en: Type County/State names
tr_TR: İl / Eyalet adları yazın

en: Type Keyword
tr_TR: Anahtar Kelime Yaz

en: Type Package name
tr_TR: Paket adı yazın

en: Type Property Status
tr_TR: Özellik Durumunu Yazın

en: Type address, state, city or area
tr_TR: Adres, eyalet, şehir veya alan yazın

en: Type article name
tr_TR: Yazım adı

en: Type company address
tr_TR: Şirket adresini yaz

en: Type here the copyright message that will appear in footer. Add only text.
tr_TR: Ortaya çıkacak alt bilgiye Telif hakkı mesajını giriniz. Sadece metin giriniz.

en: Type only numbers!
tr_TR: Sadece sayıları yaz!

en: Type your message...
tr_TR: Mesajını yaz...

en: Types
tr_TR: Tipler

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: Unit Card Type
tr_TR: Birim Kartı Türü

en: Unit border size
tr_TR: Birim sınır boyutu

en: Unit/Card border color
tr_TR: Birim / Kart kenarlığı rengi

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr_TR: Birleşik Krallık

en: United States
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri

en: United States Minor Outlying Islands
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Unlimited listings
tr_TR: Sınırsız girişler

en: Unlimited listings ?
tr_TR: Sınırsız girişler?

en: Update Profile
tr_TR: Profili Güncelle

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
tr_TR: Güncelleştirme; Özellikler ve Özellikler etiketi yerine özel başlık.

en: Updated On
tr_TR: Güncellendi:

en: Updated On:
tr_TR: Güncellendi:

en: Upgrade to Featured
tr_TR: Öne Çıkanlara Yükseltme

en: Upload Image
tr_TR: Fotoğraf yükleniyor

en: Upload Video
tr_TR: Video yükle

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
tr_TR: Mobil logoyu jpg veya png formatında yükleyin.

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
tr_TR: .ico, .png, .jpg veya .gif biçiminde site favicon yükleyin

en: Url where the user will be redirected after login.
tr_TR: Giriş yaptıktan sonra kullanıcının yönlendirileceği URL.

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
tr_TR: Ondalık için .00 formatı kullanın (örn .: 1.50). Fiyatı 0 olarak ayarlamayın!

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
tr_TR: Ondalık için .00 formatı kullanın (ör: 5.50). Fiyatı 0 olarak ayarlamayın!

en: Use CTRL to select multiple fields for listing submission page.
tr_TR: İlan gönderim sayfası için birden fazla alan seçmek istiyorsanız CTRL kullanın.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
tr_TR: Google haritaları için Önbellek kullanın (* önbellek her 3 saatte bir yenilenir)

en: Use Composer Settings
tr_TR: Composer Ayarlarını Kullan

en: Use Float Search Form?
tr_TR: Kayan Arama Formu kullanılsın mı?

en: Use Floor Plans
tr_TR: Kat Planlarını Kullan

en: Use Full Price Pins?
tr_TR: Tam Fiyatlı Pinler kullan?

en: Use GDPR Checkbox ?
tr_TR: GDPR Onay Kutusu Kullanılsın mı?

en: Use Geo Location Search
tr_TR: Coğrafi Konum Arama&#39;yı Kullan

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
tr_TR: Optima Express eklentisini kullanın (ihomefinder tarafından idx eklentisi) - eklentiyi etkinleştirmeniz gerekecek mi?

en: Use Pin Cluster on map
tr_TR: Haritadaki Pin Kümesini kullanma

en: Use Slider in Property Unit
tr_TR: Mülkte Kaydırıcıyı Kullan

en: Use Sticky Footer?
tr_TR: Yapışkan Altbilgi Kullan?

en: Use Sticky Sidebar on Property page
tr_TR: İlan sayfasında Yapışkan Kenar Çubuğu kullan

en: Use a custom property page template
tr_TR: Özel özellik sayfası şablonu kullan

en: Use borders on transparent top bar
tr_TR: Şeffaf üst çubukta kenarlıklar kullanın

en: Use custom ajax handler for searches?
tr_TR: Aramalar için özel ajax işleyici kullanılsın mı?

en: Use file reading for pins?
tr_TR: Pinler için Dosya okumayı kullanın?

en: Use image effect? yes/no
tr_TR: Görüntü efekti kullan? Evet Hayır

en: Use indian format for price?
tr_TR: Fiyat için Hint formatı kullanılsın mı?

en: Use price Pins?
tr_TR: Fiyat Pinlerini kullan?

en: Use price Pins?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
tr_TR: Fiyat iğneleri kullanın? (Fiyat iğneleri için css sınıfı dır. Her pin, kategori veya eylemin adıyla bir sınıf da alır: Örneğin & wpestate_marker daire satışı;)

en: Use single Image Pin?
tr_TR: Tek Görüntü Pini kullan?

en: Use sticky search?
tr_TR: Yapışkan arama kullanılsın mı?

en: Use the "Upload" button and "Insert into Post" button from the pop up window.
tr_TR: Ortaya çıkan pencereden "Upload" butonunu ve "Insert into Post"butonunu kullanınız.

en: Use the free or the prepaid version of the currencyconverterapi.com ?
tr_TR: Currencyconverterapi.com'un ücretsiz veya ön ödemeli sürümünü kullanın?

en: Use this unit/card?
tr_TR: Bu Birimi/Kartı kullanın?

en: Use transparent header
tr_TR: Şeffaf üstbilgi kullan

en: Use transparent top bar
tr_TR: Şeffaf üstbilgi kullan

en: User
tr_TR: kullanıcı

en: User Dashboard Design
tr_TR: Kullanıcı Gösterge Tablosu Tasarımı

en: User Dashboard Menu Background
tr_TR: Kullanıcı Kontrol Paneli Menüsü Arka Planı

en: User Dashboard Menu Color
tr_TR: Kullanıcı Kontrol Paneli Menüsü Rengi

en: User Dashboard Menu Hover Color
tr_TR: Kullanıcı Gösterge Menüsü Vurgulu Rengi

en: User Dashboard Menu Item Background Color
tr_TR: Kullanıcı Kontrol Paneli Menü Öğesi Arka Plan Rengi

en: User Dashboard Package Background
tr_TR: Kullanıcı Gösterge Tablosu Paketi Arka Planı

en: User Dashboard Package Color
tr_TR: Kullanıcı Kontrol Paneli Paketi Rengi

en: User Id
tr_TR: Kullanıcı adı

en: User Role Settings
tr_TR: Kullanıcı Rolü Ayarları

en: User:
tr_TR: Kullanıcı:

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Userpin in geolocation
tr_TR: Coğrafi konumdaki Userpin

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
tr_TR: Bu seçeneği kullanarak, içeriğin genişliğini yüzde cinsinden tanımlayabilirsiniz. Temel çubuk, ana içerik alanının geri kalanını işgal edecektir.

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
tr_TR: 0 - görünmez ve 1 - tamamen görünür değerler

en: Vertical or horizontal ?
tr_TR: Dikey mi yatay mı?

en: Video From:
tr_TR: Videodan:

en: Video Height(Ex:700, Default:580px)
tr_TR: Video yüksekliği (Ex: 700, Varsayılan: 580px)

en: Video MP4 version
tr_TR: Video MP4 sürümü

en: Video OGV version
tr_TR: Video OGV sürümü

en: Video Placeholder Image
tr_TR: Video Yer Tutucu Resmi

en: Video WEBM version
tr_TR: Video WEBM sürümü

en: Video from
tr_TR: Videodan

en: View
tr_TR: Görünüm

en: View Agency
tr_TR: Ajansı Görüntüle

en: View Agent
tr_TR: Aracıyı Görüntüle

en: View Cart
tr_TR: Sepeti Görüntüle

en: View Developer
tr_TR: Geliştirici'yi Görüntüle

en: View Invoices
tr_TR: Faturaları Görüntüle

en: View Membership Packages
tr_TR: Üyelik Paketlerini Görüntüle

en: View Message
tr_TR: Mesajı görüntüle

en: View Profile
tr_TR: Profili Görüntüle

en: View Property
tr_TR: Mülkleri Görüntüle

en: View Searches
tr_TR: Aramaları Görüntüle

en: Virgin Islands (British)
tr_TR: Virgin Adaları (İngiliz)

en: Virgin Islands (U.S.)
tr_TR: Virgin Adaları (ABD)

en: Virtual Tour
tr_TR: Sanal Tur

en: Virtual Tour
tr_TR: Sanal Tur

en: Virtual Tour in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Sekmede Sanal Tur. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Virtual Tour. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Sanal Tur. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Visible Items
tr_TR: Görünür öğeler

en: Walkscore Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Sekmesinde Walkscore Etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Walkscore Label. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Walkscore Etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Wallis and Futuna Islands
tr_TR: Wallis ve Futuna Adaları

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
tr_TR: Havale ödeme talebinizi %website_url adresinden aldık!
    Mülkleri mümkün olan en kısa sürede göndermeye başlamak için lütfen aşağıdaki talimatları uygulayın.
    Fatura numarası şöyledir: %invoice_no, Miktar: %total_price.
    Talimatlar: %payment_details.

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
tr_TR: Tüm işaretçiler için 1 adet pin kullanacağız. Bu seçenek, haritalarınızdaki yükleme süresini azaltacaktır.

en: We will use this property data as sample info for Elementor Preview for all properties. If blank we will use the data from the last property published.
tr_TR: Bu özellik verisini, tüm özellikler için Elementor Preview için örnek bilgi olarak kullanacağız. Boşsa, yayınlanan son özellikten gelen verileri kullanırız.

en: Website (without http):
tr_TR: Web sitesi (http olmadan):

en: Week
tr_TR: Hafta

en: Weeks
tr_TR: Haftalar

en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahra

en: What Map System you want to use?
tr_TR: Hangi Harita Sistemini kullanmak istiyorsunuz?

en: What map system you want to use
tr_TR: Hangi harita sistemini kullanmak istiyorsun

en: What type of alignment (vertical or horizontal) ?
tr_TR: Ne tür hizalama (dikey veya yatay)?

en: What type of items
tr_TR: Ne tür öğeleri

en: What type of slider do you use?
tr_TR: Ne tür bir kaydırıcı kullanıyorsunuz?

en: What's Nearby
tr_TR: Yakınlarda Neler Var?

en: WhatsApp page link, with https://
tr_TR: WhatsApp sayfası bağlantısı, https:// ile

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
tr_TR: Sayfa kenar çubuğunda olduğunda, satır başına giriş sayısı 2 veya 3 olacaktır - seçiminize bağlı olarak

en: Where to show the currency symbol?
tr_TR: Para birimi sembolü nerede gösterilsin?

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
tr_TR: Blog kategorisi / arşiv listesi için kenar çubuğunun nerede gösterileceği.

en: Where to show the sidebar in property page.
tr_TR: Mülk sayfasında kenar çubuğunun nerede gösterileceği.

en: Where to show the sidebar:
tr_TR: Kenar çubuğunun nerede gösterileceği:

en: Which city has this area
tr_TR: Bu şehrin hangi şehri var?

en: Which county / state has this city
tr_TR: Hangi il / eyalet bu şehre sahip

en: Wide Footer?
tr_TR: Geniş Altbilgi?

en: Wide or Boxed?
tr_TR: Geniş veya kutulu?

en: Widget Border Color
tr_TR: Widget Kenarlık Rengi

en: Widget Border Size
tr_TR: Widget Sınır Boyutu

en: Widget Font color
tr_TR: Widget Yazı tipi rengi

en: Widget Internal Padding - Bottom
tr_TR: Widget İç Tampon- Aşağısı

en: Widget Internal Padding - Left
tr_TR: Widget İç Dolgusu - Sol

en: Widget Internal Padding - Right
tr_TR: Widget İç Tampon- Sağı

en: Widget Internal Padding - Top
tr_TR: Widget İç Tampon- Üstü

en: Will deactivate theme cache and increase loading time. (*only for properties)
tr_TR: Tema önbelleğini devre dışı bırakır ve yükleme süresini artırır. (* sadece özellikler için)

en: Wire instructions for direct payment
tr_TR: Doğrudan ödeme için tel talimatları

en: WooCommerce Settings
tr_TR: WooCommerce Ayarları

en: Works only for Image or Video Header
tr_TR: Yalnızca Resim veya Video Üstbilgisi için çalışır

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no! Doesn't apply to search type 3.
tr_TR: "Kayan Form Kullan" ile çalışır. Seçenekler hayır olarak ayarlandı! Arama tipi 3 için geçerli değildir.

en: WpResidence - Property Page Design
tr_TR: WpResidence - Özellik Sayfası Tasarımı

en: Wpresidence -Theme Core Functionality
tr_TR: Marka Theme -Tema Temel İşlevselliği

en: Year
tr_TR: Yıl

en: Year Built:
tr_TR: Yapım Yılı:

en: Year Buit
tr_TR: Yapım Yılı

en: Yearly Tax Rate
tr_TR: Yıllık Vergi Oranı

en: Yearly Tax Rate:
tr_TR: Yıllık Vergi Oranı:

en: Years
tr_TR: yıl

en: Yelp - no of results
tr_TR: Yelp - sonuçlardan hiçbiri

en: Yelp Api Client ID
tr_TR: Yelp Api Müşteri Kimliği

en: Yelp Api Key
tr_TR: Yelp Api Anahtarı

en: Yelp Categories
tr_TR: Yelp kategorileri

en: Yelp Categories to show on front page
tr_TR: Ön sayfada gösterilecek Yelp Kategorileri

en: Yelp Details
tr_TR: Yelp Detaylar

en: Yelp Distance Measurement Unit
tr_TR: Yelp Mesafe Ölçüm Birimi

en: Yelp Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Sekmedeki Yelp Views. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Yelp Views. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: Yelp Görüntülemeleri. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: Yelp settings
tr_TR: Yelp ayarları

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are on membership mode. There are no details to show for this mode.
tr_TR: Üyelik modundasınız. Bu mod için gösterilecek ayrıntı yok.

en: You can enable or disable PayPal buttons.
tr_TR: PayPal düğmelerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You can get it from here: https://www.mapbox.com/. If you leave it blank we will use the default openstreet server which can be slow
tr_TR: Buradan alabilirsiniz: https://www.mapbox.com/. Boş bırakırsanız, yavaş olabilen varsayılan openstreet sunucusunu kullanırız

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
tr_TR: Kullanıcı hesabınızdaki &quot;Gelen Kutusu&quot; sayfasından özel mesajlara cevap verebilirsiniz.

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
tr_TR: &quot;&amp;&quot; Gibi özel karakterler kullanamazsınız. URL&#39;yi değiştirdikten sonra, WordPress&#39;in tüm URL&#39;leri değiştirene kadar birkaç dakika beklemeniz gerekebilir. Yeni isimleriniz otomatik olarak güncellenmezse, Ayarlar - Permalinks&#39;e gidin ve tekrar &quot;Permalinks Ayarları&quot; - Kaydet &quot;Post name&quot;

en: You need WooCommerce Plugin Installed and Active & and a WooCommerce Merchant Enabled. <a href="http://help.wpresidence.net/article/install-woocommerce-and-use-woocommerce-payments/" target="_blank">See help page</a>.
    Payments are considerd complete once the Order for a particular items has the status "Processing or Complete " .</br>
    WooCommerce does not suport recurring payments for Membership Submission.
tr_TR: WooCommerce Eklentisinin Yüklü ve Etkin olması ve bir WooCommerce Satıcısı Etkin olması gerekir. <a href="http://help.wpresidence.net/article/install-woocommerce-and-use-woocommerce-payments/" target="_blank">
    Yardım sayfasına bakın </a>.
    Belirli bir öğenin Siparişi "İşleniyor veya Tamamlandı" durumuna sahip olduğunda ödemeler tamamlanmış sayılır. </br>
    WooCommerce, Üyelik Gönderimi için yinelenen ödemeleri desteklemez.

en: You ordered a new Wire Transfer
tr_TR: Yeni bir Banka Havalesi siparişi verdiniz

en: You received a new agent review on : %website_url:
    The review is for agent %agent_name and was posted by %user_post.
tr_TR: Yeni bir acente incelemesi aldınız : %website_url: 
    İnceleme acente içindir %agent_name and was posted by %user_post.

en: You will need a hubspot account and an api key.
tr_TR: Bir hubspot hesabına ve bir api anahtarına ihtiyacınız olacak.

en: Your Address
tr_TR: Senin adresin

en: Your City
tr_TR: Senin şehirin

en: Your Current Package :
tr_TR: Mevcut Paketiniz:

en: Your Current Package:
tr_TR: Mevcut Paketiniz:

en: Your Current Package:
tr_TR: Mevcut Paketiniz:

en: Your Email
tr_TR: E-posta adresiniz

en: Your Favicon
tr_TR: Senin Favicon

en: Your Logo
tr_TR: Senin logon

en: Your Message
tr_TR: Mesajın

en: Your Name
tr_TR: Adınız

en: Your Password was Reset
tr_TR: Şifreniz Sıfırlandı

en: Your Phone
tr_TR: Telefonunuz

en: Your State Code (ex CA)
tr_TR: Eyalet Kodunuz (eski CA)

en: Your Transparent Header Logo
tr_TR: Şeffaf Başlık Logonuz

en: Your Twitter Username
tr_TR: Twitter hesabınız

en: Your listing was approved
tr_TR: Girişiniz onaylandı

en: Your message is empty !
tr_TR: Mesajı alanı boş !

en: Your message was sent! You will be notified by email when a reply is received.
tr_TR: Mesajınız gönderildi! Bir yanıt alındığında e-posta ile bilgilendirileceksiniz.

en: Your new password for the account at: %website_url:
    Username:%username,
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
tr_TR: Hesap için yeni parolanız: %website_url:
    Username:%username,
    Password:%user_pass.
    Artık yeni parolanızla şu adreste oturum açabilirsiniz: %website_url

en: Your purchase was activated
tr_TR: Satın alma işleminiz etkinleştirildi

en: Your username and password on %website_url
tr_TR: % Website_url üzerindeki kullanıcı adınız ve şifreniz

en: Zambia
tr_TR: Zambiya

en: Zillow api key
tr_TR: Zillow api tuşu

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
tr_TR: Zillow Widget için Zillow api anahtarı gereklidir.

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: Zip:
tr_TR: Posta Kodu:

en: Zoom Level for map (1-20)
tr_TR: Harita için Yakınlaştırma Seviyesi (1-20)

en: ac
tr_TR: AC

en: acres
tr_TR: dönüm

en: acres - ac
tr_TR: acre (Arsa Alan Birimi)

en: add to favorites
tr_TR: favorilere ekle

en: all
tr_TR: tüm

en: all closed
tr_TR: hepsi kapalı

en: all open
tr_TR: hepsi açık

en: boxed
tr_TR: kutulu

en: category
tr_TR: kategori

en: click to add feature
tr_TR: özellik eklemek için tıklayın

en: click to add new status
tr_TR: yeni durum eklemek için tıklayın

en: create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you post we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer much faster. Thank you!
tr_TR: bir hesap oluşturun ve bir bilet gönderin. Kayıt işlemi basittir ve en kısa sürede size bildirilir. Genellikle sonraki 24 saat içinde cevap veririz (hafta sonları hariç). Lütfen e-postayı değil, bu sistemi kullanın. Daha hızlı cevap vermemize yardımcı olacak. Teşekkür ederim!

en: default
tr_TR: varsayılan

en: delete
tr_TR: silmek

en: disabled
tr_TR: engelli

en: display a list with items in a category
tr_TR: bir kategorideki öğeleri içeren bir ilanı görüntüle

en: expired
tr_TR: süresi doldu

en: favorite
tr_TR: favori

en: featured text
tr_TR: özellikli metin

en: feet
tr_TR: ayaklar

en: from
tr_TR: gönderen

en: grid
tr_TR: Kafes

en: ha
tr_TR: Ha

en: half map
tr_TR: yarım harita

en: hectares
tr_TR: hektar

en: hectares - ha
tr_TR: hektar (Hektar Cinsinden Ölçümü)

en: help
tr_TR: yardım et

en: how many items
tr_TR: kaç ürün

en: if you don't know how to get your license key. Thank you!
tr_TR: lisans anahtarınızı nasıl alacağınızı bilmiyorsanız. Teşekkürler!

en: left
tr_TR: sol

en: link to global listing
tr_TR: küresel listeleme bağlantı

en: link to global listing with http
tr_TR: http ile genel listeye bağlantı

en: list
tr_TR: liste

en: list of action ids separated by comma (*only for properties)
tr_TR: virgülle ayrılmış eylem kimlikleri listesi (* yalnızca özellikler için)

en: list of agent action names
tr_TR: temsilci eylem adlarının listesi

en: list of agent area names
tr_TR: Ajan alan adlarının listesi

en: list of agent category names
tr_TR: ajan kategori isimlerinin listesi

en: list of agent city names
tr_TR: ajan şehir isimleri listesi

en: list of area ids separated by comma (*only for properties)
tr_TR: virgülle ayrılmış alan kimlikleri listesi (* yalnızca özellikler için)

en: list of category id's sepearated by comma
tr_TR: Virgülle ayrılmış kategori kimlikleri listesi

en: list of category id's sepearated by comma (*only for properties)
tr_TR: virgülle ayrılmış kategori kimlikleri listesi (* yalnızca özellikler için)

en: list of city ids separated by comma (*only for properties)
tr_TR: Virgülle ayrılmış şehir kimlikleri listesi (yalnızca özellikler için)

en: list of county/State ids separated by comma (*only for properties)
tr_TR: virgülle ayrılmış ilçe / eyalet kimlikleri listesi (* yalnızca özellikler için)

en: list of property status ids separated by comma (*only for properties)
tr_TR: virgülle ayrılmış gayrimenkul durum kimlikleri listesi (*sadece gayrimenkuller için)

en: list properties or articles
tr_TR: özellikleri veya makaleleri listeleme

en: load articles
tr_TR: makaleler yükleyin

en: load more listings
tr_TR: daha fazla giriş yükle

en: meters
tr_TR: metre

en: miles
tr_TR: mil

en: more agents
tr_TR: daha fazla acente

en: more articles
tr_TR: daha fazla makale

en: more listings
tr_TR: daha fazla ilan

en: no
tr_TR: hayır

en: no sidebar
tr_TR: kenar çubuksuz

en: none
tr_TR: Yok

en: only the first one open
tr_TR: sadece ilk açık

en: print page
tr_TR: sayfayı yazdır

en: property Size
tr_TR: özellik Boyut

en: property status
tr_TR: mülk durumu

en: property_details Label. Set it blank if you don't want it to appear.
tr_TR: property_details Etiketi. Görünmesini istemiyorsanız boş bırakın.

en: published
tr_TR: yayınlanan

en: reCaptcha settings
tr_TR: reCaptcha ayarları

en: reCaptha secret key
tr_TR: reCaptha gizli anahtar

en: reCaptha site key
tr_TR: reCaptha site anahtarı

en: read more
tr_TR: daha fazla oku

en: remove from favorites
tr_TR: favorilerden çıkar

en: right
tr_TR: sağ

en: see less facts
tr_TR: daha az bilgi görün

en: see more facts
tr_TR: daha fazla gerçek gör

en: share this page
tr_TR: bu sayfayı paylaş

en: square
tr_TR: kare

en: square feet - ft2
tr_TR: feet Kare (Feet cinsinden Kare ölçümü)

en: square meters - m2
tr_TR: metre Kare ( Metre Kare ölçümü)

en: square yards - yd2
tr_TR: yard kare - yd2

en: standard
tr_TR: standart

en: terms & conditions
tr_TR: şartlar ve koşullar

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
tr_TR: Google haritası dosyası mevcut değil veya yazılabilir değil

en: title or client postion
tr_TR: başlık veya müşteri yayını

en: to
tr_TR: için

en: type 1 or 2
tr_TR: tip 1 veya 2

en: type 1, 2, 3 or 4
tr_TR: 1, 2, 3 veya 4'ü yazın

en: type here feature name..
tr_TR: buraya özellik adı yazınız ..

en: type here the new status...
tr_TR: buraya yeni durumu yazın ...

en: unlimited
tr_TR: sınırsız

en: unread
tr_TR: okunmamış

en: wide
tr_TR: geniş

en: with the link:
tr_TR: bağlantı ile:

en: yards
tr_TR: kilometre

en: yes
tr_TR: Evet
