Wpresidence -Theme Core Functionality 4.1 - en to pl translation catalogue (1644 entries)

en: General
pl: Generał

en: General Settings
pl: Ogólne ustawienia

en: Country
pl: Kraj

en: Select default country
pl: Vyberte predvolenú krajinu

en: United States
pl: Spojené štáty

en: Measurement Unit
pl: Jednotka merania

en: Select the measurement unit you will use on the website
pl: Vyberte mernú jednotku, ktorú budete používať na webových stránkach

en: Language for datepicker
pl: Jazyk pre dátumovník

en: This applies for the calendar field type available for properties.
pl: To platí pre typ poľa kalendára, ktorý je k dispozícii pre vlastnosti.

en: Google Analytics Tracking id
pl: Identyfikator śledzenia Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
pl: Kod śledzenia Google Analytics ID (np. UA-41924406-1)

en: Add New Property
pl: Dodaj Nową Nieruchomość

en: Favorite Properties
pl: Polubione  nieruchomości

en: Invoices
pl: Faktúry

en: Saved Searches
pl: Zapisane wyszukiwania

en: Property Analytics
pl: Statystyki Nieruchomości

en: Crm List
pl: Lista Crm

en: Crm Contacts
pl: Kontakty Crm

en: Crm Leads
pl: Crm Leady

en: User Role Settings
pl: Ustawienia roli użytkownika

en: Display user roles dropdown in register forms
pl: Wyświetlaj listę ról użytkowników w formularzach rejestrów

en: This applies for for all register forms.
pl: Dotyczy to wszystkich formularzy rejestrowych.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
pl: Dotyczy to wszystkich formularzy rejestracyjnych. * Przytrzymaj CTRL dla wielokrotnego wyboru.

en: Select wich user role the admin should approve?
pl: Wybierz rolę użytkownika, którą administrator powinien zatwierdzić?

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
pl: Użytkownicy zostaną automatycznie zatwierdzeni. * Przytrzymaj CTRL dla wielokrotnego wyboru.

en: Agency
pl: Agencja

en: Developer
pl: Deweloper

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
pl: Wybierz taksonomie, w którym chcesz wyświetlić blok opinii

en: *Hold CTRL for multiple selection.
pl: * Przytrzymaj CTRL dla wielokrotnego wyboru.

en: Admin Should approve the reviews
pl: Administrator powinien zatwierdzić recenzje

en: If yes, the reviews can be found in comments section
pl: Jeśli tak, opinie można znaleźć w sekcji komentarzy

en: Users can type the password on registration form
pl: Użytkownicy mogą wpisać hasło w formularzu rejestracyjnym

en: If no, users will get the auto generated password via email
pl: Jeśli nie, użytkownicy otrzymają automatycznie wygenerowane hasło pocztą e-mail

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Wide or Boxed?
pl: Szeroki czy pudełkowany?

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
pl: Wybierz układ motywu: szeroki lub w pudełku.

en: wide
pl: szeroki

en: boxed
pl: zapakowany

en: Properties List - Properties number per page
pl: Lista właściwości - Liczba właściwości na stronę

en: Set how many properties to show per page in lists.
pl: Ustaw, ile właściwości ma wyświetlać na stronie na listach.

en: Property List Type for Taxonomy pages
pl: Typ listy właściwości dla stron systematyki

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
pl: Wybierz standardowy lub półgwintowy styl dla stron taksonomii właściwości.

en: half map
pl: pół mapy

en: Property List Type for Advanced Search
pl: Typ listy właściwości dla wyszukiwania zaawansowanego

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
pl: Wybierz standardowy lub pół-styl dla strony wyników wyszukiwania zaawansowanego.

en: left
pl: do lewej

en: right
pl: prawo

en: Agent Sidebar Position
pl: Pozycja paska bocznego agenta

en: Where to show the sidebar in agent page.
pl: Gdzie wyświetlić pasek boczny na stronie agenta.

en: no sidebar
pl: Bez paska bocznego

en: Agent page Sidebar
pl: Strona paska bocznego Agenta

en: What sidebar to show in agent page.
pl: Jaki pasek boczny jest wyświetlany na stronie agenta.

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
pl: Gdzie wyświetlać pasek boczny dla kategorii blogów / listy archiwów.

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
pl: Jaki pasek boczny jest wyświetlany dla kategorii blogów / listy archiwów.

en: Blog Category/Archive List type
pl: Typ kategorii blogów / archiwów

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
pl: Wybierz listę lub styl siatki dla typu Lista blogów / archiwum.

en: grid
pl: krata

en: list
pl: lista

en: Logos & Favicon
pl: Logos i Favicon

en: Your Favicon
pl: Twój Favicon

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
pl: Prześlij stronę favicon w formacie .ico, .png, .jpg lub .gif

en: Your Logo
pl: Twoje logo

en: Your Sticky Logo
pl: Twoje przyklejone logo

en: Your Transparent Header Logo
pl: Twoje przezroczyste logo nagłówka

en: Margin Top for logo
pl: Górna krawędź dla logo

en: Mobile/Tablets Logo
pl: Logo mobilne / tablety

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
pl: Prześlij mobilne logo w formacie jpg lub png.

en: Header
pl: Nagłówek

en: Show top bar widget menu ?
pl: Pokaż menu z górnym widgetem paska?

en: Show top bar on mobile devices?
pl: Pokaż najwyższy pasek na urządzeniach mobilnych?

en: Enable or disable top bar on mobile devices
pl: Włącz lub wyłącz górny pasek na urządzeniach mobilnych

en: Show user login menu in header ?
pl: Pokaż menu logowania użytkownika w nagłówku?

en: Enable or disable user login menu in header.
pl: Włącz lub wyłącz menu logowania użytkownika w nagłówku.

en: Show submit property button in header?
pl: Pokaż przycisk Wyślij właściwość w nagłówku?

en: Submit property will only work with theme register/login.
pl: Prześlij właściwość działa tylko z rejestrem / logowaniem do tematu.

en: Global transparent header?
pl: Globalny przezroczysty nagłówek?

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
pl: Włącz lub wyłącz stosowanie przezroczystego nagłówka na całym świecie.

en: Header Type?
pl: Typ nagłówka?

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
pl: Wybierz typ nagłówka. Typ nagłówka 4 NIE będzie działać z szablonem listy właściwości połowy mapy.

en: Header Align(Logo Position)?
pl: Wyrównanie nagłówka (pozycja logo)?

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
pl: Wybierz wyrównanie nagłówka. Zwróć uwagę, że nie ma wyrównania &quot;środka&quot; dla typów 3 i 4.

en: Header 3&4 Text Align?
pl: Wyrównanie nagłówka 3 i 4?

en: Select a text alignment for header 3&4.
pl: Wybierz wyrównanie tekstu dla nagłówków 3 i 4.

en: make the header 100%.
pl: utwórz nagłówek w 100%.

en: Media Header Type?
pl: Typ nagłówka multimediów?

en: Select what media header to use globally.
pl: Wybierz nagłówek multimediów, który ma być używany globalnie.

en: Global Revolution Slider
pl: Suwak globalnej rewolucji

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
pl: Jeśli nagłówek multimediów jest ustawiony na Suwak rewolucji, wpisz nazwę suwaka i zapisz.

en: Global Header Static Image
pl: Globalny obraz statyczny nagłówka

en: Enable parallax efect for image/video media header.
pl: Włącz efekt paralaksy dla nagłówka obrazu / wideo mediów.

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
pl: Nagłówek 5 - Informacje widget2 - Pierwszy wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
pl: Nagłówek 5 - Widget informacyjny 3 - ikona. Np .: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
pl: Nagłówek 5 - Informacje widget 3 - Pierwszy wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
pl: Nagłówek 5 - Widget informacyjny 3 - Drugi wiersz tekstu

en: Footer
pl: Stopka

en: Show Footer ?
pl: Pokaż stopkę?

en: Show Footer Copyright Area?
pl: Pokaż obszar praw autorskich stopki

en: Copyright Message
pl: Komunikat praw autorskich

en: Use Sticky Footer?
pl: Użyj lepkiej stopki?

en: Background for Footer
pl: Tło dla stopki

en: Repeat Footer background ?
pl: Tło powtórki stopki?

en: Set repeat options for background footer image.
pl: Ustaw opcje powtarzania dla obrazu stopki tła.

en: make the footer 100%.
pl: utwórz stopkę w 100%.

en: Footer Type
pl: Typ stopki

en: 4 equal columns
pl: 4 równe kolumny

en: 3 equal columns
pl: 3 równe kolumny

en: 2 equal columns
pl: 2 równe kolumny

en: 100% width column
pl: Kolumna o szerokości 100%

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
pl: 3 kolumny: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
pl: 3 kolumny: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
pl: 3 kolumny: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
pl: 2 kolumny: 2/3 + 1/3

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
pl: 2 kolumny: 1/3 + 2/3

en: Price & Currency
pl: Cena i waluta

en: Price - thousands separator
pl: Cena - separator tysięcy

en: Set the thousand separator for price numbers.
pl: Ustaw separator tysięcy dla numerów cen.

en: Currency symbol
pl: Symbol waluty

en: Set currency symbol for property price.
pl: Ustaw symbol waluty dla ceny nieruchomości.

en: Currency label - will appear on front end
pl: Etykieta waluty - pojawi się na przednim końcu

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
pl: Ustaw etykietę waluty dla rozwijanego widgetu z wieloma walutami.

en: Where to show the currency symbol?
pl: Gdzie wyświetlać symbol waluty?

en: Set the position for the currency symbol.
pl: Ustaw pozycję symbolu waluty.

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
pl: Włącz automatyczne ładowanie kursów walut z free.currencyconverterapi.com (1 raz dziennie)?

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
pl: Symbol musi być ustawiony zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Pełna lista znajduje się pod adresem http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
pl: Dodaj waluty do widgetu Multi Currency.

en: Custom Fields
pl: Pola niestandardowe

en: Add, edit or delete property custom fields.
pl: Dodawaj, edytuj lub usuwaj niestandardowe pola właściwości.

en: Features & Amenities
pl: Funkcje i udogodnienia

en: Show the Features and Amenities that are not available
pl: Pokaż funkcje i udogodnienia, które nie są dostępne

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
pl: Pokaż na stronie właściwości funkcje i udogodnienia, które nie są wybrane?

en: Listings Labels
pl: Etykiety aukcji

en: Multi Unit Label
pl: Etykieta na wiele jednostek

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
pl: Etykieta dla wielu jednostek (* dla jednostki podrzędnej)

en: Property Address Label
pl: Etykieta adresu nieruchomości

en: Property Features Label
pl: Etykieta właściwości nieruchomości

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
pl: Aktualizacja; Niestandardowy tytuł zamiast etykiety Funkcje i udogodnienia.

en: Property Description Label
pl: Właściwość Opis Etykieta

en: Custom title instead of Description label.
pl: Niestandardowy tytuł zamiast etykiety Opis.

en: Property Details Label
pl: Etykieta Szczegóły właściwości

en: Custom title instead of Property Details label.
pl: Niestandardowy tytuł zamiast etykiety Szczegóły właściwości.

en: Theme Slider
pl: Suwak motywu

en: Number of milisecons before auto cycling an item
pl: Liczba milisecons przed automatycznym cykli elementu

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
pl: Liczba milisekund przed włączeniem auto cyklu (5000 = 5 sek) .Wpisz 0, jeśli nie chcesz autoslide.

en: Design Type?
pl: Typ projektu?

en: Select the design type.
pl: Wybierz typ projektu.

en: Height in px (put 0 for full screen)
pl: Wysokość w px (wstaw 0 na pełny ekran)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
pl: Wysokość w px (ustaw 0 na pełny ekran, domyślnie: 580 pikseli)

en: Property and Agent Links
pl: Linki do właściwości i agentów

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
pl: Nie możesz używać znaków specjalnych, takich jak &quot;&amp;&quot;. Po zmianie adresu URL możesz poczekać kilka minut, aż WordPress zmieni wszystkie adresy URL. Jeśli twoje nowe nazwiska nie aktualizują się automatycznie, przejdź do Ustawienia - Permalinks i Zapisz ponownie &quot;Ustawienia Permalinks&quot; - opcja &quot;Wpisz nazwę&quot;

en: Splash Page
pl: Strona powitalna

en: Select the splash page type.
pl: Wybierz typ strony powitalnej.

en: Slider Images
pl: Obrazy slajdera

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
pl: Obrazy suwaka, .png, .jpg lub .gif

en: Slider Transition
pl: Suwak przejścia

en: Splash Image
pl: Obraz powitalny

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
pl: Format powitalny, .png, .jpg lub .gif

en: Splash Video in mp4 format
pl: Splash Video w formacie MP4

en: Splash Video in webm format
pl: Splash Video w formacie webm

en: Splash Video in ogv format
pl: Splash Video w formacie ogv

en: Cover Image for video
pl: Obraz okładki do filmu

en: Overlay Image
pl: Obraz nakładki

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
pl: Obraz nakładki, .png, .jpg lub .gif

en: Overlay Color
pl: Kolor nakładki

en: Overlay Opacity
pl: Krycie nakładki

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
pl: Overflow Opacity - wartości od 0 do 1, np .: 0.4

en: Splash Page Title
pl: Tytuł strony powitania

en: Splash Page Subtitle
pl: Podtytuł strony powitalnej

en: In case you want to send users to another page
pl: W przypadku, gdy chcesz wysłać użytkowników do innej strony

en: Social & Contact
pl: Kontakt społeczny

en: Contact Page Details
pl: Szczegóły strony kontaktu

en: Image for Contact Page
pl: Obraz strony kontaktu

en: Company Name
pl: Nazwa firmy

en: Company name for contact page
pl: Nazwa firmy dla strony kontaktowej

en: Email
pl: E-mail

en: Company email
pl: Firmowy email

en: Duplicate Email
pl: Zduplikowany adres e-mail

en: Send all contact emails to
pl: Wyślij wszystkie e-maile kontaktowe do

en: Telephone
pl: Telefon

en: Company phone number.
pl: Numer telefonu firmy.

en: Mobile
pl: Komórka

en: Fax
pl: Faks

en: Company fax
pl: Firmowy fax

en: Company skype
pl: Firma skype

en: Company Address
pl: Adres firmy

en: Type company address
pl: Wpisz adres firmy

en: Opening Hours
pl: Godziny otwarcia

en: Contact Page - Company HQ Latitude
pl: Strona kontaktowa - Firma HQ Latitude

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
pl: Ustaw lokalizację pinów firmy dla szablonu strony kontaktów. Szerokość geograficzna musi być liczbą (np. 40,577906).

en: Contact Page - Company HQ Longitude
pl: Strona kontaktowa - Firma HQ Longitude

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
pl: Ustaw lokalizację pinów firmy dla szablonu strony kontaktów. Długość geograficzna musi być liczbą (np .: -74.155058).

en: Social Accounts
pl: Konta społecznościowe

en: Facebook Link
pl: Link do Facebooka

en: Facebook page url, with https://
pl: Adres URL strony Facebooka z https: //

en: Twitter page link
pl: Link do strony na Twitterze

en: Twitter page link, with https://
pl: Link do strony na Twitterze, z https: //

en: Google+ Link
pl: Link Google+

en: Google+ page link, with https://
pl: Link do strony Google+ z https: //

en: Pinterest Link
pl: Link do Pinteresta

en: Pinterest page link, with https://
pl: Link do strony Pinterest, z https: //

en: Instagram Link
pl: Link do Instagrama

en: Instagram page link, with https://
pl: Link do strony na Instagramie z https: //

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
pl: Klucz Zillow api jest wymagany dla Zillow Widget.

en: Social Login
pl: Logowanie społecznościowe

en: Allow login via Facebook ?
pl: Pozwól na logowanie za pomocą Facebooka?

en: Facebook Api key
pl: Klawisz Facebooka Api

en: Facebook Secret
pl: Sekret Facebooka

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
pl: Facebook Secret jest wymagany do logowania na Facebooku.

en: Allow login via Google ?
pl: Zezwalaj na logowanie przez Google?

en: Enable or disable Google login.
pl: Włącz lub wyłącz logowanie Google.

en: Google Oauth Client Secret
pl: Sekret klienta Google Oauth

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
pl: Sekret klienta Google Oauth jest wymagany do logowania się w Google.

en: Google api key
pl: Klucz Google api

en: Google api key is required for Google Login.
pl: Klucz Google api jest wymagany do logowania się w Google.

en: Contact Form Settings
pl: Ustawienia formularza kontaktowego

en: Help:
pl: Pomoc:

en: Contact 7 Settings
pl: Kontakt 7 ustawień

en: Contact form 7 code for agent
pl: Kod formularza kontaktowego dla agenta

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
pl: Kod formularza kontaktowego dla agenta (np .: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page
pl: Kod kontaktowy 7 do strony kontaktowej

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
pl: Kod kontaktowy 7 dla szablonu strony kontaktowej (np .: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: Twitter Consumer Secret
pl: Sekret klienta na Twitterze

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
pl: Tajemnica klienta na Twitterze jest wymagana dla widgetu Twittera tematycznego.

en: Twitter Access Token
pl: Token dostępu na Twitterze

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
pl: Token dostępu Twittera jest wymagany do widgetu Twittera tematycznego.

en: Twitter Access Token Secret
pl: Dostęp Token Secret do Twittera

en: Twitter Cache Time
pl: Czas pamięci podręcznej Twittera

en: Map
pl: Mapa

en: Map Settings
pl: Ustawienia mapy

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
pl: Użyj odczytu pliku dla pinów? (* zalecane w przypadku ponad 200 aukcji Przeczytaj instrukcję obsługi różnic między odczytem pliku i mysql)

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
pl: Wysoka liczba zwiększy czas odpowiedzi i obciążenie serwera. Użyj numeru, który działa w twojej obecnej sytuacji hostingowej. Ustaw -1 dla wszystkich pinów.

en: Google Maps API KEY
pl: KLUCZ API Google Maps

en: Starting Point Latitude
pl: Punkt początkowy Szerokość geograficzna

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
pl: Dotyczy globalnych mediów nagłówkowych z mapami google. Dodaj tylko liczby (np. 40,577906).

en: Starting Point Longitude
pl: Długość początkowa

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
pl: Dotyczy globalnych mediów nagłówkowych z mapami google. Dodaj tylko liczby (np. -74.155058).

en: Default Map zoom (1 to 20)
pl: Domyślny zoom mapy (od 1 do 20)

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
pl: Dotyczy globalnych mediów nagłówkowych z mapami google, z wyjątkiem zaawansowanych wyników wyszukiwania, listy właściwości i stron taksonomicznych.

en: Map Type
pl: Typ mapy

en: The type selected applies for Google Maps header.
pl: Wybrany typ dotyczy nagłówka Google Maps.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
pl: Używaj Cache dla map Google (* cache będzie odnawiać się co 3 godziny)

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
pl: Jeśli ustawione na &quot;tak&quot;, nowe piny właściwości będą aktualizowane na mapie co 3 godziny.

en: Use Pin Cluster on map
pl: Użyj Pin Cluster na mapie

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
pl: Jeśli tak, grupuje pobliskie piny w klastrze.

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
pl: Maksymalny poziom powiększenia, aby pojawił się Cloud Cluster

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
pl: Klaster pinów znika, gdy powiększenie mapy jest mniejsze niż wartość ustawiona w tym miejscu

en: Geolocation Circle over map (in meters)
pl: Koło geolokalizacji na mapie (w metrach)

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
pl: Kontroluje wartość promienia okręgu dla szpilki geolokacyjnej użytkownika. Wpisz tylko liczby (np. 400).

en: Height of the Google Map when closed
pl: Wysokość mapy Google po zamknięciu

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
pl: Dotyczy map nagłówkowych google, gdy ustawiony jest jako globalny typ mediów nagłówka.

en: Height of Google Map when open
pl: Wysokość Google Map po otwarciu

en: Force Google Map at the "closed" size ?
pl: Ustawić Mapy Google wielkość kiedy „zamknięta”?

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
pl: Ma zastosowanie do map nagłówkowych google, gdy ustawiony jest jako globalny typ nagłówka, z wyjątkiem strony właściwości.

en: Show Google Search over Map?
pl: Pokaż wyszukiwarkę Google na mapie?

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
pl: Włącz lub wyłącz pasek wyszukiwania Google Maps.

en: Copy/paste below the custom map style code.
pl: Skopiuj / wklej poniżej niestandardowego kodu stylu mapy.

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
pl: Użyjemy 1 pojedynczych szpilek do wszystkich znaczników. Ta opcja zmniejszy czas ładowania na Twoich mapach.

en: Pin Management
pl: Zarządzanie pinami

en: Design
pl: Projekt

en: General Design Settings
pl: Ogólne ustawienia projektu

en: Main Grid Width in px
pl: Główna szerokość siatki w px

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
pl: Ta opcja określa główną szerokość zawartości. Domyślna wartość to 1200px

en: Content Width (In Percent)
pl: Szerokość treści (w procentach)

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
pl: Korzystając z tej opcji, możesz określić szerokość zawartości w procentach. Pasek boczny zajmie resztę głównej przestrzeni treści.

en: Content Area Background Color
pl: Kolor tła obszaru zawartości

en: Show Breadcrumbs
pl: Pokaż bułkę tartą

en: Border Corner Radius
pl: Promień narożnika granicznego

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
pl: Promień narożnika granicznego dla elementów jednostkowych, takich jak jednostka właściwości, jednostka agentów lub jednostka blogów itp

en: Property Page Settings
pl: Ustawienia strony właściwości

en: Use a custom property page template
pl: Użyj niestandardowego szablonu strony właściwości

en: Property Sidebar Position
pl: Właściwość Pozycja paska bocznego

en: Where to show the sidebar in property page.
pl: Gdzie wyświetlić pasek boczny na stronie właściwości.

en: Property page Sidebar
pl: Strona właściwości Pasek boczny

en: What sidebar to show in property page.
pl: Jaki pasek boczny jest wyświetlany na stronie właściwości.

en: Add Agent on Sidebar
pl: Dodaj agenta na pasku bocznym

en: Slider Type
pl: Typ suwaka

en: What property slider type to show on property page.
pl: Jaki typ suwaka właściwości powinien być wyświetlany na stronie właściwości.

en: Show Content as
pl: Pokaż zawartość jako

en: Select tabs or accordion style for property info.
pl: Wybierz zakładki lub styl akordeonu dla informacji o nieruchomości.

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
pl: Informacje o Walkach nie są wyświetlane, jeśli nie dodajesz interfejsu API.

en: Show Graph on Property Page
pl: Pokaż wykres na stronie właściwości

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
pl: Włącz lub wyłącz wyświetlanie liczby grafik widoku według dnia.

en: Show Reviews on Property Page
pl: Pokaż recenzje na stronie właściwości

en: Show Reviews on Property Page.
pl: Pokaż recenzje na stronie właściwości.

en: Enable Direct Message
pl: Włącz bezpośrednią wiadomość

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
pl: Jeśli ustawione na no, będziesz musiał usunąć szablon strony skrzynki odbiorczej.

en: Show Contact Form on lightbox
pl: Pokaż formularz kontaktowy w lightbox

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
pl: Włącz lub wyłącz formularz kontaktowy w lightbox.

en: Crop Images on lightbox
pl: Przycinaj obrazy w Lightbox

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
pl: Obrazy będą miały ten sam rozmiar. Jeśli ustawisz na nie, będziesz musiał upewnić się, że obrazy są mniej więcej tego samego rozmiaru

en: Print Page Design
pl: Wydrukuj projekt strony

en: Show subunits section
pl: Pokaż sekcję podjednostek

en: Show subunits section in print page?
pl: Pokaż sekcję podjednostek na stronie wydruku?

en: Show agent details section
pl: Pokaż sekcję szczegółów agenta

en: Show agent details section in print page?
pl: Wyświetlić sekcję szczegółów agenta na stronie drukowania?

en: Show description section
pl: Pokaż sekcję opisu

en: Show description section in print page?
pl: Pokaż sekcję opisu na stronie wydruku?

en: Show address section
pl: Pokaż sekcję adresu

en: Show address section in print page?
pl: Pokaż sekcję adresu na stronie drukowania?

en: Show details section
pl: Pokaż sekcję szczegółów

en: Show details section in print page?
pl: Pokaż sekcję szczegółów na stronie drukowania?

en: Show features & amenities section
pl: Pokaż sekcję funkcji i udogodnień

en: Show features & amenities section in print page?
pl: Pokaż sekcję funkcji i udogodnień na stronie drukowania?

en: Show floor plans section
pl: Pokaż sekcję planów pięter

en: Show floor plans section in print page?
pl: Pokaż sekcję planów piętra na stronie wydruku?

en: Show gallery section
pl: Pokaż sekcję galerii

en: Show gallery section in print page?
pl: Pokaż sekcję galerii na stronie wydruku?

en: Custom Colors Settings
pl: Niestandardowe ustawienia kolorów

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
pl: *** Proszę zrozumieć, że nie możemy tutaj dodać kontroli kolorów dla wszystkich elementów tematycznych i szczegółów. Powoduje to przepełniony i bezużyteczny interfejs. Te małe szczegóły należy zaadresować za pomocą niestandardowego kodu css

en: Main Color
pl: Głównym kolor

en: Second Color
pl: Drugi kolor

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Content Background Color
pl: Kolor tła treści

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
pl: Bułka tarta, kolor czcionki Meta i druga linia

en: Font Color
pl: Kolor czcionki

en: Link Color
pl: Kolor łącza

en: Headings Color
pl: Kolor nagłówków

en: Footer Background Color
pl: Kolor tła stopki

en: Footer Font Color
pl: Kolor czcionki stopki

en: Footer Copyright Font Color
pl: Stopka Copyright Font Color

en: Footer Copyright Area Background Font Color
pl: Stopka Copyright Area Background Kolor czcionki

en: Boxed Content Background Color
pl: Kolor tła w pudełkowej treści

en: Border Color
pl: Kolor ramki

en: Hover Button Color
pl: Kolor przycisku przesuwania

en: Map Controls Background Color
pl: Mapa kontroluje kolor tła

en: Map Controls Font Color
pl: Mapa kontroluje kolor czcionki

en: Header Design & Colors
pl: Projekt nagłówka i kolory

en: Header Height
pl: Wysokość hedera

en: Header Height in px
pl: Wysokość nagłówka w px

en: Sticky Header Height
pl: Lepka wysokość hedera

en: Sticky Header Height in px
pl: Lepka wysokość nagłówka w px

en: Top Menu Font Size
pl: Górny rozmiar czcionki menu

en: Menu Item Font Size
pl: Rozmiar czcionki w pozycji menu

en: Border Bottom Header Height
pl: Wysokość dolnej kolumny nagłówka

en: Border Bottom Header Height in px
pl: Wysokość dolnej kolumny nagłówka w px

en: Border Bottom Sticky Header Height
pl: Dolna góra lepka wysokość nagłówka

en: Header Border Bottom Color
pl: Kolor dolnej krawędzi nagłówka

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
pl: Kolor tła górnego paska (menu nagłówka widżetu)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
pl: Górny pasek koloru czcionki (menu nagłówka Widget)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
pl: Menu główne i kolor tła w Sticky Menu

en: Sticky Menu Font Color
pl: Przyklejony kolor czcionki menu

en: Top Menu Font Color
pl: Górny kolor czcionki

en: Top Menu Hover Font Color
pl: Górne menu Ustaw kolor czcionki

en: Top Menu Hover Background Color
pl: Górne menu najedź na kolor tła

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
pl: Górne menu najechania na kolor tła (* dotyczy niektórych typów zawisu)

en: Top Menu Hover Type
pl: Górny menu Hover Type

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
pl: Dla Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Menu górne Zawieszanie opcji Kolor czcionki

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
pl: Dla Hover Type 3, 4 - ustawienia Menu górne Zawieszanie opcji Kolor tła

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
pl: Transparent Header - Kolor czcionki w górnym menu

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
pl: Transparent Header - Górne menu Ustaw kolor czcionki

en: Menu Item Color
pl: Kolor elementu menu

en: Menu Item hover font color
pl: Pozycja menu zmienia kolor czcionki

en: Menu Item Back Color
pl: Pozycja menu Kolor pleców

en: Menu Item Hover Back Color
pl: Pozycja menu Obróć kolor w tył

en: Menu border color
pl: Kolor obramowania menu

en: Mobile Menu Colors
pl: Kolory menu mobilnego

en: Mobile header background color
pl: Kolor tła nagłówka mobilnego

en: Mobile header icon color
pl: Kolor ikony mobilnego nagłówka

en: Mobile menu font color
pl: Kolor czcionki w mobilnym menu

en: Mobile menu hover font color
pl: Mobilne menu zmienia kolor czcionki

en: Mobile menu item hover background color
pl: Mobilny element menu przesuwa kolor tła

en: Mobile menu background color
pl: Kolor tła menu mobilnego

en: Mobile menu item border color
pl: Kolor obramowania elementu menu mobilnego

en: Property, Agent, Blog Lists Design
pl: Właściwość, agent, projekt list blogów

en: Unit Card Type
pl: Typ karty jednostki

en: default
pl: domyślna

en: type 1
pl: typ 1

en: type 2
pl: typ 2

en: type 3
pl: typ 3

en: type 4
pl: typ 4

en: Select grid or list style for properties list pages.
pl: Wybierz siatkę lub styl listy dla stron listy właściwości.

en: Use Slider in Property Unit
pl: Użyj suwaka w jednostce własności

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
pl: Włącz / wyłącz suwak obrazu w jednostce właściwości (używany na listach).

en: no
pl: nie

en: yes
pl: tak

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
pl: Liczba list nieruchomości w wierszu, gdy strona jest bez paska bocznego

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
pl: Jeśli strona ma pasek boczny, liczba wpisów w wierszu będzie wynosić 2 lub 3 - w zależności od wyboru

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
pl: Liczba list agentów w wierszu, gdy strona jest bez paska bocznego

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
pl: Liczba wpisów na blogu w wierszu, gdy strona jest bez paska bocznego

en: Property Unit/Card min height
pl: Minimalna wysokość jednostki jednostki / karty

en: Agent Unit/Card min height
pl: Minimalna wysokość modułu agenta / karty

en: Blog Unit/Card min height
pl: Minimalna wysokość bloga / karty

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
pl: Właściwość, agent i bloga Jednostka / Karta Backgrond Kolor

en: Unit border size
pl: Rozmiar granicy jednostki

en: Unit/Card border color
pl: Kolor obramowania urządzenia / karty

en: Sidebar Widget Design
pl: Projekt widżetów na pasku bocznym

en: Sidebar Widget Background Color
pl: Kolor tła widżetu paska bocznego

en: Sidebar Heading Color
pl: Kolor nagłówka paska bocznego

en: Sidebar Heading Background Color
pl: Pasek boczny Kolor tła

en: Widget Font color
pl: Widget Kolor czcionki

en: Widget Border Size
pl: Rozmiar obramowania widżetu

en: Widget Border Color
pl: Kolor obramowania widżetów

en: User Dashboard Design
pl: Projekt pulpitu użytkownika

en: Show Header in Dashboard ?
pl: Pokaż nagłówek w panelu?

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
pl: Włącz lub wyłącz nagłówek w panelu. Nagłówek zawsze będzie szeroki i wpisz 1!

en: User Dashboard Menu Color
pl: Kolor menu użytkownika Dashboard

en: User Dashboard Menu Item Background Color
pl: Element menu użytkownika Dashboard Kolor tła

en: User Dashboard Menu Background
pl: Tło menu pulpitu użytkownika

en: User Dashboard Package Background
pl: Tło pulpitu nawigacyjnego użytkownika

en: User Dashboard Package Color
pl: Kolor paczki pulpitu użytkownika

en: Dashboard Buy Package Select Background
pl: Dashboard Kup pakiet Wybierz tło

en: Dashboard Package Selected
pl: Wybrano pakiet pulpitu nawigacyjnego

en: Dashboard Package Select
pl: Wybór pakietu pulpitów

en: Content Button Background
pl: Tło przycisku zawartości

en: Content Text Color
pl: Kolor tekstu zawartości

en: Fonts
pl: Czcionki

en: H1 Font
pl: Czcionka H1

en: H2 Font
pl: H2 Czcionka

en: H3 Font
pl: Czcionka H3

en: H4 Font
pl: Czcionka H4

en: H5 Font
pl: Czcionka H5

en: H6 Font
pl: H6 Czcionka

en: Paragraph Font
pl: Czcionka akapitu

en: Menu Font
pl: Czcionka menu

en: Custom CSS
pl: Własny CSS

en: Custom Css
pl: Niestandardowe CSS

en: Overwrite theme css using custom css.
pl: Zastąp css motywu przy użyciu niestandardowego css.

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
pl: Ten moduł do tworzenia jednostek nieruchomości jest bardzo złożoną cechą, z wieloma opcjami, i dlatego może nie działać dla wszystkich celów projektowych. Będziemy go ulepszać, ale pamiętajcie, że mogą pojawić się problemy z css, a te będą musiały zostać rozwiązane przez ręczne dodanie reguł css w kodzie.

en: Advanced
pl: Zaawansowany

en: Email Management
pl: Zarządzanie pocztą elektroniczną

en: Your username and password on %website_url
pl: Twoja nazwa użytkownika i hasło na% website_url

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
pl: Cześć, Witaj w% website_url! Możesz się teraz zalogować, korzystając z poniższych danych uwierzytelniających: Nazwa użytkownika:% user_login_register Hasło:% user_pass_register Jeśli masz jakiekolwiek problemy, skontaktuj się ze mną. Dziękuję Ci!

en: New User Registration
pl: Rejestracja nowego użytkownika

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
pl: Registrácia nového používateľa dňa %website_url.
    Užívateľské meno: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register

en: Subject for Purchase Activated
pl: Predmet pre nákup bol aktivovaný

en: Your purchase was activated
pl: Twój zakup został aktywowany

en: Content for Purchase Activated
pl: Obsah pre nákup bol aktivovaný

en: Email content for Purchase Activated
pl: Zawartość maila dla płatności aktywowanej

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
pl: Witaj, Twój zakup na% website_url jest aktywowany! Powinieneś to sprawdzić.

en: Password Reset Request
pl: Żądanie resetowania hasła

en: Your Password was Reset
pl: Twoje hasło zostało zresetowane

en: Your listing was approved
pl: Twoja wizytówka została zatwierdzona

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
pl: Witaj, Twoja oferta,% property_title została zatwierdzona na% website_url! Lista zawiera:% property_url. Powinieneś to sprawdzić.

en: Subject for New wire Transfer
pl: Predmet pre nový bankový prevod

en: Email subject for New wire Transfer
pl: Predmet e-mailu pre nový bankový prevod

en: You ordered a new Wire Transfer
pl: Zamówiłeś nowy przelew bankowy

en: Content for New wire Transfer
pl: Obsah pre nový bankový prevod

en: Email content for New wire Transfer
pl: E-mailový obsah pre nový bankový prevod

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
pl: Vašu žiadosť o platbu bankovým prevodom sme dostali dňa  %website_url !
    Ak chcete začať s odosielaním nehnuteľností čo najskôr, postupujte podľa pokynov uvedených nižšie.
    Číslo faktúry je: %invoice_no, Množstvo: %total_price.
    Inštrukcie:  %payment_details.

en: Subject for Admin - New wire Transfer
pl: Predmet pre správcu - nový bankový prevod

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
pl: Ktoś zamówił nowy przelew bankowy

en: Content for Admin - New wire Transfer
pl: Obsah pre správcu - nový bankový prevod

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
pl: Witaj, Otrzymałeś nowe żądanie płatności przelewem na% website_url. Numer faktury to:% invoice_no, Kwota:% total_price. Poczekaj, aż zostanie dokonana płatność, aby aktywować zakup użytkownika.

en: Subject for Admin - Expired Listing
pl: Predmet pre správcu - zoznam, ktorého platnosť vypršala

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
pl: Wygasła aukcja przesłana do zatwierdzenia w witrynie% website_url

en: Content for Admin - Expired Listing
pl: Obsah pre správcu - zoznam, ktorého platnosť vypršala

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
pl: Witaj, Użytkownik ponownie przesłał nową właściwość w% website_url! Powinieneś to sprawdzić. To jest tytuł własności: %submission_title.

en: Subject for Matching Submissions
pl: Predmet pre zodpovedajúce príspevky

en: Matching Submissions on %website_url
pl: Pasujące zgłoszenia na% website_url

en: Content for Matching Submissions
pl: Obsah pre zodpovedajúce príspevky

en: Subject for Paid Submission
pl: Predmet pre platené príspevky

en: New Paid Submission on %website_url
pl: Nowe płatne zgłoszenie w %site_url

en: Content for Paid Submission
pl: Obsah pre platené príspevky

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
pl: Cześć, masz nowe płatne przesłanie w% website_url! Powinieneś to sprawdzić.

en: Subject for Featured Submission
pl: Predmet odporúčaného príspevku

en: New Feature Upgrade on  %website_url
pl: Nowa aktualizacja funkcji w %site_url

en: Content for Featured Submission
pl: Obsah pre odporúčané príspevky

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
pl: Cześć, Masz nowe polecane zgłoszenie na% website_url! Powinieneś to sprawdzić.

en: Account Downgraded on %website_url
pl: Konto zostało obniżone o %site_url

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
pl: Cześć, obniżyłeś subskrypcję w %site_url. Ponieważ Twój numer aukcji był większy niż ten, który oferuje aktualny pakiet, ustawiliśmy status wszystkich aukcji na &quot;wygasłe&quot;. Będziesz musiał wybrać, które aukcje chcesz zobaczyć i wysłać je ponownie do zatwierdzenia. Dziękuję Ci!

en: Subject for Membership Cancelled
pl: Predmet pre členstvo bol zrušený

en: Membership Cancelled on %website_url
pl: Członkostwo anulowane w% website_url

en: Content for Membership Cancelled
pl: Obsah pre členstvo bol zrušený

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
pl: Witaj, Twoja subskrypcja na% website_url została anulowana, ponieważ wygasła lub nie została przetworzona powtarzająca się płatność od sprzedawcy. Wszystkie Twoje aukcje nie są już widoczne dla naszych gości, ale pozostają na Twoim koncie. Dziękuję Ci.

en: Membership Expiration Warning on %website_url
pl: Ostrzeżenie o wygaśnięciu członkostwa na% page_url

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
pl: Witaj, Twoja subskrypcja na% website_url wygaśnie za 3 dni. Upewnij się, że odnawiasz subskrypcję lub masz wystarczającą ilość środków na automatyczne odnowienie.

en: Subject for Free Listing Expired
pl: Predmet bezplatného záznamu vypršal

en: Free Listing expired on %website_url
pl: Bezpłatne aukcje wygasły w %site_url

en: Content for Free Listing Expired
pl: Platnosť obsahu pre bezplatný zoznam vypršala

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
pl: Witaj, Jedna z Twoich bezpłatnych ofert w %site_url ma &quot;wygasła&quot;. Lista zawiera% expired_listing_url. Dziękuję Ci!

en: New Listing Submission on %website_url
pl: Nowe zgłoszenie aukcji na stronie% website_url

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
pl: Witaj, Użytkownik przesłał nową usługę na% website_url! Powinieneś sprawdzić to. To jest tytuł własności% new_listing_title!

en: Listing Edited on %website_url
pl: Lista Edytowana na% website_url

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
pl: Cześć, Użytkownik edytował jedną ze swoich aukcji w% website_url! Powinieneś to sprawdzić. Nazwa właściwości to:% editing_listing_title!

en: Subject for Recurring Payment
pl: Predmet pre opakovanú platbu

en: Recurring Payment on %website_url
pl: Płatność cykliczna na% page_url

en: Content for Recurring Payment
pl: Obsah pre opakujúce sa platby

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
pl: Witaj, Obciążiliśmy Twoje konto na% handlowca za subskrypcję w% website_url! Powinieneś to sprawdzić.

en: Membership Activated on %website_url
pl: Członkostwo zostało aktywowane w% website_url

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
pl: Witaj, Twoje nowe członkostwo na% website_url jest aktywne! Powinieneś to sprawdzić.

en: Profile Update
pl: Aktualizacja profilu

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
pl: Użytkownik zaktualizował swój profil w %site_url. Nazwa użytkownika:% user_profile

en: New Agent Added
pl: Dodano nowego agenta

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
pl: Nowy agent został dodany w %site_url. Nazwa użytkownika:% user_profile

en: Site Speed
pl: Prędkość witryny

en: Minify css and js files
pl: Zminimalizuj pliki css i js

en: The system will use the minified versions of the css and js files
pl: System użyje skróconych wersji plików css i js

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
pl: Usuń wersję skryptu - zgodnie z wytycznymi Envato usunęliśmy tę funkcję. Użyj wtyczki pamięci podręcznej, aby usunąć wersję skryptu.

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
pl: System usunie wersję skryptu, gdy zostanie uwzględniona. To nie poprawia prędkości, ale poprawia wynik testu na stronach narzędzi prędkości.

en: Enable Browser Cache
pl: Włącz pamięć podręczną przeglądarki

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
pl: Dodaj ten kod do pliku .httaces (kopiuj wklej na końcu). Uaktywni pamięć podręczną przeglądarki i przyspieszy działanie witryny.

en: Import & Export
pl: Import i Eksport

en: reCaptcha settings
pl: ustawienia reCaptcha

en: Use reCaptcha on register ?
pl: Użyj reCaptcha w rejestrze?

en: This helps preventing registration spam.
pl: Pomaga to zapobiegać spamowi rejestracyjnemu.

en: reCaptha site key
pl: klucz witryny reCaptha

en: reCaptha secret key
pl: klucz tajny reCaptha

en: Yelp settings
pl: Ustawienia Yelp

en: Yelp - no of results
pl: Yelp - brak wyników

en: Yelp Distance Measurement Unit
pl: Yelp Jednostka pomiaru odległości

en: Membership
pl: Członkostwo

en: Membership Settings
pl: Ustawienia członkostwa

en: Enable Paid Submission ?
pl: Włącz płatną subskrypcję?

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
pl: No = zgłoszenie jest bezpłatne. Płatna aukcja = przesłanie wymaga uiszczenia opłaty za każdą aukcję. Członkostwo = zgłoszenie jest oparte na pakiecie członkostwa użytkownika.

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
pl: Jeśli zmienisz tę wartość, nowa wartość dotyczy nowych zarejestrowanych użytkowników. Stara wartość dotyczy starszych zarejestrowanych kont.

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
pl: Bezpłatne członkostwo - liczba polecanych ofert (dla trybu &quot;członkostwa&quot;)

en: Option applies for each free published listing.
pl: Opcja obowiązuje dla każdego bezpłatnego opublikowanego wpisu.

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
pl: Cena za zgłoszenie (dla trybu &quot;na aukcję&quot;)

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
pl: Użyj formatu .00 dla wartości dziesiętnych (np. 5,50). Nie ustalaj ceny jako 0!

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
pl: Cena do umieszczenia w wykazie (dla trybu &quot;na aukcję&quot;)

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
pl: Użyj formatu .00 dla miejsc po przecinku (np. 1,50). Nie ustalaj ceny jako 0!

en: Submited Listings should be approved by admin?
pl: Zgłoszone aukcje powinny być zatwierdzone przez administratora?

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
pl: Jeśli tak, administrator publikuje każdą własność przesłaną ręcznie.

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
pl: Maksymalna liczba obrazów na nieruchomość (tylko przesyłanie z przodu). Działa, gdy przesyłanie jest bezpłatne lub wymaga uiszczenia opłaty za każdą aukcję

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
pl: Maksymalna liczba zdjęć, które użytkownik może przesłać z formularzem przesyłania z przodu. Użyj 0 dla nieograniczonej. Ta wartość NIE jest używana w przypadku trybu członkostwa (każdy pakiet będzie miał swój własny maksymalny obraz bez zestawu)

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
pl: Sandbox = testowy interfejs API. LIVE = rzeczywisty interfejs API płatności. Zaktualizuj ustawienia PayPal i pasków zgodnie z wyborem typu interfejsu API.

en: Currency For Paid Submission
pl: Waluta za płatne przesłanie

en: The currency in which payments are processed.
pl: Waluta, w której przetwarzane są płatności.

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
pl: Włącz płatność bezpośrednią / wypłatę drutu?

en: Enable or disable the wire payment option.
pl: Włącz lub wyłącz opcję płatności przewodowej.

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
pl: Symbol waluty niestandardowej - * wybierz go z powyższej listy po dodaniu.

en: Add your own currency for Wire payments.
pl: Dodaj swoją walutę dla płatności przelewem bankowym.

en: Wire instructions for direct payment
pl: Instrukcje przewodowe dotyczące płatności bezpośrednich

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
pl: Jeśli opcja płatności przewodowej jest włączona, wpisz poniższe instrukcje.

en: Property Submission Page
pl: Strona składania nieruchomości

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
pl: Włącz autouzupełnianie w formularzu zgłoszenia przedniej strony

en: PayPal Settings
pl: Ustawienia PayPal

en: Enable Paypal
pl: Povoliť Paypal

en: You can enable or disable PayPal buttons.
pl: Możesz włączyć lub wyłączyć przyciski PayPal.

en: Paypal Client id
pl: Identyfikator klienta Paypal

en: Paypal Client Secret Key
pl: Klucz tajny klienta Paypal

en: Paypal receiving email
pl: Paypal odbierający e-mail

en: WooCommerce Settings
pl: Ustawienia WooCommerce

en: Stripe Settings
pl: Ustawienia pasków

en: Enable Stripe
pl: Włącz Stripe

en: Stripe Publishable Key
pl: Klucz do opublikowania paska

en: Search
pl: Szukaj

en: Show Advanced Search?
pl: Pokaż wyszukiwanie zaawansowane?

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
pl: Wyłącza lub włącza wyświetlanie wyszukiwania zaawansowanego w taksonomiach, kategoriach i archiwach

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
pl: Formularz wyszukiwania &quot;pływa&quot; nad nagłówkiem mediów i ustawiasz pozycję.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
pl: Odległość między formularzem wyszukiwania a górnym marginesem przeglądarki: Ex 200px lub 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
pl: Odległość między formularzem wyszukiwania a górnym marginesem przeglądarki: Ex 200px lub 20%.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages
pl: Odległość między formularzem wyszukiwania a górnym marginesem przeglądarki w px Ex 200px lub 20% - dla stron kategorii taksonomicznych, kategorii i archiwów

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser in px Ex 200px or 20% - for taxonomy, category and archives pages.
pl: Odległość między formularzem wyszukiwania a górnym marginesem przeglądarki w px Ex 200px lub 20% - w przypadku stron kategorii, kategorii i archiwów.

en: none
pl: brak

en: Categories
pl: Kategorie

en: Action Categories
pl: Kategorie działań

en: City
pl: Miasto

en: Area
pl: Powierzchnia

en: County State
pl: Państwo okręgowe

en: Advanced Search Form
pl: Formularz wyszukiwania zaawansowanego

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
pl: Dotyczy to przeszukiwania typu nagłówka. WAŻNY! Włącz wyszukiwanie niestandardowe Pola niestandardowe - TAK, dla Typu 5, Typu 6, Typu 8, Typu 10 i Typu 11. Typy 7 i 9 mogą być uzyskiwane w typach 6 i 8 z ustawionym kształtem pływającym na tak.

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
pl: Czy wyszukiwanie zaawansowane jest widoczne? (* tylko dla typów 1,3 i 4)

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
pl: Ak nie, zobrazí sa predvolene rozšírené vyhľadávanie v hlavičke v uzavretej polohe.

en: Show Slider for Price?
pl: Pokaż suwak w cenie?

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
pl: Jeśli nie, pole cen nadal może być używane w wyszukiwaniu i będzie to typ wejściowy.

en: Type only numbers!
pl: Wpisz tylko liczby!

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
pl: Pokaż listy rozwijane dla łóżek, łazienek lub pokoi (* działa tylko z polami niestandardowymi - TAK)

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
pl: Pola niestandardowe są włączane i ustawiane z Zaawansowanego formularza wyszukiwania.

en: Show Amenities and Features fields?
pl: Pokaż pola udogodnień i funkcji?

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
pl: Wybierz funkcje z formularza wyszukiwania zaawansowanego. * ze względu na szybkość, &quot;pola wyboru funkcji&quot; nie będą filtrować szpilek na mapie

en: Amenities and Features for Advanced Search
pl: Dodatkowe informacje dla wyszukiwania zaawansowanego

en: Select which features and amenities show in search.
pl: Wybierz funkcje i udogodnienia wyświetlane w wyszukiwarce.

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
pl: Wybierz opcję Systematyka dla opcji kart w Wyszukiwarce zaawansowanej Typ 6, Typ 7, Typ 8, Typ 9

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
pl: Liczba pól wyszukiwania w wierszu (możliwe wartości: 1,2,3,4).

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
pl: Użyj niestandardowych pól do wyszukiwania zaawansowanego?

en: No of Search fields
pl: Liczba pól wyszukiwania

en: No of Search fields.
pl: Liczba pól wyszukiwania.

en: No of Search fields per row
pl: Liczba pól wyszukiwania w wierszu

en: Geo Location Search
pl: Wyszukiwanie lokalizacji geograficznej

en: Use Geo Location Search
pl: Użyj wyszukiwania lokalizacji geograficznej

en: Minimum radius value
pl: Minimalna wartość promienia

en: Maximum radius value
pl: Maksymalna wartość promienia

en: miles
pl: mile

en: Save Search Settings
pl: Zapisz ustawienia wyszukiwania

en: Use Saved Search Feature ?
pl: Użyj funkcji Zapisane wyszukiwanie?

en: Send emails
pl: Wysyłać emaile

en: Advanced Search Colors
pl: Zaawansowane wyszukiwanie kolorów

en: Advanced Search Background Color
pl: Kolor tła wyszukiwania zaawansowanego

en: Advanced Search Background color Opacity
pl: Wyszukiwanie zaawansowane Kolor tła Krycie

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
pl: Wartości między 0-niewidzialne i 1 - w pełni widoczne

en: Advanced Search Font Color
pl: Zaawansowane wyszukiwanie Kolor czcionki

en: Map Advanced Search Button Background Color
pl: Mapa Wyszukiwanie zaawansowane Przycisk Kolor tła

en: Advanced Search Fields Font Color
pl: Szukane pole Kolor czcionki

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
pl: Użyj wtyczki Optima Express (idx plugin by ihomefinder) - musisz włączyć wtyczkę?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
pl: Włącz tryb zgodności z wtyczką Optima Express

en: Enable dsIDXpress to use the map
pl: Włącz dsIDXpress, aby użyć mapy

en: Help & Custom
pl: Pomoc i niestandardowe

en: For support please go to
pl: Aby uzyskać wsparcie, przejdź do

en: Currency Code
pl: Kod waluty

en: Currency Label
pl: Etykieta waluty

en: Currency Value
pl: Wartość waluty

en: Currency Position
pl: Pozycja walutowa

en: delete
pl: kasować

en: Show currency before or after price - in front pages
pl: Pokaż walutę przed lub po cenie - na pierwszych stronach

en:  click to add currency
pl:  kliknij, aby dodać walutę

en: Icon
pl: Ikona

en: Field
pl: Pole

en: Field Name
pl: Nazwa pola

en: Field Label
pl: Etykieta pola

en: Field Order
pl: Zamówienie polowe

en: Field Type
pl: Typ pola

en: Dropdown values
pl: Wartości dropdown

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
pl: Wartości dropdown rozdzielone przez &quot;,&quot; (tylko dla typu pola rozwijanego)

en:  Order in listing page
pl: Kolejność

en:  click to add field
pl:  kliknij, aby dodać pole

en: Save Design
pl: Zapisz projekt

en: Property Page
pl: Strona właściwości

en: Property Categories Page
pl: Strona właściwości Kategorie

en: Property Action Category Page
pl: Strona kategorii działania własności

en: Property City Page
pl: Property City Strona

en: Property Area Page
pl: Strona obszaru właściwości

en: Property County/State Page
pl: Właściwość County / State

en: Agent Page
pl: Strona agenta

en: Agent Categories Page
pl: Strona kategorii agentów

en: Agent Action Category Page
pl: Strona kategorii działania agenta

en: Agent City Page
pl: Agent City

en: Agent Area Page
pl: Strona obszaru agenta

en: Agent County/State Page
pl: Powiat / stan agenta

en: Agency Category Page
pl: Strona kategorii agencji

en: Agency Action Category Page
pl: Strona kategorii działania agencji

en: Agency City Page
pl: Agencja City

en: Agency Area Page
pl: Strona obszaru agencji

en: Agency County/State Page
pl: Powiat / stan Agencji

en: Developer Cateogory Page
pl: Strona Cateogory dla programistów

en: Developer Action Category  Page
pl: Strona kategorii działania deweloperów

en: Developer City Page
pl: Strona miasta deweloperów

en: Developer Area Page
pl: Strona obszaru programisty

en: Developer County/State Page
pl: Powiat / stan dewelopera

en: Agency Page
pl: Strona agencji

en: Developer Page
pl: Strona programisty

en: Property Features
pl: Cechy

en: Property Status
pl: Status nieruchomości

en: Custom link for
pl: Niestandardowy link dla

en: click to add feature
pl: Kliknij, aby dodać cechę

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
pl: plik Mapa Google NIE istnieje lub nie jest zapisywalny

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
pl: Pin Generation działa tylko wtedy, gdy opcja odczytu pliku w ustawieniach Google Map jest ustawiona na yes

en: Image
pl: Obraz

en: Place in advanced search form
pl: Umieść w zaawansowanym formularzu wyszukiwania

en: Search field
pl: Pole wyszukiwania

en: How it will compare
pl: Jak to porównać

en: Label on Front end
pl: Etykieta na przednim końcu

en: Spot no
pl: nr pozycji

en: type here the new status...
pl: wpisz tutaj nowy stan ...

en: click to add new status
pl: kliknij, aby dodać nowy status

en: Return to Dashboard
pl: Powrót do Kokpitu

en: Price
pl: Cena £

en: Total:
pl: Suma:

en: View Cart
pl: Zobacz koszyk

en: Checkout
pl: Zamówienie

en: Buy Package
pl: Kup pakiet

en: Pay Now
pl: Zapłać teraz

en: Upgrade to Featured
pl: Uaktualnij do opcji Polecane

en: Property Name
pl: Nazwa obiektu

en: Period
pl: Okres

en: from
pl: od

en: to
pl: do

en: Total
pl: Razem

en: Login with Facebook
pl: Zaloguj się przez facebook

en: Login with Google
pl: Zaloguj się przez Google

en: Login with Twitter
pl: Zaloguj przez Twitter

en: Pay with Stripe
pl: Zapłać przez Stripe

en: Name
pl: Nazwa

en: Jane Doe
pl: Jan Kowalski

en: Phone
pl: Telefon

en: Pay
pl: Zapłać

en: Agent custom data
pl: Dane niestandardowe agenta

en: Add Custom Field
pl: Dodaj pole niestandardowe

en: Parameters list
pl: Lista parametrów

en: Field Label:
pl: Etykieta pola:

en: Field Value:
pl: Wartość pola:

en: Remove
pl: Usunąć

en: Your Name
pl: Twoje imię

en: The name field is empty !
pl: Pole nazwy jest puste!

en: Your Email
pl: Twój email

en: The email field is empty
pl: Pole e-mail jest puste

en: The email doesn't look right !
pl: E-mail nie wygląda dobrze!

en: Contact form from
pl: Formularz kontaktowy z

en: Your Message
pl: Twoja wiadomość

en: Your message is empty !
pl: Twoja wiadomość jest pusta !

en: I would like to schedule a viewing on %s at %s. Please confirm the meeting via email or private message.
pl: Chciałbym umówić się na oglądanie w %s o %s. Proszę bardzo o potwierdzenie terminu mailem lub prywatną wiadomością.

en: Client Name
pl: Nazwa klienta

en: Subject
pl: Przedmiot

en: Message
pl: Wiadomość

en: Message sent from
pl: Wiadomość wysłana

en: Message was also sent to
pl: Wiadomość została również wysłana do

en: Your showing request will be confirmed via email or private message.
pl: Twoja prośba o wyświetlenie zostanie potwierdzona przez e-mail lub prywatną wiadomość.

en: Message sent from footer contact form
pl: Wiadomość wysłana z formularza kontaktowego stopki

en: The message was sent !
pl: Wiadomość została wysłana!

en: help
pl: Pomoc

en: New user  notification
pl: Powiadomienie nowego użytkownika

en: New user admin notification
pl: Powiadomienie administratora nowego użytkownika

en: Purchase Activated
pl: Zakup aktywowany

en: Password Reseted
pl: Hasło zostało zresetowane

en: Approved Listings
pl: Zatwierdzone aukcje

en: New wire Transfer
pl: Nowy przelew kablowy

en: Admin - New wire Transfer
pl: Administrator - nowy przelew bankowy

en: Admin - Expired Listing
pl: Administrator - Lista wygasła

en: Matching Submissions
pl: Pasujące zgłoszenia

en: Paid Submission
pl: Płatne zgłoszenie

en: Featured Submission
pl: Polecane przesłanie

en: Account Downgraded
pl: Konto obniżone

en: Membership Cancelled
pl: Członkostwo anulowane

en: Downgrade Warning
pl: Ostrzeżenie o starszej wersji

en: Free Listing Expired
pl: Bezpłatne aukcja wygasła

en: New Listing Submission
pl: Nowe zgłoszenie aukcji

en: Listing Edit
pl: Lista Edytuj

en: Recurring Payment
pl: Powtarzające się płatności

en: Membership Activated
pl: Członkostwo aktywowane

en: Update Profile
pl: Zaktualizować profil

en: New Agent
pl: Nowy agent

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
pl: Zmienne globalne:% website_url jako adres URL witryny,% nazwa_ witryny jako nazwa witryny,% user_email jako adres_użytkownika,% nazwa_użytkownika jako nazwa_użytkownika

en: Subject for
pl: Przedmiot dla

en: Content for
pl: Treść dla

en: Save Changes
pl: Zapisz zmiany

en: %user_login_register as new username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
pl: % user_login_register jako nowa nazwa użytkownika,% user_pass_register jako hasło użytkownika,% user_email_register jako nowy użytkownik e-mail

en: %user_login_register as new username and %user_email_register as new user email
pl: % user_login_register jako nowa nazwa użytkownika i% user_email_register jako nowa wiadomość e-mail użytkownika

en: %reset_link as reset link
pl: % reset_link jako link reset

en: %user_pass as user password
pl: % user_pass jako hasło użytkownika

en: * you can use %post_id as listing id, %property_url as property url and %property_title as property name
pl: * możesz użyć% post_id jako identyfikatora aukcji,% property_url jako adresu URL właściwości i% property_title jako nazwy właściwości

en: * you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as $totalprice and %payment_details as  $payment_details
pl: * możesz użyć% invoice_no jako numeru faktury,% total_price jako $ totalprice i% payment_details jako $ payment_details

en: * you can use %submission_title as property title number, %submission_url as property submission url
pl: * możesz użyć %submission_title jako numeru tytułu własności, %submenu_url jako adresu URL przesyłania własności

en: * you can use %matching_submissions as matching submissions list
pl: * możesz użyć% matching_submissions jako pasującej listy zgłoszeń

en: * you can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
pl: * możesz użyć% expired_listing_url jako expired listing url i% expired_listing_name jako wygasła nazwa listy

en: * you can use %new_listing_title as new listing title and %new_listing_url as new listing url
pl: * możesz użyć% new_listing_title jako nowego tytułu aukcji i% new_listing_url jako nowego adresu URL

en: * you can use %editing_listing_title as editing listing title and %editing_listing_url as editing listing url
pl: * możesz użyć% editing_listing_title jako edycji tytułu listy i% edit_listing_url jako edycji adresu URL

en: * you can use %recurring_pack_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
pl: * możesz użyć% recurring_pack_name jako powtarzającej się nazwy packacge i% merchant jako nazwy sprzedawcy

en: Sidebar Settings
pl: Ustawienia paska bocznego

en: Post Settings
pl: Ustawienia postów

en: Page Settings
pl: Ustawienia strony

en: Property List Advanced Options
pl: Lista właściwości Opcje zaawansowane

en: Property List Directory Filter Settings
pl: Lista właściwości katalogu Ustawienia filtra

en: Appearance Options
pl: Opcje wyglądu

en: Title & Stars
pl: Tytuł i gwiazdy

en: Show Title:
pl: Pokaż Tytuł:

en: Use transparent header
pl: Użyj przezroczystego nagłówka

en: Advanced Search
pl: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Select header type
pl: Wybierz rodzaj nagłówka

en: Content options
pl: Opcje zawartości

en: Show Agent on Sidebar ?
pl: Pokazywać Agenta w (Sidebarze) pasku bocznym?

en: Slider Type ?
pl: Typ suwaka?

en: Show Content as
pl: Pokaż zawartość jako

en: Only for "Properties List Directory" page template !
pl: Tylko dla szablonu strony &quot;Lista właściwości&quot;!

en: Min Size Value
pl: Minimalna wartość rozmiaru

en: Max Size Value
pl: Wartość maksymalnego rozmiaru

en: Min Lot Size Value
pl: Min. Wartość wielkości partii

en: Max Lot Size Value
pl: Wartość maksymalnego rozmiaru partii

en: Min Rooms Value
pl: Minimalna wartość pokoju

en: Max Rooms Value
pl: Wartość Max Rooms

en: Min Bedrooms Value
pl: Min. Wartość pokoi

en: Max Bedrooms Value
pl: Maksymalna liczba sypialni

en: Min Bathrooms Value
pl: Min. Łazienki Wartość

en: Max Bathrooms Value
pl: Maksymalna wartość łazienek

en: Only for "Properties List" page template !
pl: Szablon strony tylko dla Listy Ofert

en: all
pl: wszystkie

en: Price High to Low
pl: Cena od najwyższej do najniższej

en: Price Low to High
pl: Cena od niskiej do wysokiej

en: Newest first
pl: Najnowszy pierwszy

en: Oldest first
pl: Najpierw najstarsi

en: Bedrooms High to Low
pl: Sypialnie od najwyższych do najniższych

en: Bedrooms Low to high
pl: Sypialnie od niskiej do wysokiej

en: Bathrooms High to Low
pl: Łazienki od najwyższych do najniższych

en: Bathrooms Low to high
pl: Łazienki od niskiego do wysokiego

en: Default
pl: Domyślna

en: Action category
pl: Kategoria działania

en: All Listings
pl: Wszystkie oferty

en: Pick Category
pl: Wybierz kategorię

en: All Types
pl: Wszystkie typy

en: Pick City
pl: Wybierz miasto

en: Cities
pl: Miasta

en: Pick Area
pl: Wybierz obszar

en: Areas
pl: Obszary

en: These Options are available for "Property list" page template only!
pl: Te opcje są dostępne tylko dla szablonu strony &quot;Lista właściwości&quot;!

en: Options for Revolution Slider (if Header Type "revolution slider" is selected)
pl: Opcje dla suwaka Revolution (jeśli wybrano opcję &quot;Suwak obrotu&quot;)

en: Revolution Slider Name
pl: Nazwa suwaka rewolucji

en: Options for Video Header
pl: Opcje Nagłówka wideo

en: Video MP4 version
pl: Wersja wideo MP4

en: Upload Video
pl: Prześlij wideo

en: Video WEBM version
pl: Wideo wersja WEBM

en: Video OGV version
pl: Wersja wideo OGV

en: Cover Image
pl: Okładka

en: Upload Image
pl: Załaduj obrazek

en: Full Screen?
pl: Pełny ekran?

en: Title Over Image
pl: Tytuł nad obrazem

en: Video Height(Ex:700, Default:580px)
pl: Wysokość wideo (np. 700, Domyślnie: 580 pikseli)

en: Overlay Opacity(betwen 0 and 1 , Ex:0.5, default 0.6)
pl: Overlay Opacity (betwen 0 i 1, Ex: 0,5, domyślnie 0.6)

en: Options for Theme Slider
pl: Opcje suwaka motywu

en: Options for Google Maps (if Header Type "google map" is selected)
pl: Opcje Map Google (jeśli wybrano Typ nagłówka &quot;mapa google&quot;)

en:   Leave these blank in order to get the general map settings.
pl: Zostaw je puste aby uzyskać ustawienia ogólne mapy.

en: Map - Center point  Latitudine:
pl: Własny punkt środka mapy - Latitudine:

en: Map - Center point  Longitudine:
pl: Własny punkt środka mapy - Longitudine:

en: Zoom Level for map (1-20)
pl: Poziom powiększenia mapy (1-20)

en: Height of the map when closed
pl: Wysokość mapy po zamknięciu

en: Height of map when open
pl: Wysokość mapy po otwarciu

en: Force map at the "closed" size ?
pl: Wymusić stały rozmiar mapy niepowiększonej?

en: Force Google Map at the full screen size ?
pl: Wymuś mapę Google na pełnym ekranie?

en: Options for Static Image  (if Header Type "image" is selected)
pl: Opcje dla obrazu statycznego (jeśli wybrano Typ nagłówka &quot;obraz&quot;)

en: Header Image
pl: Obraz nagłówka

en: Full Screen Background Type?
pl: Pełny typ tła ekranu?

en: Image Height(Ex:700, Default:580px)
pl: Wysokość obrazu (np. 700, domyślnie: 580 pikseli)

en: Replace Map with this image
pl: Zamień mapę na ten obraz

en: Show Title:
pl: Pokaż Tytuł:

en: Group pictures in slider?(*only for blog posts)
pl: Grupuj zdjęcia w suwaku? (* Tylko dla postów na blogu)

en: Embed Video id:
pl: Wstaw kod/link do wideo

en: Video from
pl: Lokalizacja pliku:

en: Where to show the sidebar:
pl: Gdzie pokazać pasek boczny:

en: Select the sidebar:
pl: Wybierz pasek boczny:

en: Stars
pl: Gwiazdy

en: Review Title
pl: Tytuł recenzji

en: For action
pl: dla działania

en: For action
pl: Dla akcji

en: category
pl: kategorią

en: Userpin in geolocation
pl: Userpin w geolokalizacji

en: For IDX (if plugin is enabled)
pl: Dla IDX (jeśli jest włączony plugin)

en: User
pl: Użytkownik

en: Afghanistan
pl: Afganistan

en: Algeria
pl: Algieria

en: American Samoa
pl: Samoa Amerykańskie

en: Andorra
pl: Andora

en: Antarctica
pl: Antarktyda

en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

en: Argentina
pl: Argentyna

en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

en: Bahamas
pl: Bahamy

en: Bahrain
pl: Bahrajn

en: Bangladesh
pl: Bangladesz

en: Belarus
pl: Białoruś

en: Belgium
pl: Belgia

en: Bermuda
pl: Bermudy

en: Bolivia
pl: Boliwia

en: Bosnia and Herzegowina
pl: Bośnia i Hercegowina

en: Bouvet Island
pl: Wyspa Bouvet

en: Brazil
pl: Brazylia

en: British Indian Ocean Territory
pl: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: Bulgaria
pl: Bułgaria

en: Cambodia
pl: Kambodża

en: Cameroon
pl: Kamerun

en: Canada
pl: Kanada

en: Cape Verde
pl: Wyspy Zielonego Przylądka

en: Cayman Islands
pl: Kajmany

en: Central African Republic
pl: Republika Środkowoafrykańska

en: China
pl: Chiny

en: Christmas Island
pl: Wyspa Bożego Narodzenia

en: Cocos (Keeling) Islands
pl: Wyspy Kokosowe (Keelinga)

en: Colombia
pl: Kolumbia

en: Comoros
pl: Komory

en: Congo
pl: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
pl: Kongo, Demokratyczna Republika

en: Cook Islands
pl: Wyspy Cooka

en: Costa Rica
pl: Kostaryka

en: Cote d'Ivoire
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Croatia (Hrvatska)
pl: Chorwacja (Hrvatska)

en: Cuba
pl: Kuba

en: Cyprus
pl: Cypr

en: Czech Republic
pl: Republika Czeska

en: Denmark
pl: Dania

en: Djibouti
pl: Dżibuti

en: Dominica
pl: Dominika

en: Dominican Republic
pl: Republika Dominikany

en: East Timor
pl: Wschodni Timor

en: Ecuador
pl: Ekwador

en: Egypt
pl: Egipt

en: El Salvador
pl: Salwador

en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl: Erytrea

en: Ethiopia
pl: Etiopia

en: Faroe Islands
pl: Wyspy Owcze

en: Fiji
pl: Fidżi

en: Finland
pl: Finlandia

en: France
pl: Francja

en: France Metropolitan
pl: Francja Metropolitan

en: French Guiana
pl: Gujana Francuska

en: French Polynesia
pl: Polinezja Francuska

en: French Southern Territories
pl: Francuskie Terytoria Południowe

en: Georgia
pl: Gruzja

en: Germany
pl: Niemcy

en: Greece
pl: Grecja

en: Greenland
pl: Grenlandia

en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

en: Guatemala
pl: Gwatemala

en: Guinea
pl: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl: Gujana

en: Heard and Mc Donald Islands
pl: Wyspy Heard i Mc Donald

en: Holy See (Vatican City State)
pl: Stolica Apostolska (Państwo Watykańskie)

en: Hong Kong
pl: Hongkong

en: Hungary
pl: Węgry

en: Iceland
pl: Islandia

en: India
pl: Indie

en: Indonesia
pl: Indonezja

en: Iran (Islamic Republic of)
pl: Iran (Islamska Republika)

en: Iraq
pl: Irak

en: Ireland
pl: Irlandia

en: Israel
pl: Izrael

en: Italy
pl: Włochy

en: Jamaica
pl: Jamajka

en: Japan
pl: Japonia

en: Jordan
pl: Jordania

en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

en: Kenya
pl: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
pl: Korea, Demokratyczna Republika Ludowa

en: Korea, Republic of
pl: Republika Korei

en: Kuwait
pl: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

en: Lao, People's Democratic Republic
pl: Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna

en: Latvia
pl: Łotwa

en: Lebanon
pl: Liban

en: Libyan Arab Jamahiriya
pl: Libijska Arabska Dżamahirija

en: Lithuania
pl: Litwa

en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: Macau
pl: Makau

en: Madagascar
pl: Madagaskar

en: Malaysia
pl: Malezja

en: Maldives
pl: Malediwy

en: Marshall Islands
pl: Wyspy Marshalla

en: Martinique
pl: Martynika

en: Mauritania
pl: Mauretania

en: Mayotte
pl: Majotta

en: Mexico
pl: Meksyk

en: Micronesia, Federated States of
pl: Mikronezja, Sfederowane Stany

en: Moldova, Republic of
pl: Mołdawia, Republika

en: Morocco
pl: Maroko

en: Mozambique
pl: Mozambik

en: Montenegro
pl: Czarnogóra

en: Netherlands
pl: Holandia

en: Netherlands Antilles
pl: Antyle Holenderskie

en: New Caledonia
pl: Nowa Kaledonia

en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

en: Nicaragua
pl: Nikaragua

en: Norfolk Island
pl: Wyspa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pl: Mariany Północne

en: Norway
pl: Norwegia

en: Papua New Guinea
pl: Papua Nowa Gwinea

en: Paraguay
pl: Paragwaj

en: Philippines
pl: Filipiny

en: Poland
pl: Polska

en: Portugal
pl: Portugalia

en: Puerto Rico
pl: Portoryko

en: Qatar
pl: Katar

en: Romania
pl: Rumunia

en: Russian Federation
pl: Federacja Rosyjska

en: Saint Kitts and Nevis
pl: Saint Kitts i Nevis

en: Saint Martin
pl: Saint-Martin

en: Saint Helena
pl: Wyspa Świętej Heleny

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl: Saint Vincent i Grenadyny

en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

en: Seychelles
pl: Seszele

en: Singapore
pl: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
pl: Słowacja (Republika Słowacka)

en: Slovenia
pl: Słowenia

en: Solomon Islands
pl: Wyspy Salomona

en: Somalia
pl: Somali

en: South Africa
pl: Afryka Południowa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pl: Georgia Południowa i Sandwich Południowy

en: Spain
pl: Hiszpania

en: St. Pierre and Miquelon
pl: St. Pierre i Miquelon

en: Suriname
pl: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pl: Wyspy Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
pl: Suazi

en: Sweden
pl: Szwecja

en: Switzerland
pl: Szwajcaria

en: Syrian Arab Republic
pl: Republika Syryjsko-Arabska

en: Taiwan, Province of China
pl: Tajwan, prowincja Chin

en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

en: Thailand
pl: Tajlandia

en: Togo
pl: Iść

en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl: Tunezja

en: Turkey
pl: Turcja

en: Turkmenistan
pl: Turkmenia

en: Turks and Caicos Islands
pl: Wyspy Turks i Caicos

en: Ukraine
pl: Ukraina

en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom
pl: Zjednoczone Królestwo

en: United States Minor Outlying Islands
pl: Stany Zjednoczone Dalekie Wyspy Mniejsze

en: Uruguay
pl: Urugwaj

en: Venezuela
pl: Wenezuela

en: Vietnam
pl: Wietnam

en: Virgin Islands (British)
pl: Wyspy Dziewicze (brytyjskie)

en: Virgin Islands (U.S.)
pl: Wyspy Dziewicze (USA)

en: Wallis and Futuna Islands
pl: Wyspy Wallis i Futuna

en: Western Sahara
pl: Sahara Zachodnia

en: Yemen
pl: Jemen

en: Clear WpResidence Cache
pl: Wyczyść WpResidence Cache

en: Available Units
pl: Dostępne jednostki

en: Property Description
pl: Opis nieruchomości

en: Property Address
pl: Adres nieruchomości

en: Property Details
pl: Szczegóły nieruchomości

en: Features and Amenities
pl: Funkcje i udogodnienia

en: Floor Plans
pl: Plany pięter

en: Images
pl: Obrazy

en: Paypal Recuring Profile- rest api
pl: Paypal Recuring Profile-rest api

en: Active Life
pl: Aktywne życie

en: Arts & Entertainment
pl: Sztuka i rozrywka

en: Automotive
pl: Automobilowy

en: Beauty & Spas
pl: Uroda i spa

en: Education
pl: Edukacja

en: Event Planning & Services
pl: Planowanie i usługi eventowe

en: Financial Services
pl: Usługi finansowe

en: Food
pl: Jedzenie

en: Health & Medical
pl: Zdrowie i medycyna

en: Home Services
pl: Domáce služby

en: Hotels & Travel
pl: Hotele i podróże

en: Local Flavor
pl: Lokalny smak

en: Local Services
pl: Usługi lokalne

en: Mass Media
pl: Środki masowego przekazu

en: Nightlife
pl: Nocne życie

en: Pets
pl: Zwierzęta domowe

en: Professional Services
pl: Profesjonalne usługi

en: Public Services & Government
pl: Usługi publiczne i rząd

en: Real Estate
pl: Nieruchomość

en: Religious Organizations
pl: Organizacje religijne

en: Restaurants
pl: Restauracje

en: Shopping
pl: Zakupy

en: Transportation
pl: Transport

en: Add New Agency
pl: Dodaj nową agencję

en: Add Agency
pl: Dodaj agencję

en: Edit
pl: Edytować

en: Edit Agency
pl: Edytuj agencję

en: New Agency
pl: Nowa agencja

en: View
pl: Widok

en: View Agency
pl: Wyświetl agencję

en: Search Agency
pl: Agencja wyszukiwania

en: No Agency found
pl: Nie znaleziono agencji

en: Parent Agency
pl: Agencja macierzysta

en: Agency Categories
pl: Kategorie agencji

en: Add New Agency Category
pl: Dodaj nową kategorię agencji

en: New Agency Category
pl: Nowa kategoria agencji

en: Agency Action Categories
pl: Kategorie działań agencji

en: Add New Agency Action
pl: Dodaj nowe działanie agencji

en: New Agency Action
pl: Nowe działanie agencji

en: Agency City
pl: Agencja City

en: Add New Agency City
pl: Dodaj nowe miasto agencji

en: New Agency City
pl: Nowa agencja City

en: Agency Neighborhood
pl: Otoczenie agencji

en: Add New Agency Neighborhood
pl: Dodaj nowe otoczenie agencji

en: New Agency Neighborhood
pl: Nowe sąsiedztwo agencji

en: Agency County / State
pl: Powiat / państwo agencyjne

en: Add New Agency County / State
pl: Dodaj nowy okręg administracyjny / państwo

en: New Agency County / State
pl: Nowy okręg administracyjny / państwo agencyjne

en: Agency Settings
pl: Ustawienia agencji

en: Address:
pl: Adres:

en: Phone:
pl: Telefon

en: Mobile:
pl: Mobilny:

en: Linkedin:
pl: LinkedIn:

en: Website (without http):
pl: Adres internetowy (bez http://):

en: Languages:
pl: Znajomość języków:

en: License:
pl: Licencja:

en: Agency opening hours:
pl: Godziny otwarcia agencji:

en: Taxes:
pl: Podatki:

en: The user id for this profile:
pl: ID użytkownika:

en: Location on Map:
pl: Lokalizacja na mapie:

en: Place Pin with Property Address
pl: Umieść pinezkę z adresem właściwości

en: Action
pl: Akcja

en: Category
pl: Kategoria

en: Agents
pl: Agenci

en: Add New Agent
pl: Dodaj nowego agenta

en: Add Agent
pl: Dodaj agenta

en: Edit Agent
pl: Edytuj agenta

en: View Agent
pl: Wyświetl agenta

en: Search Agent
pl: Agent wyszukiwania

en: No Agents found
pl: Nie znaleziono żadnych agentów

en: Parent Agent
pl: Agent macierzysty

en: Agent Categories
pl: Kategorie agentów

en: Add New Agent Category
pl: Dodaj kategorię nowego agenta

en: New Agent Category
pl: Nowa kategoria agenta

en: Agent Action Categories
pl: Kategorie działania agenta

en: Add New Agent Action
pl: Dodaj akcję nowego agenta

en: New Agent Action
pl: Nowe działanie agenta

en: Add New Agent City
pl: Dodaj nowego agenta City

en: New Agent City
pl: Nowy Agent City

en: Add New Agent Neighborhood
pl: Dodaj otoczenie nowego agenta

en: New Agent Neighborhood
pl: Nowe sąsiedztwo agenta

en: Agent County / State
pl: Hrabstwo lub państwo agenta

en: Add New Agent County / State
pl: Dodaj New Agent County / State

en: New Agent County / State
pl: Nowy okręg administracyjny / państwo agenta

en: Agent Settings
pl: Ustawienia agenta

en: Agent First Name:
pl: Imię agenta:

en: Agent Last Name:
pl: Agent Nazwisko:

en: Position:
pl: Pozycja:

en: Member of:
pl: pracownik firmy od:

en: The Agency id/Developer USER ID that has this agent:
pl: Identyfikator agencji/czy ID dewelopera, który zatrudnia tego pośrednika:

en: Current Agency/Developer
pl: Obecna Agencja / Programista

en: Agent Custom fields
pl: Pola niestandardowe agenta

en: Field Label:
pl: Etykieta pola:

en: Add New Developer
pl: Dodaj nowego programistę

en: Add Developer
pl: Dodaj programistę

en: Edit Developer
pl: Edytuj programistę

en: New Developer
pl: Nowy programista

en: View Developer
pl: Wyświetl programistę

en: Search Developer
pl: Wyszukaj programistę

en: No Developer found
pl: Nie znaleziono programisty

en: Parent Developer
pl: Programista nadrzędny

en: Developer Categories
pl: Kategorie programistów

en: Add New Developer Category
pl: Dodaj nową kategorię programistów

en: New Developer Category
pl: Nowa kategoria programistów

en: Developer Action Categories
pl: Kategorie działania deweloperów

en: Add New Developer Action
pl: Dodaj nową akcję programisty

en: New Developer Action
pl: Nowe działanie programisty

en: Developer City
pl: Miasto deweloperów

en: Add New Developer City
pl: Dodaj nowe miasto programistów

en: New Developer City
pl: Nowe miasto deweloperów

en: Developer Neighborhood
pl: Dzielnica deweloperów

en: Add New Developer Neighborhood
pl: Dodaj nowe otoczenie programisty

en: New Developer Neighborhood
pl: Nowe sąsiedztwo programistów

en: Developer County / State
pl: Powiat / państwo dewelopera

en: Add New Developer County / State
pl: Dodaj nowy powiat / stan programisty

en: New Developer County / State
pl: Nowy powiat / stan dewelopera

en: Developer Settings
pl: Ustawienia programisty

en: Add New Invoice
pl: Dodaj nową fakturę

en: Add Invoice
pl: Dodaj fakturę

en: Edit Invoice
pl: Edytuj fakturę

en: New Invoice
pl: Nowa faktura

en: View Invoices
pl: Zobacz faktury

en: Search Invoices
pl: Wyszukaj faktury

en: No Invoices found
pl: Nie znaleziono faktur

en: Parent Invoice
pl: Faktura nadrzędna

en: Invoice Details
pl: Dane do faktury

en: Invoice Id:
pl: Identyfikator faktury:

en: Invoice NOT paid
pl: Faktura NIE opłacona

en: Invoice PAID
pl: Zapłacona faktura

en: Billing For :
pl: Rachunek za:

en: Billing Type :
pl: Typ płatności:

en: Item Id (Listing or Package id)
pl: Identyfikator produktu (wykaz lub identyfikator pakietu)

en: Item Price
pl: Cena przedmiotu

en: Purchase Date
pl: Data zakupu

en: User Id
pl: Identyfikator użytkownika

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
pl: PayPal - ID płatności cyklicznej:

en: Invoice Type
pl: Typ faktury

en: Purchased by User
pl: Zakupione przez użytkownika

en: Not Paid
pl: Niezapłacone

en: Paid
pl: Płatny

en: Invoice
pl: Faktura

en: To
pl: Do

en: Billing type
pl: Rodzaj rozliczenia

en: Total Price
pl: Cena całkowita

en: Membership Packages
pl: Pakiety członkowskie

en: Add New Membership Package
pl: Dodaj nowy pakiet członkowski

en: Add Membership Packages
pl: Dodaj pakiety członkowskie

en: Edit Membership Packages
pl: Edytuj pakiety członkowskie

en: Edit Membership Package
pl: Edytuj pakiet członkowski

en: New Membership Packages
pl: Nowe pakiety członkowskie

en: View Membership Packages
pl: Wyświetl pakiety członkostwa

en: Search Membership Packages
pl: Wyszukaj pakiety członkowskie

en: No Membership Packages found
pl: Nie znaleziono pakietów członkowskich

en: Parent Membership Package
pl: Pakiet dla rodziców

en: Package Details
pl: Szczegóły paczki

en: Billing Time Unit :
pl: Jednostka czasu rozliczeniowego:

en: Bill every x units
pl: Bill co x jednostek

en: How many listings are included?
pl: Ile wpisów jest uwzględnionych?

en: Unlimited listings ?
pl: Nielimitowane aukcje?

en: How many Featured listings are included?
pl: Ile list promowanych jest uwzględnionych?

en: How many images are included per listing?
pl: Ile zdjęć znajduje się na aukcji?

en: Package Price in
pl: Cena Pakietu w

en: Display package for? *Hold CTRL for multiple selection.
pl: Wyświetl pakiet dla? * Przytrzymaj CTRL dla wielokrotnego wyboru.

en: Is visible?
pl: Jest widoczny?

en: unlimited
pl: nieograniczony

en: Unlimited
pl: Nieograniczony

en: Your Current Package :
pl: Twój aktualny pakiet:

en:   unlimited
pl:  nielimitowany

en: Listings Included
pl: Oferty zawarte

en: Listings Remaining
pl: Aukcje pozostałe

en: Featured Included
pl: Polecane w zestawie

en: Featured Remaining
pl: Wyróżnione pozostałe

en: Images / per listing
pl: Obrazy / na aukcję

en: Ends On
pl: Kończy się

en: Your Current Package:
pl: Twój aktualny pakiet:

en: Free Membership
pl: Darmowe członkostwo

en: Images / listing
pl: Obrazy / listing

en: Ends On: -
pl: Kończy się: -

en: Your Current Package:
pl: Twój obecny pakiet:

en:   Unlimited listings
pl:   Nieograniczone oferty

en:  Listings
pl:  Ogłoszenia

en:  remaining
pl: pozostałe

en:  Featured listings
pl: Wyróżniony oferty

en:  remaining
pl: pozostałe

en: Unlimited listings
pl: Nielimitowane aukcje

en:   remaining
pl: pozostałe

en: Select package
pl: Wybierz pakiet

en: Messages
pl: Wiadomości

en: Add New Message
pl: Dodaj nową wiadomość

en: Add Message
pl: Dodaj wiadomość

en: Edit Message
pl: Edytuj wiadomość

en: New Message
pl: Nowa wiadomość

en: View Message
pl: Wyświetl wiadomośc

en: Search Message
pl: Wyszukaj wiadomość

en: No Message found
pl: Nie znaleziono wiadomości

en: Parent Message
pl: Wiadomość rodzica

en: Message Details
pl: Szczegóły wiadomości

en: From User:
pl: Od użytkownika:

en: To User:
pl: Do Użytkownika:

en: unread
pl: nieprzeczytane

en: From
pl: Od

en: Message from
pl: Wiadomość od

en:  Sent for property
pl: Wysyłano do Objektu

en: with the link:
pl: z linkiem:

en: Selected dates:
pl: Wybrane daty:

en:  to
pl:  do

en:  guests:
pl: goście:

en: Content
pl: Zadowolony

en: Your message was sent! You will be notified by email when a reply is received.
pl: Twoja wiadomość została wysłana! Po otrzymaniu odpowiedzi otrzymasz powiadomienie e-mailem.

en: New Message on
pl: Nowa wiadomość na

en: The message was sent. You will be able to see any reply in your inbox page !
pl: Wiadomość została wysłana. Będziesz mógł zobaczyć odpowiedzi w prywatnej skrzynce odbiorczej, Twojego konta!

en: Properties
pl: Nieruchomości

en: Property
pl: Nehnuteľnosť

en: Add Property
pl: Dodaj nieruchomość

en: Edit Property
pl: Edytuj właściwość

en: New Property
pl: Nowa właściwość

en: View Property
pl: Wyświetl właściwość

en: Search Property
pl: Wyszukaj właściwość

en: No Properties found
pl: Nie znaleziono właściwości

en: No Properties found in Trash
pl: Nie znaleziono żadnych właściwości w koszu

en: Parent Property
pl: Właściwość nadrzędna

en: Add New Property Category
pl: Dodaj nową kategorię nieruchomości

en: New Property Category
pl: Nowa kategoria nieruchomości

en: Type
pl: Rodzaj

en: Add New Type
pl: Dodaj nowy typ

en: Add New City
pl: Dodaj nowe miasto

en: New City
pl: Nowe Miasto

en: Neighborhood
pl: Sąsiedztwo

en: Add New Neighborhood
pl: Dodaj nowe sąsiedztwo

en: New Neighborhood
pl: Nowe sąsiedztwo

en: County / State
pl: Krajina / štát

en: Add New County / State
pl: Dodaj nowe województwo / stan

en: New County / State
pl: Nowy okręg / stan

en: Add New Feature
pl: Dodaj nową cechę

en: New Feature
pl: Nowa Funkcja

en: Add New Status
pl: Dodaj nowy status

en: New Status
pl: Nowy status

en: Property Media
pl: Media nieruchomości

en: Property Custom Fields
pl: Pola niestandardowe właściwości

en: Property  Subunits
pl: Poddziały nieruchomości

en: Property Custom
pl: Właściwość niestandardowa

en: Responsible Agent / User
pl: Odpowiedzialny Agent / Użytkownik

en: Property Subunits
pl: Poddziały nieruchomości

en: Use Floor Plans
pl: Użyj planów pięter

en: Plan Title
pl: Tytuł planu

en: Plan Description
pl: Opis planu

en: Plan Size
pl: Rozmiar planu

en: Plan Rooms
pl: Planuj pokoje

en: Plan Bathrooms
pl: Plan łazienki

en: Plan Price
pl: Zaplanuj cenę

en: Plan Image
pl: Zaplanuj obraz

en: Add new plan
pl: Dodaj nowy plan

en: (*text)
pl: (*tekst)

en: (*numeric)
pl: (* numeryczne)

en: (*date)
pl: (*data)

en: Not Available
pl: Niedostępne

en: Paid Submission is disabled
pl: Płatne zgłoszenie jest wyłączone

en: You are on membership mode. There are no details to show for this mode.
pl: Jesteś w trybie członkostwa. Brak szczegółów, które można wyświetlić w tym trybie.

en: Pay Status:
pl: Stan płatności:

en: PAID
pl: Zapłacone

en: Address(*only street name and building no):
pl: Adres (ulica i nr):

en: Zip:
pl: Zamek błyskawiczny:

en: Country:
pl: Kraj:

en: Latitude:
pl: Szerokość:

en: Longitude:
pl: Długość geograficzna:

en: Enable Google Street View
pl: Włącz Google Street View

en: Main Agent:
pl: Główny Agent

en: Secondary Agents(*multiple selection):
pl: Kolejny Agent

en: Upload new Image
pl: Załaduj nowy obraz

en: Video From:
pl: Wideo z:

en: Virtual Tour
pl: Wirtualna podróż

en: Price:
pl: Cena:

en: After Price Label(*for example "per month"):
pl: Etykieta za ceną (np. "za miesiąc"):

en: Before Price Label(*for example "per month"):
pl: Etykieta Przed Ceną (np. "miesięcznie"):

en: Size(*only numbers):
pl: Wielkość w m2:

en: Lot Size(*only numbers):
pl: Wielkość działki w m2:

en: Rooms(*only numbers):
pl: Ilość Pokoi:

en: Bedrooms(*only numbers):
pl: Ilość sypialni:

en: Bathrooms(*only numbers):
pl: Ilość łazienek:

en: Energy Index in kWh/m2a:
pl: Zużycie energii w kWh/m2a

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end):
pl: Uwagi właściciela / agenta (* niewidoczne na interfejsie użytkownika):

en: Energy Class:
pl: Klasa energetyczna:

en: Select Energy Class (EU regulation)
pl: Wybierz klasę energetyczną (rozporządzenie UE)

en: Make it Featured Property
pl: Ustaw jako właściwość

en: Property in theme Slider
pl: Właściwość w suwaku motywu

en: Featured
pl: Opisany

en: published
pl: opublikowany

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Slug
pl: Ślimak

en: Posts
pl: Posty

en: Which city has this area
pl: Które miasto ma ten obszar

en: Page id for this term
pl: Identyfikator strony dla tego terminu

en: Featured Image
pl: Przedstawiony obraz

en: Category Tagline
pl: Kategoria Tagline

en: City that has this area
pl: Miasto, które ma ten obszar

en: expired
pl: przedawniony

en: disabled
pl: wyłączone

en: Which county / state has this city
pl: Który powiat / stan ma to miasto

en: County / State that has this city
pl: Powiat / stan, który ma to miasto

en: Already Subunit for
pl: Już podjednostka dla

en: Enable
pl: Włącz ofertę

en: Due to speed & usability reasons we only show your first 50 properties. If the Listing you want to add as subunit is not in this list please add the id manually.
pl: Ze względów szybkości i użyteczności pokazujemy tylko 50 pierwszych właściwości. Jeśli lista, którą chcesz dodać jako podjednostkę, nie znajduje się na tej liście, dodaj identyfikator ręcznie.

en: Select Subunits From the list:
pl: Wybierz podjednostki z listy

en: Or add the ids separated by comma.
pl: Lub dodaj identyfikatory oddzielone przecinkami.

en: Searches
pl: Wyszukiwania

en: Add New Searches
pl: Dodaj nowe wyszukiwania

en: Add Searches
pl: Dodaj wyszukiwania

en: Edit Searches
pl: Edytuj wyszukiwania

en: New Searches
pl: Nowe wyszukiwania

en: View Searches
pl: Wyświetl wyszukiwania

en: Search Searches
pl: Wyszukaj wyszukiwania

en: No Searches found
pl: Nie znaleziono wyników wyszukiwania

en: Parent Searches
pl: Wyszukiwanie rodziców

en: Search Details
pl: Wyszukaj szczegóły

en: Search parameters
pl: Wyszukaj parametry

en: add to favorites
pl: dodaj do ulubionych

en: remove from favorites
pl: usuń z ulubionych

en: share this page
pl: Sdostępnij tę stronę

en: Share
pl: Udostępnij

en: Favorite
pl: Ulubione

en: Print
pl: Drukuj

en: What's Nearby
pl: Co znajduje się w pobliżu

en: Property Reviews
pl: Opinie oceny

en: Page Views Statistics
pl: Statystyki wyświetleń stron

en: Payment Calculator
pl: Kalkulator płatności

en: Virtual Tour
pl: Wirtualna podróż

en: Video
pl: Wideo

en: Amenities and Features
pl: Udogodnienia i funkcje

en: Description
pl: Opis

en: Overview
pl: Ogólne

en: Updated On:
pl: Zaktualizowano:

en: Year Built:
pl: Rok výroby:

en: load more listings
pl: załaduj więcej ofert

en: load articles
pl: ładuj artykuły

en: Other Agents
pl: Inni agenci

en: See all
pl: Widzieć wszystko

en: photos
pl: zdjęcia

en: favorite
pl: ulubiony

en: Number of Page Views
pl: Liczba odsłon strony

en: Contact Me
pl: Skontaktuj się ze mną

en: Schedule a showing?
pl: Zaplanuj pokaz?

en: Day
pl: Dzień

en: Time
pl: Czas

en: Your Phone
pl: Twój telefon

en: I'm interested in
pl: Interesuje mnie:

en: Send Email
pl: Wysłać email

en: Send Private Message
pl: Wyślij Wiadomość Prywatną

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
pl: Możesz odpowiadać na prywatne wiadomości ze strony &quot;Skrzynka odbiorcza&quot; na swoim koncie użytkownika.

en: Image Gallery
pl: Galeria obrazów

en: Street View
pl: pohľad z ulice

en: Documents
pl: Dokumenty

en: Page Views
pl: Wyświetlenia strony

en: Yelp Details
pl: Informacje o Yelp

en: all open
pl: wszystko otwarte

en: all closed
pl: wszystko zamknięte

en: only the first one open
pl: tylko pierwszy otwarty

en: Other units in
pl: Inne jednostki w

en: Category:
pl: Kategoria

en: Rooms:
pl: Liczba pokoi:

en: Bedrooms:
pl: Sypialnie:

en: Baths:
pl: Łazienki:

en: Size:
pl: Rozmiar:

en: Types
pl: Typy

en: States
pl: Region

en: Type address, state, city or area
pl: Wpisz adres, stan, miasto lub obszar

en: Type Keyword
pl: Wpisz słowo kluczowe

en: Type your message...
pl: Wpisz swoją wiadomość...

en: Send Message
pl: Wyślij wiadomość

en:  more listings
pl: więcej ofert

en:  more articles
pl: więcej artykułów

en: Username
pl: Nazwa Użytkownika

en: Password
pl: Hasło

en: Login
pl: Zaloguj Się

en: Forgot Password?
pl: Zapomniałeś hasła?

en: Enter Your Email Address
pl: Wprowadź swój adres e-mail

en: Reset Password
pl: Zresetuj hasło

en: Return to Login
pl: Wróć do logowania

en: Retype Password
pl: Wpisz ponownie hasło

en: Select User Type
pl: Wybierz typ użytkownika

en: I agree with
pl: Zgadzam się

en: terms & conditions
pl: regulamin.

en: A password will be e-mailed to you
pl: Hasło zostanie wysłane e-mailem

en: Register
pl: Zarejestrować

en: Featured Article
pl: Wyróżniony artykuł

en: read more
pl: więcej

en: more listings
pl: więcej ofert

en: more articles
pl: więcej artykułów

en: Days
pl: Dni

en: Week
pl: Tydzień

en: Weeks
pl: Tygodnie

en: Month
pl: Miesiąc

en: Months
pl: Miesięcy

en: Year
pl: Rok

en: Years
pl: Lata

en: Listings
pl: Aukcje

en: Featured Listings
pl: Polecane oferty

en: Get started
pl: Zaczynać

en: View Profile
pl: Zobacz profil

en: Property Page Only - Text with Agent details
pl: Tylko strona nieruchomości - tekst ze szczegółami pośrednika

en: WpResidence - Property Page Design
pl: WpResidence - Projekt strony własności

en: Text
pl: Tekst

en: Design options
pl: Opcje projektowania

en: Property Page Only - Property Gallery
pl: Tylko strona właściwości - Galeria właściwości

en: Thumbnail max width in px
pl: Minimalna szerokość w pikselach

en: Thumbnail max width in px (*height is auto calculated based on image ratio)
pl: Thumbnail max width in px (* wysokość jest automatycznie obliczana na podstawie współczynnika obrazu)

en: Thumbnail right & bottom margin in px
pl: Miniaturka prawa i dolny margines w px

en: Maximum no of thumbs
pl: Maksymalna liczba kciuków

en: Property Page Only - Related Listings
pl: Tylko strona właściwości - Powiązane oferty

en: Property Page Only - Contact Form Agent
pl: Tylko strona właściwości - Agent formularza kontaktowego

en: Property Page Only - Agent Card
pl: Tylko strona właściwości - karta agenta

en: Colums : 1 or 2
pl: Kolumny: 1 lub 2

en: One column means that agent details go below the image, two columns means agent details are on the right side of the image.
pl: Jedna kolumna oznacza szczegóły agenta poniżej obrazu, dwie kolumny oznaczają szczegóły agenta po prawej stronie obrazu.

en: Show map in slider type?
pl: Pokaż mapę w typie suwaka?

en: Make sure you are using only 1 map per page in order to avoid conflicts
pl: Upewnij się, że używasz tylko 1 mapy na stronę, aby uniknąć konfliktów

en: Property Page Only - Details Section
pl: Tylko strona właściwości - sekcja Szczegóły

en: Select the property section
pl: Wybierz sekcję właściwości

en: Select a property section from the theme default details elements.
pl: Wybierz sekcję właściwości z domyślnych elementów szczegółów kompozycji.

en: Columns
pl: Kolumny

en: Columns (*works only for address, property details and features and amenities)
pl: Kolumny (* działają tylko w przypadku adresu, szczegółów nieruchomości oraz funkcji i udogodnień)

en: Property Page Only - Single Detail
pl: Tylko strona właściwości - pojedyncze szczegóły

en: Select single detail
pl: Wybierz pojedynczy szczegół

en: Select one single detail from dropdown
pl: Wybierz jeden szczegół z menu rozwijanego

en: Element Label
pl: Etykieta elementu

en: Property Page Only - Text with Details
pl: Tylko strona właściwości - tekst z danymi szczegółowymi

en: Property Page Only - Details as Accordion
pl: Tylko strona właściwości - szczegóły jako akordeon

en: Accordion Open/Close Status
pl: Status otwarcia / zamknięcia akordeonu

en: Accordion Open/Close status
pl: Status otwarcia / zamknięcia akordeonu

en: Yelp Views
pl: Widoki na Yelp

en: Property Page Only - Details as Tabs
pl: Tylko strona właściwości - szczegóły w postaci kart

en: Description Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
pl: Opis Etykieta w zakładce. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił.

en: Property Address Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
pl: Etykieta adresu nieruchomości w zakładce. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił.

en: Property Details Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
pl: Szczegóły właściwości Etykieta w zakładce. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił.

en: Amenities and Features Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
pl: Udogodnienia i funkcje Etykieta na karcie. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił.

en: Map label in the tab.  Set it blank if you don't want it to appear. Remember to have only one map per property page to avoid conflicts.
pl: Etykieta mapy na karcie. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił. Pamiętaj, aby mieć tylko jedną mapę na stronę właściwości, aby uniknąć konfliktów.

en: Walkscore Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
pl: Walkscore Label na karcie. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił.

en: Floor Plans Label in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
pl: Plany pięter Etykieta na karcie. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił.

en: Page Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
pl: Wyświetlenia strony na karcie. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił.

en: Virtual Tour in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
pl: Wirtualna wycieczka w zakładce. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił.

en: Yelp Views in the tab. Set it blank if you don't want it to appear.
pl: Widoki Yelp w zakładce. Ustaw go jako pusty, jeśli nie chcesz, aby się pojawił.

en: Filter List
pl: Lista filtrów

en: Type Category names
pl: Wpisz nazwy kategorii

en: list of category id's sepearated by comma
pl: lista identyfikatorów kategorii oddzielonych przecinkami

en: Type Action names
pl: Wpisz nazwy akcji

en: list of action ids separated by comma (*only for properties)
pl: lista identyfikatorów akcji oddzielonych przecinkami (* tylko dla nieruchomości)

en: Type City names
pl: Wpisz nazwy miast

en: list of city ids separated by comma (*only for properties)
pl: lista identyfikatorów miast rozdzielonych przecinkami (* tylko dla nieruchomości)

en: Type Area names
pl: Wpisz nazwy obszarów

en: list of area ids separated by comma (*only for properties)
pl: lista identyfikatorów obszaru oddzielonych przecinkami (* tylko dla nieruchomości)

en: No of items
pl: Liczba przedmiotów

en: how many items
pl: ile przedmiotów

en: No of items per row
pl: Liczba przedmiotów w rzędzie

en: The number of items per row
pl: Liczba przedmiotów w rzędzie

en: Vertical or horizontal ?
pl: W pionie lub w poziomie?

en: What type of alignment (vertical or horizontal) ?
pl: Jaki typ wyrównania (pionowy lub poziomy)?

en: Show featured listings only?
pl: Wyświetlaj tylko wybrane oferty?

en: Show featured listings only? (yes/no)
pl: Wyświetlaj tylko wybrane oferty? (tak nie)

en: Sort By
pl: Sortuj według

en: Properties Slider
pl: Właściwości slidera

en: Design Type
pl: Typ projektu

en: type 1 or 2
pl: wpisz 1 lub 2

en: Google Map with Property Marker
pl: Mapa Google z znacznikiem własności

en: Property ID
pl: ID nieruchomości

en: Add the ID of the property you want to show
pl: Dodaj identyfikator nieruchomości, którą chcesz wyświetlić

en: Listings per Agent, Agency or Developer
pl: Oferty na agenta, agencję lub programistę

en: Type Agent, Agency or Developert name
pl: Wpisz nazwę agenta, agencji lub programisty

en: Select one Agent, Agency or Developer
pl: Wybierz jednego agenta, agencję lub programistę

en: Number of Listings
pl: Liczba wpisów

en: Number of Listings to display
pl: Liczba list do wyświetlenia

en: Display Categories
pl: Wyświetl kategorie

en: Type Categories,Actions,Cities,Areas,Neighborhoods or County name you want to show
pl: Wpisz kategorie, akcje, miasta, obszary, dzielnice lub nazwę powiatu, które chcesz wyświetlić

en: Items per row
pl: Przedmioty w rzędzie

en: How many items listed per row? For type 2 use only 1.
pl: Ile pozycji jest na liście? W przypadku typu 2 należy stosować tylko 1.

en: Select Item Type 1/2?
pl: Wybierz typ artykułu 1/2?

en: Item Height
pl: Wysokość przedmiotu

en: Extra Class Name
pl: Nazwa dodatkowej klasy

en: List Agents
pl: Lista agentów

en: Agent Lists
pl: Listy agentów

en: Title
pl: Tytuł

en: Section Title
pl: Tytuł sekcji

en: list of agent category names
pl: lista nazw kategorii agentów

en: list of agent action names
pl: lista nazw akcji agenta

en: list of agent city names
pl: lista nazw miast agentów

en: list of agent area names
pl: lista nazw obszarów agentów

en: Link to global listing
pl: Link do globalnego wpisu

en: link to global listing
pl: link do globalnego wpisu

en: Random Pick (yes/no)
pl: Losowy wybór (tak / nie)

en: Choose if agents should display randomly on page refresh.
pl: Wybierz, czy agenci mają wyświetlać losowo podczas odświeżania strony.

en: Recent Items Slider
pl: Suwak ostatnich elementów

en: Recent Items Slider Shortcode
pl: Ostatnie Shortwriter Slider artykułów

en: What type of items
pl: Jakie rodzaje przedmiotów

en: list properties or articles
pl: wyświetla właściwości lub artykuły

en: Category Id's
pl: Identyfikatory kategorii

en: list of category id's sepearated by comma (*only for properties)
pl: lista identyfikatorów kategorii oddzielonych przecinkami (* tylko dla nieruchomości)

en: Action Id's
pl: Identyfikator działania

en: City Id's
pl: ID miasta

en: Area Id's
pl: Identyfikator obszaru

en: County/State Id's
pl: Powiat / Państwo Id

en: list of county/State ids separated by comma (*only for properties)
pl: lista powiatowych / państwowych identyfikatorów rozdzielonych przecinkiem (* tylko dla nieruchomości)

en: Auto scroll period
pl: Okres automatycznego przewijania

en: Auto scroll period in seconds - 0 for manual scroll, 1000 for 1 second, 2000 for 2 seconds and so on.
pl: Automatyczne przewijanie w sekundach - 0 dla ręcznego przewijania, 1000 dla 1 sekundy, 2000 dla 2 sekund i tak dalej.

en: Icon content box
pl: Pole treści ikony

en: Icon Content Box Shortcode
pl: Skrót pola zawartości ikony

en: Box Title
pl: Tytuł pola

en: Box Title goes here
pl: Tytuł skrzynki idzie tutaj

en: Image url
pl: Adres URL obrazu

en: Image or Icon url
pl: URL obrazu lub ikony

en: Content of the box
pl: Treść pudełka

en: Content of the box goes here
pl: Treść pola idzie tutaj

en: Image Effect
pl: Efekt obrazu

en: Use image effect? yes/no
pl: Użyj efektu obrazu? tak nie

en: Link
pl: Połączyć

en: The link with http:// in front
pl: Link z http: // z przodu

en: Spacer
pl: Odstępnik

en: Spacer Shortcode
pl: Krótki kod dystansowy

en: Spacer Type
pl: Typ dystansowy

en: Space Type : 1 with no middle line, 2 with middle line
pl: Typ spacji: 1 bez środkowej linii, 2 ze środkową linią

en: Space height
pl: Wysokość przestrzeni

en: Space height in px
pl: Wysokość przestrzeni w px

en: Membership Package
pl: Pakiet członkowski

en: Type Package name
pl: Wpisz nazwę pakietu

en: Select only one Package
pl: Wybierz tylko jedną paczkę

en: Content of the package box
pl: Treść paczki

en: Add content for the package
pl: Dodaj zawartość do pakietu

en: Make package featured
pl: Udostępnij pakiet

en: Make package featured (no/yes)
pl: Udostępnij pakiet (nie / tak)

en: Featured Agency / Developer shortcode
pl: Polecany skrót do agencji / programisty

en: Featured Developer / Agency
pl: Wyróżniony programista / agencja

en: Type Agency or Developer name
pl: Wpisz nazwę agencji lub programisty

en: Select one Agency or Developer
pl: Wybierz jedną agencję lub programistę

en: Status Text Label
pl: Etykieta tekstu statusu

en: Path to an image of your choice (best size 300px  x 300px)
pl: Ścieżka do wybranego obrazu (najlepszy rozmiar 300 pikseli x 300 pikseli)

en: List items by ID
pl: Lista przedmiotów według ID

en: List Items by ID Shortcode
pl: Lista przedmiotów według numerów identyfikacyjnych

en: List properties or articles
pl: Wyświetlaj właściwości lub artykuły

en: Items IDs
pl: Identyfikatory przedmiotów

en: List of IDs separated by comma
pl: Lista identyfikatorów oddzielonych przecinkami

en: How many items do you want to show ?
pl: Ile elementów chcesz pokazać?

en: link to global listing with http
pl: link do globalnego wpisu z http

en: Testimonial
pl: Zaświadczenie

en: Testiomonial Shortcode
pl: Krótki kod testowy

en: Client name here
pl: Nazwa klienta tutaj

en: Title Client
pl: Klient tytułowy

en: title or client postion
pl: tytuł lub stanowisko klienta

en: Path to client picture, (best size 120px  x 120px)
pl: Ścieżka do obrazu klienta (najlepszy rozmiar 120 pikseli x 120 pikseli)

en: Testimonial Text Here.
pl: Tekst referencyjny tutaj.

en: Testimonial Text Here.
pl: Referencje Tekst Tutaj.

en: Testimonial Type
pl: Typ referencji

en: Only for type3: no of stars for reviews (from 1 to 5, increment by 0.5)
pl: Tylko dla type3: brak gwiazdek do recenzji (od 1 do 5, przyrost o 0,5)

en: Only for type3:Testimonial Title
pl: Tylko dla type3: Testimonial Title

en: Recent Items
pl: Najnowsze przedmioty

en: Recent Items Shortcode
pl: Ostatnie artykuły Shortcode

en: List of terms for the filter bar (*applies only for properties, not articles/posts)
pl: Lista terminów dla paska filtra (* dotyczy tylko właściwości, a nie artykułów / postów)

en: Terms are items in any property taxonomy(Category, Action, City, Area or State/County)
pl: Warunki są elementami w dowolnej taksonomii nieruchomości (kategoria, działanie, miasto, region lub państwo / hrabstwo)

en: Type County/State names
pl: Wpisz nazwy powiatu / stanu

en: Will deactivate theme cache and increase loading time. (*only for properties)
pl: Wyłącza pamięć podręczną kompozycji i zwiększa czas ładowania. (* tylko dla nieruchomości)

en: Featured Agent
pl: Wyróżniony Agent

en: Featured Agent Shortcode
pl: Wyróżniony skrót agenta

en: Type Agent name
pl: Wpisz nazwę agenta

en: Select one Agent
pl: Wybierz jednego agenta

en: Notes
pl: Uwagi

en: Notes for featured agent
pl: Notatki dla wyróżnionego agenta

en: Featured Article Shortcode
pl: Wyróżniony krótki artykuł

en: Type article name
pl: Wpisz nazwę artykułu

en: Select one article
pl: Wybierz jeden artykuł

en: Featured text (for type1)
pl: Polecany tekst (dla typu 1)

en: featured text
pl: polecany tekst

en: Featured Property
pl: Wyróżniona właściwość

en: Featured Property Shortcode
pl: Krótki opis nieruchomości

en: Property id
pl: ID nieruchomości

en: Second Line
pl: Druga linia

en: Second line text
pl: Tekst drugiego wiersza

en: type 1, 2, 3 or 4
pl: typ 1, 2, 3 lub 4

en: Login Form
pl: Forma loginu

en: Login Form Shortcode
pl: Krótkie kod formularza logowania

en: Register link text
pl: Zarejestruj tekst linku

en: Register page url
pl: Zarejestruj adres strony

en: Register Form
pl: Zarejestruj formularz

en: Register Form Shortcode
pl: Zarejestruj krótki formularz

en: Advanced Search Shortcode
pl: Szukanie zaawansowane Shortcode

en: Contact Us
pl: Skontaktuj się z nami

en: Contact Form Shortcode
pl: Formularz kontaktowy Shortcode

en: Text Align
pl: Wyrównaj tekst

en: Input Background Color
pl: Kolor tła pola

en: Input Text Color
pl: Kolor tekstu pola

en: Button Size
pl: Rozmiar przycisku

en: Visible Items
pl: Widoczne elementy

en: How many items are visible
pl: Ile elementów jest widocznych

en: What type of slider do you use?
pl: Jakiego rodzaju suwaka używasz?

en: Display Places Slider
pl: Suwak wyświetlania miejsc

en: Category List
pl: Lista kategorii

en: Select category
pl: Wybierz kategorię

en: Map Height
pl: Wysokość Mapy

en: Map Style
pl: Styl mapy

en: Select City
pl: Wybierz miasto

en: Select Area
pl: Wybierz obszar

en: Select Category
pl: Wybierz kategorię

en: Select Action Category
pl: Wybierz kategorię działania

en: Select Agency Category
pl: Wybierz kategorię agencji

en: Need an account? Register here!
pl: Potrzebujesz konta? Rejestracja tutaj!

en: Back to Login
pl: Powrót do logowania

en: Hello
pl: Witaj,

en: feet
pl: stopy

en: meters
pl: metrów

en: acres
pl: włości

en: yards
pl: stocznie

en: hectares
pl: hektary

en: square
pl: plac

en: Mortgage Calculator
pl: Kalkulator hipoteczny

en: Sale Price
pl: Cena sprzedaży

en: Percent Down
pl: Procent w dół

en: Term (Years)
pl: Okres (lata)

en: Interest Rate in %
pl: Stopa procentowa w%

en: Calculate
pl: Obliczać

en: Change Your Currency
pl: Zmień walutę

en: Property Category
pl: Kategoria nieruchomości

en: Property Action
pl: Akcja własności

en: Property City
pl: Nieruchomość Miasto

en: Property Area
pl: Obszar nieruchomości

en: Property County/State
pl: Nieruchomość County / State

en: Your Twitter Username
pl: Twoja nazwa użytkownika na Twitterze

en: How many Tweets
pl: Ile Tweets

en: Please add your Twitter ID!
pl: Dodaj swój identyfikator na Twitterze!

en: Please add Twitter Api access info in Theme Options
pl: Proszę ustawić API Twittera w Opcjach szablonu

en: Your Address
pl: Twój adres

en: Your City
pl: Twoje miasto

en: Your State Code (ex CA)
pl: Twój kod państwa (ex CA)

en: Get Estimation
pl: Uzyskaj oszacowanie

en: Property Price
pl: Cena nieruchomości

en: Property Price Label
pl: Etykieta ceny nieruchomości

en: Property Price Label Before
pl: Etykieta ceny nieruchomości przed

en: Property Category Submit
pl: Kategoria właściwości Prześlij

en: Property Action Category
pl: Kategoria działania nieruchomości

en: Property Zip
pl: Właściwość Zip

en: Property County
pl: County nieruchomości

en: Property Country
pl: Kraj własności

en: Property Map
pl: Mapa właściwości

en: Property Latitude
pl: Właściwość Latitude

en: Property Longitude
pl: Właściwość Longitude

en: Google Camera Angle
pl: Kąt kamery Google

en: property Size
pl: właściwość Rozmiar

en: Property Lot Size
pl: Rozmiar działki nieruchomości

en: Property Rooms
pl: Pokoje własności

en: Property Bedrooms
pl: Sypialnie własności

en: Property Bathrooms
pl: Łazienki

en: Owner Notes
pl: Informacje o właścicielu

en: property status
pl: stan nieruchomości

en: Embed Video Id
pl: Osadź identyfikator wideo

en: Embed Video Type
pl: Osadź typ wideo

en: Embed Virtual Tour
pl: Osadź wirtualną wycieczkę

en: Energy Class
pl: Klasa energetyczna

en: Energy Index
pl: Indeks energii
